Yeni 2020 Lamborghini Huracan STO şimdiye kadarki en hızlı Lambo oldu. İlk fotoğraflar ve detaylı inceleme sizleri bekliyor.

2020 Lamborghini Huracan STO Genel Bakış

Lamborghini’nin tüm zamanların en başarılı modelinin nihai vücut bulmuş hali. STO, Huracán’ın en hızlı yasal yol versiyonu olacak. Güçlü Performante’yi bile gölgede bırakacak. Pistte zor kullanım için tasarlandı. STO, Super Trofeo Omologata’nın kısaltmasıdır.

Şirketin mühendisleri, hem büyük bir rüzgar direnci hem de yolda sürüş dinamiğine önemli katkı ile STO’nun aerodinamik gelişiminden gurur duyuyor. Yeniden tasarlanmış ön uç, büyük difüzör ve üç konumlu ayarlanabilir arka kanadın kombinasyonu, STO’nun 174mph’de 450 kg’a kadar çıkabileceği anlamına gelir. Bu, Performante’nin 193mph’de gelen maksimum değerinden 100 kg daha fazla.

2020 Lamborghini Huracan STO arka tasarım

2020 Lamborghini Huracan STO’da ağırlık da azaltıldı, ancak çoğu, STO Performante’nin dört tekerlekten çekişi yerine arkadan itişi kullanıyor. Magnezyum alaşımlı jantlar, titanyum arka kemerler ve tek parça önden menteşeli karbon kapak ile daha fazla kütle kesildi. Kabinde takılan halıların yerine yarım kafes, karbon desenli spor koltuklar ve paspaslar bulunuyor. Lamborghini ayrıca, ön camı Performante’dekinden %20 daha hafif hale getirdiğini söylüyor. Şirketin rakamlarına göre, STO 1339 kg kuru ağırlıkta Performante’den 43 kg daha az.

Diğer Huracan’larda olduğu gibi 2020 Lamborghini Huracan STO, stratosferik devirlerde en iyisini verecek şekilde tasarlanmış, doğal olarak havalandırılan bir V10 ile güçlendirilmiştir. 631bhp gücüyle Performante ile aynı gücü ürettiği anlamına geliyor. Ancak maksimum 416 lb ft tork 27 lb ft daha azdır. Lamborghini, STO’nun motorunun gaz tepkisini iyileştirmek için ayarlandığını söylüyor. Önceki Huracan modellerine neredeyse hiç eleştiri getirmiyor.

2020 Lamborghini Huracan STO jant tasarım

Beklediğiniz gibi diğer mekanik değişiklikler, yeni burçlar ve viraj denge çubukları ile sertleştirilmiş süspansiyon, aktif amortisörler için daha sıkı ayarlar ve hem yol hem de pist versiyonlarında sunulacak özel Bridgestone Potenza lastikleri. Motor sporları sınıfı CCM-R seramik frenler takıldı, normal karbon seramik disklerden dört kat daha iyi termal iletkenlik ve fren gücünde %25 artış sağladığı iddia edildi.

2020 Lamborghini Huracan STO ayrıca başlangıçta sabit oranlı direksiyonun sezgisel kombinasyonu gibi görünen diğer Huracan’ların değişken raf seçeneği olmadan ve tepkileri keskinleştirmek için aktif arka tekerlek direksiyonunu da alıyor. Aynı zamanda aktif tork vektörlemesine sahiptir. Anima dinamik denetleyicisi, otomobilin sertleştirilmiş karakterine uygun üç yeni moda sahip:

  • STO, yol kullanımı için,
  • Trofeo kuru yol için,
  • Pioggia ıslak zeminde kullanım içindir.

