2021 yılında ülkemize gelecek olan yeni Audi A3, Sportback ve Sedan modelleriyle Audi severlere sunulacak.

2021 Yeni Audi A3 Genel Bakış

Yüksek kalite, iyi işçilik ve yeni tasarımdan sonra, tüm markalar için çok rekabetçi hale gelen bir fiyatla C sınıfı hatchback pazarına iddialı bir şekilde giren Audi A3 Sportback, sevenlerini heyecanlandırıyor. Dışarıdan bakıldığında hafif tasarım değişiklikleri mevcut. Eski A3 sahipleri aradaki farkı hemen anlamayabilir ancak iç mekan devrimi kesinlikle dikkat çekiyor. Yine de BMW 1 ve Mercedes A serisi ile karşı karşıya.

Özellikle iç mekan konusunda en büyük rakibi Mercedes A serisi.

Bu dördüncü nesil A3, diğerlerinin yanı sıra markanın kendi Q2 ve Q3’ü de dahil olmak üzere, özellikle B ve C-SUV segmenti otomobillerinden her zamankinden daha fazla rekabet içinde. BMW 1 Serisi ve Mercedes-Benz A-Serisi gibi aynı premium hatchback pazarından bir dilim almak için yarışan araç, her zaman mevcut rakiplerle mücadele etmesi gerekiyor.

Yeni Audi A3 arka tasarım

1996’da piyasaya sürüldüğünden beri İngiltere’de 600.000 A3’ten çok daha fazla sayıda satılan aile hatchback’leri varken, Audi uzun süredir kompakt sınıf için kalite kriteri belirledi ve Mercedes’in elini A-Serisi’ni uygun bir hatchback’e dönüştürmeye zorladı.

Şimdi dördüncü neslinde olan bu yeni versiyon, Mk3 kasanın kaldığı yerden devam ediyor, fakat öncekinden daha ince ve şık bir tasarımla. Audi, yeni A3’ü beş kapılı bir Sportback veya geleneksel bir sedan olarak sunuyor. Azalan satışlar nedeniyle alıcılara üç kapılı hatchback veya üstü açık (Cabrio) seçeneği sunmayacak.

2021 yeni Audi A3 Sportback motor seçenekleri şöyle görünüyor:

  • 2.0 litre 30 TDI 116 hp
  • 2.0 litre 35 TDI 150 hp
  • 1.0 litrelik 30 TFSI 110 hp altı ileri manuel
  • 1,5 litre 35 TFSI 150 hp
  • 1,5 litre 35 TFSI 150 hp MHEV

Tasarım perspektifinden bakıldığında, Audi’nin en son tasarım dilini yansıtıyor. Bu, ön tarafa bal peteği detaylarına sahip geniş bir ızgaranın hakim olduğu, S line modellerinde oldukça sportif görünümlü havalandırma deliklerinin çevrelediği ve ızgara ile kaput arasında üç çizgi detayı olduğu anlamına geliyor.

2021 Yeni Audi A3 yan tasarım

Volkswagen Grubu‘nun MQB platformunun en son sürümünü kullanıyor. Audi’nin aile hatchback’inde ilk kez hafif hibrit güç özelliklerinin sunulduğu anlamına gelirken, plug-in hibrit, alıcılar için iki e-tron seçeneği ile yakın gelecekte sunulacak. Her zaman olduğu gibi, sportif bir S3 versiyonu da mevcut ve beş silindirli motora sahip bir RS 3 2021’de gelecek.

Lansmandan itibaren en popüler seçeneklerden biri muhtemelen 35 TFSI olacaktır. VW Group’un 1.5 litrelik turbo benzinli motorunu kullanarak 150 hp ve 250Nm tork üretiyor. Bu modeli veya daha güçlü bir A3’ü tercih ettiğinizde, temel otomobilin torsiyon (bağımlı) süspansiyon yerine bağımsız süspansiyona sahip olursunuz.

Araca kavuşup test sürüşü yapanlar, sürüşün eski A3 ile alıştığımızdan çok fazla değişmediğini söylüyor. Bu, S line paketli otomobillerde standart olarak takılan daha sert süspansiyonla bile hala iyi bir konfor sunduğunu bize gösteriyor.

