20 SUV’den 19’u IIHS’nin Yeni Çarpışma Testinde Başarısız! Sadece Mazda CX-5 iyi bir puan aldı ve diğerleri başarısız oldu.

Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS), ölümlere yol açmaya devam eden yüksek hızlı kazaları ele almak için daha zorlu bir yandan çarpışma testi sunuyor. Bununla birlikte, yeni segment için test edilen ilk küçük SUV seti, 20 girişten yalnızca bir modelin iyi bir puan almasıyla hayal kırıklığı yaratan sonuçlar verdi. IIHS’ye göre bu bir sürpriz değildi.

IIHS Kıdemli Araştırma Mühendisi Becky Mueller, Açıkçası, bu sonuçlar harika değil, ancak bu daha sıkı testi uyguladığımızda beklediğimiz şeyle karşılaştık diyor. Mueller’in araştırması, her zaman olduğu gibi güvenlik adına yeni test protokolünün temelini oluşturdu.

Test edilen modellerden yalnızca Mazda CX-5 iyi bir puan aldı. Bunun dışında dokuz araç ise kabul edilebilir puanlar aldı:

 1. Audi Q3,
 2. Buick Encore,
 3. Chevrolet Trax,
 4. Honda CR-V,
 5. Nissan Rogue,
 6. Subaru Forester,
 7. Toyota RAV4,
 8. Toyota Venza
 9. Volvo XC40.

Ancak sekiz araç düşük puanlar aldı ve hayal kırıklığı yarattı:

 1. Chevrolet Equinox,
 2. Ford Escape,
 3. GMC Terrain,
 4. Hyundai Tucson,
 5. Jeep Compass,
 6. Jeep Renegade,
 7. Kia Sportage
 8. Lincoln Corsair

Bu modeller dışında Honda HR-V ve Mitsubishi Eclipse Cross düşük puan alıp hayal kırıklığı yaratan araçlardan oldu.

Küçük SUV’ler yeni yan çarpışma testi

2021 model yılını atlayarak 2020 modelinin test edildiği Outlander hariç, test edilen tüm araç modelleri 2021 modelleriydi. IIHS, Compass ve Tucson hariç, yukarıdaki galeride gösterilen 2022 Mazda CX-5 gibi tüm derecelendirmelerin 2022 model yılına taşınacağını söyledi.

Etiketler :