Firmanın ilk gerçek global ID modeli olacak bu beş koltuklu elektrikli SUV için beklentiler yüksek. İşte yeni 2021 Volkswagen ID 4’ün en detaylı incelemesi.

2021 Volkswagen ID 4 Genel Bakış

Yeni id 4, Volkswagen’in küresel elektrikli araç satış liderliği hedeflerinin ilk şekillenmeye başladığı yerdir. Üç kıtadaki dört üretim tesisinde üretilmesi nedeniyle, yeni crossover tarzı SUV, Alman otomobil üreticisinin yetkilileri tarafından Beetle ve Golf’ün kalıbındaki bir dünya arabası olarak görülüyor.

2021 Volkswagen ID 4 arka tasarım

MEB platformunu paylaştığı daha küçük ID 3 hatchback‘in ardından, Volkswagen’in ID elektrikli otomobil alt markasının ikinci modeli, ilk olarak İngiltere’de Şubat 2021‘den itibaren tek motorlu, arkadan itişli olarak satılacak. Bununla birlikte, gelecekteki ID modeli tarafından kullanılacak yeni GTX performans otomobili terminolojisini başlatacak şekilde ayarlanmış daha güçlü, çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir model de seriye eklenecek.

2021 VW ID 4 Tasarım ve Teknik Özellikleri

2021 Volkswagen ID 4, önde ve arkada yer alan ambiyans aydınlatması ile çağdaş stili, Volkswagen’in dikkatli koreografiyle elektrikli otomobil kulvarına girişini takip eden herkese tanıdık gelecektir. İlk olarak 2017 Şangay otomobil fuarında sergilenen ID Crozz konseptinin pürüzsüz yüzeyli görünümünü yalnızca küçük değişikliklerle üretime alıyor.

Mevcut herhangi Volkswagen SUV ve büyük tekerlek yuvalarından farklı olarak kısa kaput boyutlarına sahip modern görünümlü bir otomobildir ve standart 18 inç ila 21 inç arasında değişen jant-lastik ebatlarını kullanıcılarına sunar.

2021 Volkswagen ID 4 yan tasarım

4584 mm uzunluğunda, 1852 mm genişliğinde ve 1612 mm yüksekliğindeki yeni Volkswagen modeli, standart aks açıklığı Tiguan’dan 75 mm daha uzun, 13 mm daha geniş ve 63 mm daha uzun. 2766 mm dingil mesafesi, ID 3 tarafından kullanılanla aynıdır ve Tiguan’dan 88 mm daha uzun.

Bu arada sürükleme katsayısı, 0.28 ile Tiguan’ın oldukça altında, neredeyse tamamen kapalı ön uç ve burada test edilen modelde aerodinamik olarak optimize edilmiş tekerlek tasarımı tarafından destekleniyor.

Güç, APP 310 olarak bilinen arkaya monte edilmiş bir elektrik motorundan gelir ve Volkswagen’in Kassel, Almanya’daki komponent fabrikasında monte edilir. ID 3 tarafından kullanılan eşzamanlı birim olup, 146bhp’den başlayıp 168bhp ile 201bhp arasında değişen, burada test edilen 1. Max belirtilen versiyonu 228lb ft tork ile üç güç seviyesi sunar.

Bu, arkadan itişli BMW iX3’ün 282bg ve 295lb ft ve en üst seviyedeki önden çekişli Hyundai Kona Electric’in 201bhp ve 295lb ft ile karşılaştırılabilir.

Tahrik, motorun yan tarafına takılı tek vitesli şanzıman aracılığıyla arka tekerleklere gönderilir ve elektronik diferansiyel, daha iyi çekiş ve daha nötr yol tutuşu için her bir arka tekerleğe gönderilen tahrik miktarını değiştiren tork vektörleme işlevi sağlar. Tüm bunlar, tamamen viraj alma esnasında gerçekleşir.

Elektrik motoru, mevcut iki lityum iyon pilden biriyle beslenir. 146bhp ve 168bhp modelleri, 344kg ağırlığındaki 52kWh’lik bir ünite ile gelirken, 201bhp modeli oldukça önemli 493kg ağırlığında daha büyük 77kWh pil kullanır.

2021 Volkswagen ID 4 fotoğrafları

Sonuncusu, Volkswagen’e göre 324 millik WLTP menzili için iyi. Standart olarak 11kW dahili şarj cihazıyla birlikte gelir, ancak 125kW’a kadar şarjı destekleyebilir ve yüksek güçlü DC sisteminde 30 dakika içinde 199 mil menzil sağlar.

VW ID 4 Nasıl?

2124 kg olan 2021 Volkswagen ID 4, motorun anlık açılma torku, ana sürüş modundan birinde ani hızlanma sağlıyor. Sürüş modları; Eco, Comfort ve Sport. En az 50 mil / saate kadar. Bunun ötesinde, performansına nispeten mütevazı rezervleri ve artan aerodinamik sürtünmenin bir kombinasyonu ile rakiplerine meydan okuyor.

