Yeni 2020 Renault Clio 5, bu zamana kadarki en iyi Clio mu? Yeni Clio, tasarımı, donanımı ve motor seçenekleriyle önceki nesillerinden çok farklı.

2020 Renault Clio 5 Genel Bakış

Renault’nun beşinci nesil Clio hatchback’i, hibrit güç aktarım mekanizmasının piyasaya sürülmesi sayesinde elektrikli bir güç kazanıyor. E-Tech modeli, zamanın yaklaşık yüzde 80’i için elektrik gücü kullanarak şehir içi sürüşleri ele alma vaadiyle güç ve verimlilik açısından en üst sıralarda yer alıyor.

2020 Renault Clio 5 arka tasarım

2020 Auto Express yeni araba ödüllerinde Ford Fiesta, Toyota Yaris gibi markaların yarışını kazanarak “Yılın Süper Mini” ödülünü alan bir otomobil, Renault Clio.

Ayrıca şeritten ayrılma uyarısı, şeritte kalma yardımı, otonom acil frenleme ve trafik işareti tanıma gibi çok sayıda standart güvenlik ekipmanı da bulunmaktadır. Alıcılar ayrıca standart olarak altı hava yastığı ve bir hız sınırlayıcıya sahip oluyor.

İcon modelleri 16 inç alaşım jantlar, karartılmış arka camlar, anahtarsız giriş ve arka park sensörlerinden faydalanıyor. Deri direksiyon simidi, Apple CarPlay ve Android Auto özellikli yedi inçlik bir dokunmatik ekranın yanı sıra, kabin için ekstra krom kaplama da var.

2020 Renault Clio 5 S Edition, daha büyük elmas kesimli 17 inç alaşım jantlar, otomatik silecekler, ön park sensörleri ve bir arka görüş kamerası ile Iconic modelinin teknik özelliklerine dayanıyor. Yedi inçlik dijital gösterge paneli, 9,3 inç bilgi-eğlence sistemi ve geliştirilmiş stereo sistemle iç mekan teknolojisi de geliştirildi.

2020 Renault Clio 5 iç mekan

Renault tarafında henüz R.S. Rozetli sıcak hatchback için herhangi bir plan yayınlamadı. Ancak daha yarışçı bir görünüm isteyen alıcılar 2020 Renault Clio 5 R.S. Hat. daha agresif bir ön tampon, tunç gri bir rüzgarlık, bir krom egzoz ucu ve benzersiz bir 17 inç alaşım jant seti sunuyor.

İçeride, R.S. markalı bir çift spor koltuk, delikli deri direksiyon simidi, gösterge paneli için biraz kırmızı kaplama ve bir alüminyum pedal kutusu var. R.S. Line modeli ayrıca daha büyük bir dijital gösterge paneli, ısıtmalı deri koltuklar ve kablosuz akıllı telefon şarj pedi gibi birkaç ekstra opsiyon sunuyor.

2020 Renault Clio 5 iç mekan fotoğrafları

Yeni 2020 Renault Clio 5: Motorlar ve Aktarma Organları

Clio serisi, 71bhp ve 95Nm tork üreten, doğal olarak havalandırılan 1.0 litrelik üç silindirli bir benzinli motorla açılıyor. Ünite, beş vitesli bir manuel şanzımanla eşleştirilmiştir ve oldukça yaya olarak 16.4 saniyelik 0-100 değeri sunar.

Bunun üzerinde, aynı 1.0 litrelik ünitenin turboşarjlı versiyonu olan Renault TCe 100 ünitesi bulunuyor. Güç ve tork rakamları sırasıyla 99bhp ve 160Nm’ye yükseliyor, bu da Clio’nun 0–100 kmh değerinin 11,8 saniyeye düştüğünü öne sürüyor.

2020 Renault Clio 5 yan tasarım

Benzin serisinin en iyisi Renault’nun TCe 130 ünitesidir. Bu, 124 bg ve 240 Nm torka sahip, turboşarjlı 1.3 litrelik dört silindirli bir motor. Renault, 0-100 değeri dokuz saniye. Ayrıca yalnızca yedi vitesli bir otomatik şanzıman da mevcuttur ve 49,6mpg’ye kadar yakıt ekonomisi rakamları sunar.

Tek dizel seçeneği dCi 85’tir. 84bhp ve 220Nm tork üreten ve standart olarak altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilen turboşarjlı 1.5 litrelik dört silindirli bir üniteye sahiptir. Birim ayrıca WLTP kombine çevrimde 67.2mpg döndürür.

Hatchback serisinin tepesinde Clio E-Tech hibrit bulunuyor. Sistemde 138 beygirlik 1.6 litre benzinli motor, iki elektrik motoru ve 1.2kWh pil takımı bulunuyor. Renault, sistemin şehir içi yakıt tüketimini geleneksel bir benzinli otomobile kıyasla yaklaşık yüzde 40 daha iyi olduğunu söylüyor.

