Yeni 2022 Toyota GR 86 arkadan itişli spor otomobil Subaru BRZ’ye kardeş olarak geliyor. Yeni Toyota GR 86 incelemesi.

2022 Toyota GR 86

Tıpkı GT86 gibi, GR86 da Toyota’nın Subaru ile kompakt spor otomobiller üretmek için yeniden onaylanan ortaklığının bir meyvesidir ve ikinci markanın geçen yılın sonlarında ortaya çıkan BRZ modeli aynı platformu ve motorları paylaşmaktadır. Toyota, farklı sürüş hissine sahip iki yeni spor otomobil geliştirmek için Subaru ile dostça bir rekabet içine girdiğini iddia ediyor.

2022 Toyota GR 86 arka tampon

BRZ ile aynı şasi ve motoru kullanan GR86, eski 2.0 litrelik ünite yerine 2.4 litrelik doğal emişli dört silindirli “boxer” motorla geliyor.

Toyota, Avrupa pazarı GR86 için teknik özellikleri doğrulamadı, ancak arabanın Japon versiyonu 235 HP, 250 Nm tork ve 7.400 RPM‘lik bir redline sahip. 6,3 saniyelik 0-100 kmh değeri ile gayet keyifli bir otomobil olduğunu kanıtlıyor. Selefine göre 1.1 saniye daha hızlı.

2022 Toyota GR 86 Platform ve Şanzıman Seçenekleri

Yeni motor standart olarak altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilirken, altı ileri otomatik şanzıman da seçenek olarak sunulacak. Her ikisi de sınırlı kaymalı diferansiyel aracılığıyla arka tekerleklere güç gönderiyor.

2022 Toyota GR 86, GT86 ile aynı temel platforma dayanmaktadır. Bununla birlikte, marka, gövde kabuğunun sertliğini iyileştirmek ve kullanımı keskinleştirmek için şasiyi daha güçlendirici paneller ve daha güçlü yapıştırma teknikleriyle geliştirdi. Burulma sertliği yüzde 50 artırırken, araç 1,270 kg olarak karşımıza çıkıyor.

Peki GR nedir? Otomobilin adındaki ‘GR’, Toyota’nın GR Supra spor otomobili ve GR Yaris hot hatchback’in geliştirilmesine yardımcı olan şirket içi ayarlama bölümü Gazoo Racing‘i temsil ediyor, bu nedenle Gazoo Racing’in GR86’nın geliştirilmesinde bir parmağı olması şaşırtıcı değil.

Platform evrimi, GR86’nın önceki modelle aynı temel oranları koruduğu anlamına gelir; yalnızca dış tasarım, yeni BRZ’nin daha saf yüzeylerine uyacak şekilde geliştirilmiştir.

Önde farlar ve gündüz yanan LED’ler tasarım açısından daha basittir ve ön uç yüzeyi daha pürüzsüzdür; Toyota, spor otomobili ile Subaru arasında BRZ’lere kıyasla büyük bir dikdörtgen hava girişine sahip yeni bir ön rüzgarlık ile biraz mesafe bırakıyor.

2022 Toyota GR 86 fotoğrafları

GT86’nın nazikçe oyulmuş tavanı korunurken, arka kısımdaki tamponda yeni bir difüzör öğesi ve çift çıkışlı bir egzoz bulunuyor. BRZ’de olduğu gibi, GR86’nın kaputu, ön kanatları ve tavanı hafif alüminyumdan yapılmıştır.

Yeni 2022 Toyota GR 86 İç Mekanı

Toyota, yeni kompakt 2 + 2 spor otomobillerini, orta konsol ve gösterge panelinin baştan sona yeniden tasarımının bir parçası olarak 7 inçlik dijital gösterge paneli ve 8 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi dahil olmak üzere çok daha fazla teknolojiyle donattı.

2022 Toyota GR 86 iç mekan

GR86’nın otomatik sürümleri, Subaru’nun geliştirdiği EyeSight sürücü destek teknolojileriyle birlikte sunulacak.