Yeni sekizinci nesil Opel Astra, plug-in hibrit güç ve tamamen dijital bir iç mekan ile geliyor. 2022 Yeni Opel Astra incelemesi.

  • Yeni Vauxhall Astra tanıtıldı
  • Keskin modern tasarım
  • Tamamen dijital iç mekan
  • Plug-in hybridler ilk kez sunuluyor
  • Benzinli ve dizel motor seçenekleri mevcut
  • 2022 yılında geliyor

2022 Yeni Opel Astra Tasarımı

Yeni Opel Astra, yerini alacağı arabadan çok daha modern görünüyor. Tek bir minimalist fardan uzanan vizör benzeri parlak siyah süslemeli geniş tampon, otomobilin çoğu aile hatchback’inden daha alçak ve daha geniş görünmesini sağlıyor. Yeni otomobilin kaputunun uzunluğu, merkezden aşağıya doğru uzanan yeni bir kıvrımla geliyor.

2022 Yeni Opel Astra sarı

Yandan bakıldığında, tıpkı küçük kardeşi Opel Corsa’da olduğu gibi, yan camların arkasında siyah bir tavan ve kanat benzeri metal sütun göreceksiniz. Kapılardaki ve tekerlek bombelerindeki ekstra kıvrımlar da yeni Astra’nın eski arabadan daha alçak ve daha sportif görünmesine yardımcı oluyor.

2022 Yeni Opel Astra yan tasarım

Büyük bagaj kapağı rozetleri şu anda çok moda. Bu nedenle Opel’in yeni otomobilin bagajının ortasına büyük bir “Astra” rozeti eklemesi şaşırtıcı değil. Fren lambaları selefinden daha geniş ve daha düz. Yeni Volkswagen Golf 8‘e oldukça benziyor.

2022 Yeni Opel Astra arka tasarım

2022 Yeni Opel Astra İç Mekan ve Bilgi-Eğlence Sistemi

Astra’nın iç mekanına baktığınızda en son Volkswagen Golf’te gördüğünüze benzer tamamen dijital bir iç mekanla karşılaşıyorsunuz.

2022 Yeni Opel Astra iç mekan

İki adet 10 inç ekran var. Biri merkezde, diğeri ise normal kadran ve göstergelerin yerini alacak dokunmatik ekran. Bazı fiziksel kontroller yerinde duruyor ancak otomobilin işlevlerinin çoğu (klima kontrolü gibi) artık merkezi ekrandan kontrol ediliyor.

2022 Yeni Opel Astra iç tasarım

Isıtma ve soğutma fonksiyonlarına sahip Nappa deri koltuk seçeneğiniz var ve dilerseniz bunları süet benzeri Alcantara kaplama ile alabilirsiniz.

Yeni Vauxhall Astra’nın ön ve arka tekerlekleri, eski arabaya göre daha fazla aralıklı olarak yerleştirilmiş, bu da özellikle arka koltuktaki yolcular için otomobile daha fazla alan sağlamış. Yeni Astra 422 litre bagaj hacmine sahip. Bu değer, bir önceki nesildeki 370 litrelik yükleme alanından çok daha fazla.

2022 Yeni Opel Astra Motor Seçenekleri

Opel Astra’nın motor serisine yeni eklenen seçenek, plug-in hibrit motordur.

2022 Yeni Opel Astra görüntüleri

Benzinli motoru küçük bir elektrikli motorla eşleştiren 180hp ve 225hp versiyonları arasından seçim yapabilirsiniz. Sizi yalnızca elektrikle ne kadar uzağa götüreceğine dair henüz bir haber yok, ancak mekanik olarak benzer Peugeot 308‘in 37 millik yalnızca elektrikli menzil iddiasına uymalarını bekleyebilirsiniz.

2022 Yeni Opel Astra fotoğrafları

110 hp ile 130 hp arasında değişen benzinli ve dizel motor arasından seçim yapabilirsiniz. 1.2 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel motor hibrit istemeyen kullanıcılar için yelpazedeki yerini koruyor. 110 hp versiyon altı vitesli manuel şanzıman ile, 130 hp güç üreten versiyonlar ise 8 ileri otomatik şanzıman ile gelecek. Bu otomatik şanzıman yeni hibrit Astra modellerinde standart olarak geliyor.

2022 Yeni Opel Astra kırmızı

2022 Opel Astra Teknolojileri

Yarı otonom sürücü desteği teknolojisi de yeni Opel Astra’da yerini alıyor. Adaptif hız sabitleme sistemi ile birlikte çalışan bu özellik, otomobilin şeritler içinde ortalanmasına ve şerit değiştirmeye yardımcı olur.

Diğer teknolojik özellikler arasında bir baş üstü ekran, 360 derece çevre görüş sistemi (park kamerası) ve uzun menzilli kör nokta algılama yer alıyor.

Isıtma ve soğutma fonksiyonlu AGR koltuklar opsiyon olarak Astra’da yerini alacak.

84 adet LED hücreye sahip yüksek görüntü kalitesi sunan matrix LED farlar, Astra’yı hem daha yakışıklı hem daha eğlenceli hale getiriyor.

2022 Opel Astra Süspansiyon Sistemi

Ön tarafta McPherson ve arkada torsiyon çubuğundan oluşan süspansiyon sistemi, yüksek hızlı sürüşlerde otomobilin dengesi için özenle geliştirilmiş. dengenin hassas olduğu önemli anlardaki frenlemeler konusunda Opel mühendisleri fazladan çalışma yapmış.  Yeni altyapısı ve süspansiyon sistemi sayesinde burulma direnci önceki nesline göre yüzde 14 oranında yükseltilmiş.