Güçlü V10, 11’e yükseltildi. Hızlanma girişindeki en küçük değişikliğe bile anında yanıt verilir ve turboşarjlı alternatiflerin alçaktan aşağıya inen duvarıyla eşleşemese de, kısa vites değiştirildiğinde güçten yoksun hissetmez. Göreceli olarak tork eksikliği daha düşük motor hızlarında daha büyük gaz kelebeği açıklıklarına güvenmeyi kolaylaştırır. Motor da muhteşem bir ses çıkarıyor. Normal Huracan’dan fark edilir derecede yüksek değil (ve kesinlikle bir kask dolgusuyla deneyimlendiğinde değil), ancak devir sayacı kırmızıya dönmeye başladığında oldukça yükselen bir ses. Çift kavramalı şanzıman, ıspatlanamaza yakın yıldırım hızıyla değişimler yapıyor ve sportiflik sağlıyor.

2020 Lamborghini Huracan STO egzoz

Prototip 2020 Lamborghini Huracan STO’nun şasisi daha fazla kavrama ve daha iyi ayarlanabilirliğe sahipken, diğer Huracan dinamik özellikleri araçta kalmış. Direksiyon son derece hassastır ancak hafif kalıyor ve ilk birkaç kilitlenme derecesinde tekerleğe yalnızca sınırlı bir his ulaşıyor.

Trofeo ayarı, stabilite sistemleri müdahale etmeden önce önemli ölçüde kaymaya izin vererek, beklenmedik bir şekilde aşırı steering moduna alınabilir. Daha etkileyici olanı, prototipin ağırlık aktarımına olan duyarlılığıdır. Ön ve arka aksların göreceli tutuşunun hızlandırıcı basıncındaki küçük değişikliklerle değiştirilmesine olanak tanır. Arka direksiyonun yalnızca yavaş virajlarda çalıştığı hissedilebilir ve tork yönlendirme benzer şekilde görünmezdir.

2020 Lamborghini Huracan STO yan tasarım

Huracán’ın önemli bastırma kuvvetinden yararlanmak bir inanç sıçraması gerektirir. Prototipin yönlendirilmesi, aerodinamik yardım STO’yu zemine daha sert itmeye başladığından fark edilebilir bir ekstra ağırlık kazanmaz. İlgili kuvvetlerin kanıtı, daha hızlı virajlarda gittikçe daha olası olmayan g-kuvvetlerini ve özellikle de Nardó’nun yarım mil düzlüğün sonunda neredeyse düz dönüşü taşıma yeteneğinden gelir. Arka kanadın en yüksek bastırma kuvveti modunda olması gerçekten hızlı olan şeylerde en fazla güveni verir, aynı zamanda Nardó’nun birçok uzun orta hızlı dönüşünde daha fazla önden yönlendirme sağlar.

Frenler özel övgüyü hak ediyor. CCM-R diskleri, muazzam bir güven ve inanılmaz derecede kısa durma mesafeleri sağlar, büyük termal yükleri şikayet etmeden alır. Gösterge panelindeki bir grafik okuma, disk ve fren sıvısı sıcaklıklarını bildirir ve bu test sırasında yalnızca en sert duruşlar ekranı birkaç saniye için yeşilden sarıya değiştirdi. Üretim sürümü ayrıca, sürüş verilerinin bir akıllı telefon uygulaması kullanılarak görüntülenmesine ve analiz edilmesine olanak tanıyan yerleşik bir telemetri sistemine sahip olacak.

2020 Lamborghini Huracan STO fotoğrafları

Dört tekerlekten çekişli Performante ile karşılaştırma kaçınılmazdır ve STO’nun önceliklerinin nerede olduğuna dair net bir fikir verir. Lamborghini, Performante’nin Nürburgring Nordschleife üretim otomobili rekorunu STO ile eşleştirmeyi planlayıp planlamadığını onaylamadı. Ancak yeni arabanın öncekinden önemli ölçüde daha hızlı olduğunu söylüyor. Daytona Uluslararası Yarış Pisti civarında, STO’nun 1 dk 48,9 sn tur süresinin Performante’ninkinden yaklaşık üç saniye daha hızlı ve Lamborghini’nin GT3 Evo yarış arabasının hızından yalnızca 2,5 saniye daha hızlı olduğu söylendi.

Etiketler :

,