SsangYong markası halen diğer markalara nispeten düşük bir profile sahip. Yeni 2020 Ssangyong Korando SUV, bunu değiştirecek model olabilir mi?

2020 Ssangyong Korando Genel Bakış

Kore marka araçlara örnek vermeniz istenirse, SsangYong aklınıza gelen son araç olabilir. Hyundai ve Kia muhtemelen aklınıza ilk gelen marka isimleri olacaktır ve belirli bir yaştaki alıcılar Daewoo’yu hatırlayabilir. Marka bilinirliği açısından, SsangYong’un gidecek daha çok yolu var.

Marka bu durumu tersine çevirmek için çok çalışıyor. Çift kabinli ve yelpazesini dolduran diğer küçük-büyük SUV’larla Avustralya’nın en sıcak pazar segmentlerinden bazılarında başrol oynuyor. Şimdi yeni bir orta SUV olan 2020 SsangYong Korando ile 2019’un en çok satan yeni otomobil segmentine giriyor. SUV segmenti şu an en canlı pazar diyebiliriz.

Ssangyong Korando fotoğrafları

Fiyatlandırma, markanın öncü olma yolundaki en büyük kozu. Burada gördüğünüz orta sınıf Korando ELX için 1,5 litrelik turbo benzinli motor, altı ileri otomatik ve önden çekişli araç, 300 bin TL’den başlıyor.

Donanıma ve motor seçeneğine göre 400 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Bu rakamlar orta sınıf SUV için gayet iyi, peki ya kendi?

Ssangyong Korando farlar

2020 Ssangyong Korando, 4450 mm uzunluğundaki sınıfının en kompakt otomobillerinden biridir. Bir Kia Sportage de kompakt ancak yine de 35 mm daha uzun, Outlander önemli ölçüde 245 mm daha uzun, en azından küçük bir farkla Korando, rekabet ettiği çoğu arabadan daha geniş.

Direkt enjeksiyonlu 1.5 litrelik dört silindirli turbo benzinli motorla Korando, 120kW ve 280Nm ile iyi bir başlangıç ​​yapıyor.

Doğrudan bir rakip olmasa da, Mitsubishi Eclipse Cross’taki aynı boyut ve motor anlamında 10kW ve 30Nm daha az üretiyor, aynı şekilde Volkswagen Tiguan ve 1.4 litrelik turbosu da. Honda’nın 1.5T CR-V 20kW ilerisinde ancak 10Nm geride.

İç mekana geçtiğimizde, Korando tanıdık geliyor. Diğer modellerde olduğu gibi çarpıcı ya da benzersiz tasarımı yok. Adil olmak gerekirse, bu kötü bir şey değil. Bazı kullanıcılar bu sadeliği ve ergonomikliği seviyor.

Ssangyong Korando iç mekan

Dikkatinizi kokpitin merkezine çeken 8,0 inçlik bir dokunmatik ekran var. Bluetooth ve yardımcı bağlantıların yanı sıra AM ve FM radyoya ev sahipliği yapıyor. DAB veya dahili navigasyon özelliği mevcut değil. Sezgisel ve güncel görünen bir tasarımı yok ancak Apple CarPlay ve Android Auto ile birlikte geliyor. Bu da onu telefonunuzun izin verdiği kadar güncel kılıyor.

Yol bilgisayarı ve dijital hız göstergesi için 3,5 inçlik küçük bir merkezi geleneksel ekrana sahip. Yumuşak dokunuşlu çizgi var, ancak başka yerlerde daha sağlam plastikler ve gösterge panelinde yolcuların her zaman sevmediği kocaman parlak siyah şerit var.

Hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı standart olarak geliyor. Bu yüzden otomatik ışıklar, geri görüş kamerası, anahtarsız giriş, ön ve arka park sensörleri, LED gündüz farları ve LED arka farlar, otomatik uzun far, elektrikli katlanır aynalar, projektör farları, otomatik yukarı / aşağı ön camlar, kumaş koltuk döşemesi ve deri kaplı direksiyon simidi.

Çok kuvvetli bir şekilde hızlanırsanız Korando size bip sesi çıkarır. Garaj kapınızı açmak için motor çalışırken arabanın kapısını açtığınızda daha fazla bip sesi geliyor.
Ters sensörlerde iki ton bip sesi vardır ve bu kafa karıştırıcı olabilir. Hatta gösterge 80’lerin video oyunu gibi ses çıkarır.

Elbette uyarı sesleri kötü bir şey değildir, fakat çok fazla olması önemli olanların etkisini azaltır.

Öncelikle araçta bariz turbo gecikmesi var. Siz gaz pedalına bastığınızda, motor hızlanır ve bir dakika sonra ikincil bir hızlanma dalgası oluşturur. Bu, eski performans arabalarını eğlenceli kılan türden bir etkidir. Spor olmayan herhangi bir otomobil için yavaş.

Araçta “spor” sürüş modu var ama işleri daha sportif hale getirmek için pek işe yaradığı söylenemez. Sadece direksiyona daha fazla ağırlık veriyor. Gaz tepkisinde veya şanzıman vites değiştirme konusunda belirgin bir değişiklik yok.

SsangYong’un, süspansiyon ve direksiyon alanlarında biraz daha iyileştirilmesi gerekiyor. Hyundai ve Kia, sürüş ve direksiyonu ayarlamak için daha fazla zaman ve çaba harcarken, Ssangyong bu durumu ciddiye almıyor.

SsangYong oyunda yeni değil, ancak bazı meslektaşları kadar son rötuşlar üzerinde çalışmıyor.

Ssangyong Korando motor seçenekleri

Bunlar dışında, gaz pedalına bastığınızda motorun güzel gücü size iyi hissettiriyor. Kumho Crugen lastiklerinden şehir içi hızlarda bile bol miktarda tekerlek sesi geliyor. Motor ve rüzgar gürültüsü çok az.

Korando’nun ideal bir kırsal arazi aracı olacağına dair gerçek bir his var. Toprak yollar ve çakıl kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Yükseltilmiş sürüş yüksekliği, iyi görüş alanı ve yeterli konfor var. Dört tekerlekten çekişten yoksun. Dört çeker versiyonu bulunmuyor.

En azından stepne ile gelseydi iyi olurdu. Her anlamda sizi ayakta ve çalışır durumda tutacak tam boyutlu bir yedek olmasını beklersiniz. Yerden tasarruf sağlayan bir şey bile yok. Bunun yerine, sizi hareket halindeyken tutmak için bir kompresör ve delinme onarım macunu mevcut.

Tuhaf bir özellik olarak, çift katmanlı bagaj ve yük perdesi için montaj noktaları da var. Bunları aksesuar yelpazesinden kendiniz donatmanız gerekiyor, ekstra opsiyon olarak satın alınabiliyor.

Yine de doldurulacak sağlam 550L bagaj alanı ve arka koltuklar katlandığında 1248L alan mevcut. İçeride bağlama noktaları ve çanta kancaları bulacaksınız, ancak koltukların katlandığı düz bir zemin istiyorsanız, bagaj tabanı aksesuarına ihtiyacınız olacak.

Arka koltukta oturan yolcular, çok geniş diz ve mesafesine ve baş mesafesine sahip. Uzun yol deneyiminde daha fazla konfor sağlamak için iki pozisyon arasında sırtlık açısını ayarlama yeteneği de var.

Etiketler :