Taban ayarındaki direksiyon çok hafif geliyor, bu yüzden yoldan çok fazla his alamıyorsunuz. Heyecanla viraj almasanız bile, direksiyona biraz yapay ağırlık vermek için sürüş profili seçme düğmesini kullanarak dinamik moda alabilirsiniz.

Yeni Audi A3, 6 ileri manuel veya 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile alınabiliyor.

Altı ileri manuel şanzımanın yumuşak vites atışı ile başa çıkmak kolaydır, ancak şanzıman düşük hızda sarsıntıya meyillidir ve dur-kalk trafiğinde sürüşü biraz zahmetli hale getirir. Birçok alıcı, standart olarak 48 volt yarı hibrit yardımı da sunan isteğe bağlı yedi vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman (S tronic) ile bu sorunu çözecektir.

Hibrit yardım eksikliğinden bağımsız olarak, manuel test araçlarının da çok ekonomik olduğu kanıtlandı. Yol bilgisayarına göre, A3’ün resmi WLTP yakıt ekonomisi rakamını geride bırakarak, yüzlerce kilometrelik karma çalışmada güzel bir tüketim değeri elde edildi.

35 TFSI, VW Group’un ürettiği en iyi motorlardan biri. 150 bg ve 250 Nm tork rakamlarının vadettiği kadar canlı hissettirmiyor, ancak iyi bir aile otomobilinde gerekli olan tüm özellikler, performans, iyileştirme ve yakıt ekonomisinin kabul edilebilir beklentisini karşılıyor.

Ergonomiklik, yeni Audi A3 Sportback’in bir diğer öne çıkan özelliği. Bagaj, sınıftaki diğer modellere benzer şekilde 380 litre alan sunuyor.

Yeni Audi A3, iç mekan kalitesi yönünden her zaman hatchback sınıfının önünde yer aldı. Gösterge paneli tasarımı çok gösterişli. Yumuşak dokulu plastiklerin kalitesi hala çok iyi, ancak şimdi ön panonun her yerinde sert suni alüminyum süslemeler var. Kalitede bir düşüş gibi görünmüyor, daha çok odak değişikliği gibi.

A3’te daha dijital bir ortama geniş kapsamlı geçiş oldu. Otomobilin her versiyonu artık standart olarak 10,25 inçlik bir dijital gösterge paneline sahip ve daha büyük 12,3 inç Sanal Kokpit sistemi, S line donanımında opsiyon olarak mevcut. İngiltere’ye giden tüm arabalarda ayrıca 10,1 inçlik bir merkezi dokunmatik ekran bulunuyor.

Yeni Audi A3 iç mekan

Bilgi-eğlence sistemi, Audi serisinin çoğunda uygulandığı düşünüldüğünde bilinen bir özelliktir. Başladığınızda yüklenmesi biraz yavaş ancak sunum ve kullanımda son derece hızlı ve özelliklerle doludur. Kompakt bir hatchback için gerçek büyük otomobil teknolojisi sunuyor. Tek sorunumuz, hareket halindeyken kullanım kolaylığı için MMI döner kontrol sağlayıcısı ve fiziksel tuşlar yok.

BMW 1 ve Mercedes A Serisinden İyi mi?

Yeni Audi A3, her bakımdan kendini premium hissettiriyor. Peki rakipleri ile karşılaştırıldığında hangi konumda? Hangisi daha iyi?

A-Serisi, A3’ten daha az sofistike bir arka süspansiyon düzenine sahipken, yolda rakibinden biraz fazla akıcı ve konforlu gidiyor. Gövde kontrolü de aynı derecede iyi.

BMW 1 tarafında ise yolu ve engelleri daha fazla hissediyorsunuz. Size daha dinamik ve hissiyatlı bir sürüş sunuyor.

Yani konfor anlamında sıralama yapacak olursak; Mercedes A Serisi > Audi A3 > BMW 1 serisi.

Dış tasarım yönünden ele alırsak; BMW 1 serisi > Mercedes A Serisi > Audi A3

İç mekan tasarımı; Mercedes A serisi > Audi A3 > BMW 1

Fiyat konusunda; Audi A3 > BMW 1 serisi > Mercedes A serisi

Servis bakım maliyetlerinde ise; Audi A3 > BMW 1 serisi > Mercedes A serisi.

Diğer araçları daha yakından tanımak isterseniz:

Yeni BMW 1 serisi inceleme

Mercedes A serisi inceleme

Keyifli sürüşler.

Etiketler :

,