Bu verilerin hiçbir şekilde geç olduğu söylenemez. Aslına bakılırsa, her zaman Volkswagen’in iddia ettiği 8,5 saniyelik 0-100 km / s hızından daha hızlı hissettiriyor. Bununla birlikte, şüphesiz gelecek yıl çift motorlu ID 4 GTX’in piyasaya sürülmesiyle gelecek olan hızlanma kabiliyetinde artış için açık bir alan var.

ID 3’te olduğu gibi sürücü, dijital gösterge ekranının iç kenarından uzanan kolun yukarısına monte edilmiş bölme benzeri bir kol aracılığıyla rejeneratif frenleme miktarını değiştirmeyi seçebilir. D, çok hafif enerji geri kazanımı ile serbest dolaşmasına izin verirken, B, bazı rakipler tarafından sunulan manuel ayar ile olmasa da, kaldırılmış bir gaz kelebeği üzerinde fark edilir enerji hasadı ve geciktirme ile tek pedallı sürüş özellikleri sunar.

Yeni Volkswagen’in temelini oluşturan şasi, önde MacPherson payandaları ve arkada çoklu bağlantı düzenlemesi kombinasyonunu kullanıyor. Değişken oranlı damperler bir seçenek olarak bulunmasına ve şiddetle tavsiye edilmesine rağmen, tüm modeller pasif damper seçeneği ile geliyor.

Hoş bir şekilde akıcı ve oldukça duyarlı olan ID 4’ün dinamik özelliklerinden hoşlanacak çok şey var. Bu, 10,2 metrelik dönüş dairesinin yeni beş koltukluya olağanüstü manevra kabiliyeti ve genellikle çok daha küçük arabalarla ilişkili çeviklik sağladığı, özellikle şehir içinde gözle görülür hale geliyor. Tek başına bu rolde, son derece ikna edici.

2021 Volkswagen ID 4 İç Mekan ve Bagaj Alanı

Bagaj kapasitesi Tiguan’dan yaklaşık 11 litre daha fazladır ve 531 litredir. Ancak düz bir zemine sahip olmasına rağmen, yükleme eşiği oldukça yüksek ayarlanmış, bu da ağır eşyaları yüklemek için biraz esneklik sağlıyor. Arka koltukların katlanması, 1575 litre yer açar. Burunda, aktarma organları için güç elektriği tarafından işgal edilen bagaj odası yoktur.

Çekme ile ilgilenenler için Volkswagen, 1000 kg’lık frensiz römork kapasitesi olduğunu iddia ediyor.

İç mekan, dijital enstrümanlarla minimalist bir tasarıma sahiptir ve modele bağlı olarak, isteğe bağlı ses kontrolü ile birlikte gelen 10,0 inç veya 12,0 inç dokunmatik ekrana sahiptir. Alıcılar, seyahat yönünü gösteren gezinme işaretçileri dahil, artırılmış gerçeklik işlevlerine sahip isteğe bağlı bir baş üstü ekranı opsiyonu ile satın alabilir.

2021 Volkswagen ID 4 iç mekan tasarımı

Daha lüks görünümünü yansıtan, gösterge panelinde ve kabinin diğer kısımlarında kullanılan malzemeler, ID 3’tekinden açıkça daha yüksek kalitededir. Lansman sırasında mevcut olan 1st Max modeli, entegre koltuk başlıkları ve tam donanımlı destekleyici ön koltuklarla donatılmıştır. ID 4’ün iç mekanını parlak ve çekici kılan uzunlukta panoramik cam tavan mevcut. Ayrıca ön koltuklar arasında derin ve kullanışlı eşya gözleri var.

2021 Volkswagen ID 4 Alınır mı?

ID 4, Volkswagen’in gerçek anlamda birinci sınıf elektrikli otomobil üretme becerisinin çarpıcı kanıtıdır. Değerlendirmelere göre, tek motorlu, arkadan itişli versiyonunda bazı rakiplerin tam hızından geride olabilir, ancak yol tutuşu, sürüşü ve konfor açısından burada beğenilecek çok şey var. Aynı zamanda etkileyici dijital iç mekanı ve bağlantı işlevi sunar. Nispeten yüksek kalite ve premium algısı sunuyor. Özel elektrikli otomobil platformu ve getirdiği saklama alanı avantajları sayesinde oldukça çok yönlüdür.


Bununla birlikte, özellikle manevra kabiliyetinin, Tiguan dahil içten yanmalı motorlu herhangi bir rakibinin çok ötesinde olduğu aşikârdır.

2021 Volkswagen ID 4, en üst modelinde iddia edilen 324 millik menzilinin gerçek dünya sürüşünde ayakta kalıp kalmayacağını değerlendirmek için direksiyon başında daha fazla zamana ihtiyacımız olacak. Wolfsburg’un yeni elektrikle çalışan SUV’undaki ilk gezimiz, herhangi bir menzil kaygısını bastırmak için uzun bir yol kat eden güçlü enerji geri kazanım özelliklerine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bir ev tipi şarj cihazı takmayı planlıyorsanız veya iş yerinizdeki bir şarj cihazına kolayca erişebiliyorsanız, ID 4 kolayca tek arabanız olabilir ve satın alınabilir.