Yeni 2020 Renault Clio 5: Tasarım ve Platform

Yeni Clio, 4.050 mm ile önceki kasadan biraz daha kısadır. 1,798 mm genişliğindedir ve dingil mesafesi 2,583 mm’dir. Yine Mk4 Clio’dan birkaç milimetre daha kısadır. Bununla birlikte, Renault’nun tamamen yeni CMF-B şasi mimarisine geçmesinin sonucu olduğunu söylediği 1.042 kg’lık en hafif varyantta bir bordür ağırlığı ile yeni otomobil, mevcut versiyondan önemli ölçüde daha hafif.

2020 Renault Clio 5, sıfırdan tamamen yeni. Her gövde paneli biraz farklıdır, ancak dış görünüşü önceki modelin açıkça bir evrimidir. Renault, eski otomobilin stiline sadık kalmak için akıllıca davrandı. Clio, yalnızca 2018’de 450.000 adet satarak Avrupa’nın en çok satan süper minisi oldu ve birçok alıcı otomobilin tasarımını satın almanın birincil nedeni olarak gösteriyor.

Renault’nun tasarım şefi Laurens Van den Acker, Auto Express’e “Mk5 Clio ile geliştirecek çok şeyimiz vardı” dedi.

Onu atmak utanç verici olurdu. Bu nedenle, iyi olanı korumaya ve değiştirilmesi gerekenleri değiştirmeye odaklandık. Dış tasarım bir evrimdir, ancak iç mekan en fazla ilerlemeyi yapabileceğimiz yerdir, bu yüzden bir devrimdir. Bu, iç tasarım devrimimizin başlangıcıdır.

Dış mekan, Mk4’ün olgunlaşmış hali diyebiliriz. Tüm ürün yelpazesinde standart olan tam LED farlara rağmen Renault’nun öne çıkan yüzü kalıyor. Kaput, rozetten uzanan merkezi bir “nervür” içeren karmaşık bir baskıdır. Ancak yan yüzey, ön tekerlek kemerinden geriye doğru uzanan bir çift kırışıklığa karışan ince bir solungaça sahip.

Arka kapı kolları, yalnızca beş kapılı Clio’ya üç kapılı bir görünüm vermek amacıyla C sütunlarına entegre edilmeye devam ediyor. Bu arada arkada, Mk4’ün öne çıkan omuzları daha düzgün bir şekilde entegre edilmiş ve hatchback panelinde daha keskin bir kıvrım var.

2020 Renault Clio 5, eski Clio’nun yaklaşık bir santimetre daha kısa olmasına rağmen, Van den Acker’ın “daha atletik, sportif bir iç mekan” dediği tasarıma sahip. Bu, iç bileşenlerden milimetre kesilerek elde edildi. Van den Acker, “Örnek olarak, daha küçük bir direksiyon simidimiz ve daha küçük bir direksiyon simidi sütunumuz var” dedi. “Bu, sürücü için diz boşluğunun biraz daha artmasına yardımcı oluyor.”

Clio’nun ön kabininin merkezinde yeni bilgi-eğlence sistemi var. Sürücüye doğru açılı ve aynı zamanda hafif kavisli. Renault’nun yeni üyesi ayrıca yedi inç veya 10 inçlik bir panelin sunulduğu bir dijital gösterge ekranına geçiyor. Daha büyük sürüm, sanal aramalar arasında gezinme bilgilerini gösteriyor.

2020 Renault Clio 5 fotoğrafları

Clio E-Tech hibrid, Renault’nun yedi inçlik dijital gösterge paneli, aracın pil şarj seviyesi ve elektrikli motor durumu hakkında bilgi aktaran gösterge paneline monte bilgi-eğlence ekranı için EV’ye özgü bir dizi ekrana sahip. Ayrıca, yeterli pil şarjı olması koşuluyla aracı doğrudan tamamen elektrikli moda geçiren “E-Tech” rozeti ve “EV” düğmesi bulunan benzersiz bir vites kolu da vardır.

Son olarak, 2020 Renault Clio tasarım ekibi, klima ve ısıtma için geleneksel döner kontrolleri korudu. Tehlike ışıklarını ve diğer işlevleri çalıştıran bazı düzgün “piyano tuşu” düğmelerinin altına, orta gösterge paneli yığınının altına yerleştirilmiştir.

Van den Acker, markanın Fransız rakibi PSA Peugeot-Citroen’e açıkça atıfta bulunarak, “Bazı şirketler ekrana HVAC [ısıtma ve havalandırma] kontrollerini koyarak hata yaptılar” dedi. “Gözleriniz kapalıyken bile sıcaklığı değiştirmenize izin veren bir düğme kadar basit bir şey yoktur.”

Etiketler :

,