Audi e-tron GT, lüks elektrikli otomobil pazarına hızlı bir giriş yaptı. 2021 Audi E-Tron GT İncelemesi.

2021 Audi E-Tron GT

Audi e-tron GT, lüks elektrikli otomobil pazarına bir başka değerli giriş. Yeni ve tanıdık olanın doğru karışımı ve Taycan’dan oldukça uzak çünkü daha rahat elektrikli grand tourer. 270kW şarj ile güçlü temellerle sürmek harika.

 2021-Audi-e-tron-GT arka tasarım

E-tron GT şu anda İngiltere’de satışta ve çoğu alıcı giriş seviyesi GT quattro versiyonunu tercih edecek gibi gözüküyor. Bununla birlikte dört tekerlekten çekişli, aşırı güçte 690 hp’ye kadar (aksi takdirde 615 hp) güç üreten tamamen elektrikli aktarma organları ve 270kW yeniden şarj etmeyi sağlayan 800V teknolojisi ile gayet tatminkar duruyor.

 2021-Audi-e-tron-GT fotoğrafları

Bu güç ve pil seviyesinde bu kadar donanımlı çok az “giriş seviyesi” elektrikli lüks otomobil var. Ürettiği güç ve pil seçenekleri ile rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Her şeye rağmen, 2021 Audi E-Tron GT’nin her versiyonu aynı pili kullanır. 93.4kWh boyutunda (85kWh kullanılabilir) Audi, daha güçlü 840 hp elektrik motoru sayesinde tam şarjla 480 kmveya e-tron GT RS için 455 km menzil vaat ediyor.

 2021-Audi-e-tron-GT pil

Tesla Model S tarafından iddia edilen 665 km menzil ile rekabet edemese bile, güçlü şarj teknolojisi (sağ terminalde yüzde 5-80’lik bir şarj sadece 23 dakika sürer), e-tron GT’nin bunu yapabilen bir elektrikli otomobil olduğu anlamına geliyor.

 2021-Audi-e-tron-GT LED farlar

Aynı zamanda, dört seçilebilir sürüş modundan birinde sessizce yuvarlandığınız anda GT faturasını karşılayan bir otomobildir. Konfor varsayılan ayardır ve muhtemelen 2021 Audi E-Tron GT quattro’nun özellikle havalı süspansiyonda en güçlü olduğunu gösterdiği yerdir. Araba konusunda hala herhangi bir Audi’den bekleyeceğiniz sertlik var, ama kesinlikle Taycan’dan daha yumuşak ve konforlu bir araba.

 2021-Audi-e-tron-GT iç mekan

Bu, e-tron GT’nin daha sportif bir yanı olmadığı anlamına gelmiyor. Varsayılan sürücü modunda bile, vücut yuvarlanması yoktur. Hafif direksiyon üzerindeki hassasiyet ve his, otomobili daha hızlı yollarda konumlandırmayı inanılmaz derecede kolaylaştırır ve 2.2 tonluk ağırlık, varlığını sert virajlardan ziyade yalnızca tümseklerle bilinir hale getirir.

 2021-Audi-e-tron-GT iç görünüm

Dört tekerlekten yönlendirme muhtemelen burada yardımcı oluyor ve bu beş metre uzunluğundaki Audi’ye bir aile kapısına daha uygun dönüş manevrası veriyor. Dinamik moda geçmek, deneyimde toptan bir değişiklik getirmiyor, ancak havalı süspansiyon ve direksiyon sadece fraksiyonel olarak daha sert hale geliyor.

 2021-Audi-e-tron-GT bilgi eğlence sistemi

Bununla birlikte 2021 Audi E-Tron GT’de en çok etkileyen şey, hızlı şanzımanın yardımıyla performansının tutarlılığıdır. Daha küçük bir vites ilk hızlanma ile ilgilenir, ancak hızda daha uzun bir oran devreye girer. Bu daha uzun vitese takılıyken bile, hızlanma, durma noktasından anlık tork dağıtımıyla uçurumdan düşmüyor gibi görünüyor. Aslında, neredeyse bir içten yanmalı araç gibi davranıyor.

 2021-Audi-e-tron-GT arka koltuklar

E-tron GT ile ilgili her şey olumlu değil. Frenleme geri kazanımı çok daha güçlü olabilir ve bu kadar pahalı bir otomobilde, tekerlek kanatçıklarıyla çalıştırılan ve yalnızca iki zayıf rejenerasyon seviyesi olan temel bir sistem gibi hissediliyor. Tek pedallı sürüş istiyorsanız, e-tron GT bunu sunmuyor.