2021 Toyota Supra, hayranları için şimdiden heyecan uyandırdı. Yeni Supra özellikleri ve ilk fotoğrafları…

2021 Toyota Supra Genel Bakış

2021 Toyota Supra’nın şasisinin ve güç aktarma organlarının çoğunu BMW Z4 ile paylaşmasına aldırış etmeyin. Kendine özgü kişiliğini sunmaya devam ediyor ve sürüşü oldukça keyifli.

2021 Toyota Supra stop lambaları

Her ikisi de arkadan itiş, sekiz ileri otomatik şanzıman kullanıyor. Bu otomatik vites mükemmel bir iş çıkarıyor, vitesleri keskin bir şekilde değiştiriyor ve Supra’nın değiştiricilerine hızlı tepki veriyor. Rahat kabini, her sürücü için doğru boyutta olmasa da, güzel bir şekilde tasarlandı. Yeni Supra sadece Coupe versiyonu ile satışa sunulacak.

2021 Toyota Supra farlar

2021 Toyota Supra Neler Değişti?

Supra’nın yeniden piyasaya sürülmesinden yalnızca bir yıl sonra Toyota, otomobilin turboşarjlı 3.0 litrelik sıralı altı silindirli motorunun gücünü artırıyor ve beygir gücünü 335’ten 382’ye yükseltiyor.

2021 Toyota Supra Jantlar

Ürün gamının en iyisi olan A91 özel versiyonu, altı silindirli motorla birlikte standart olarak gelir ve onu normal Supra modellerinden ayırmak için iç ve dış kısımlara bir dizi görünüm öğesi ekler. Geçen yılın standart 6.5 inç bilgi-eğlence ekranı gitmiş; Daha büyük 8,8 inçlik ekran artık tüm paketlerde standart olarak gelir.

Yeni Supra Motor Seçenekleri

Tüm Supra modelleri sekiz ileri otomatik şanzımanla gelir ve yalnızca arkadan çekişli olarak sunulur. Test pistinde, uzun vadeli 2021 Toyota Supra 3.0′, oldukça etkileyici hızlanma rakamları ortaya koydu: 3,7 saniyede sıfırdan 100 km/h’e ulaşabiliyor.

2021 Toyota Supra motor

Chevy Camaro, Porsche Cayman GTS ve BMW M2 Competition’a karşı büyük liglerde kendini bulabileceği anlamına geliyor. Aslında 320 beygir gücüne sahip 6 silindir sıralı turboşarjlı motorla övünen dördüncü nesil Supra’dan bile daha hızlı.

Manuel bir şanzımanın mevcut olmaması büyük kayıp, ancak umudunuzu tamamen kaybetmeyin; Supra’nın üretim sürecinde daha sonra manuel şanzıman geleceği söylentiler arasında.

Performans potansiyeline rağmen, Supra’nın süspansiyonu günlük sürüş için gayet yeterli. Direksiyonu tepkilerinize gayet hızlı ve net cevaplar veriyor. Daha düşük fiyatlı dört silindirli model, 2021 için yenidir ve test parkurunda 4,7 saniyelik sıfırdan 100km/saate kadar hızlı bir çalışma sağladı. Bu, Supra’nın 5,0 saniyelik sıfırdan 100km/saate kadar hızlanabilen Alman kuzeni BMW Z4’ten daha hızlı.

Yeni Toyota Supra İç Mekan

Sürücü odaklı kokpit dar ve çift kabarcıklı tavan biraz ek tavan boşluğu sağlasa da, uzun sürücüler sıkışmış hissedecek.

2021 Toyota Supra iç mekan

Bagaj alanı da benzer şekilde sıkışık, ancak bagaj alanı birkaç spor çantası, iki kişilik bir haftalık yiyecek ve hatta çantanın hacmine bağlı olarak bir takım golf sopası için yeterince geniş. Testlerde, arka koltukların arkasına dört adet kabin bagajı yerleştirmeyi başardılar. Toyota’nın iç mekanının büyük bir kısmı Z4 ile paylaşılıyor, bu nedenle BMW şalter ve bilgi-eğlence kontrollerine aşina olanlar kendilerini evlerinde hissedecekler.

2021 Toyota Supra iç görünüm

Bilgi-eğlence sisteminden bahsetmişken, Supra’nın merkezi ekranı, BMW’nin en yeni iDrive arayüzünün çok hafif oynanmış bir versiyonuna sahip 8.8 inçlik bir birimdir. BMW ürün yelpazesinden taşınan başka bir parça olan dijital gösterge ekranı, tüm paketler genelinde standarttır. Navigasyon ve Apple CarPlay özelliği mevcuttur, ancak Android Auto sunulmamaktadır. 12 hoparlörlü bir JBL ses sistemi isteğe bağlıdır, ancak standart 10 hoparlörlü ses sisteminin Supra’nın iç hacmini dikkate alan çoğu alıcı için yeterli olacağını düşünüyoruz.

Etiketler :

,