2022 yeni Range Rover incelemesi. Yeni Range, Lüks SUV segmentini daha fazla karıştırmaya geliyor. 35 Hoparlörlü SUV!

2022 Yeni Range Rover Tüm Detaylar

Land Rover, 1970 yılında arazi aracı segmentini Range Rover’ın gelişi ile çok farklı bir boyuta taşımıştı. Hem arazi yetenekleri ile hem de lüks donanımları ile çok sevilen bu model, şu anda dünyayı kasıp kavuran SUV furyasının da öncü modellerinden biri oldu.

2022 Yeni Range Rover tasarımı

İşte bu yüzden dolayı Range Rover’ın üzerine özellikle titriyoruz. Günümüzde otomotiv dünyasının en tanınır modellerinden biri olan lüks SUV, beşinci nesli ile tanıtıldı.

Şimdi yeni nesil Range’in en çok dikkat çeken özelliği olan platformundan başlayalım. 5. nesil ile birlikte 2022 yeni Range Rover, MLA-Flex adı verilen yeni bir altyapının üzerinde yükselecek. Ağırlığı azaltması için tasarlanan bu platform, araç içi konforu daha da artırarak, sürüş dinamiğini daha etkileyici hale getirmeyi planlıyor.

2022 Yeni Range Rover fotoğrafları

Selefinden çok daha sağlam olan 2022 yeni Range Rover, 7 kişiye kadar taşıma imkanı sunabilecek.

Yine standart ve uzun aks aralığına sahip gövde tipleri ile satışa sunulacak olan popüler araç, standart gövdesinde 5.05 metrelik uzunluk sunuyor. Aracın LWB versiyonu ise tam 5.25 metre uzunluğunda.

Land Rover, global otomotiv sektöründeki “yoğun değişim” trendine ayak uydurmamış. Aksine Range Rover’ın tasarım anlamında geleneksel davranıp köklerine sadık kaldığını görebiliyoruz. İlk bakışta güncel model ile olan farklılıkları göze çarpıyor olsa da, modelin bir Range Rover olduğunu 1 kilometre öteden bile fark edebilirsiniz.

2022 Yeni Range Rover

Ön tarafta çok daha yumuşak hatlara sahip olan model, sürtünme katsayısını da 0.30’a kadar düşürmüş ki bu rakam SUV’ler arasında rekor diyebiliriz. Izgarasında krom dokunuşlara sahip olan modelin LED ön far takımları da yenilenen ekipmanlar arasına girmiş.

En büyük değişim ise Range Rover’ın arka tasarımında yaşanmış. Bagaj kapağı üzerinde, iki stop’u birbirine bağlayan bir elemana kavuşan yeni Range Rover çok daha çekici görünüyor.

2022 Yeni Range Rover görselleri

Tasarım değişikliğinin aksine bagaj kapağının açılış şeklinde herhangi bir değişim yaşanmamış. İki parçayla açılmaya devam eden bu kapak, koltuklar dik konumdayken 725 litrelik bagaj hacmi sunuyor.

2022 Yeni Range Rover arka tasarım

İç mekana geçtiğimizde ise, bizi Range Rover’ın sadeliği karşılıyor. Adeta Tesla modellerine göz kırpan minimalist kabin, geleneksel Range Rover direksiyonu ile kendini bulmuş.

2022 Yeni Range Rover iç mekan

13.1 inç büyüklüğe sahip multimedya ekranı, Apple CarPlay ve Android Auto gibi bağlanılabilirilik seçeneklerini içeriyor. 13.7 inç büyüklükteki dijital gösterge paneli ise navigasyon sistemini gözünüzün önünden hiç ayırmayacak.

Tam 7 cihaz bağlayabileceğiniz Wi-Fi noktası ve uzaktan güncellemeler de Range Rover’ı yeni nesle taşıyan teknolojiler arasında yer alıyor.

2022 Yeni Range Rover kablosuz şarj

Gelelim en çok merak edilen kısım olan motor seçeneklerine… 2022 yeni Range Rover ailesini elektrikli geleceğe bir adım daha yaklaştıran Land Rover, yeni nesil modeli bol bol hibrit seçeneklerle doldurmuş. Ailenin giriş seviyesinde yarı hibrit sisteme sahip P360 ve P400 bulunuyor. Dizel kanatta ise D250, D300 ve D350 modelleri satışa sunulmaya devam edecek.

2022 Yeni Range Rover 7 kişilik

Diğer seçeneklerde ise şarj edilebilir hibrit Range Rover’lar ile karşılaşıyoruz. 38.2 kWh’lik bataryaya sahip olan bu motorlar, sadece elektrik gücünü kullanarak 100 kilometre mesafe kat edebiliyor. P440e ve P510e, 105 kW’lık elektrikli motorunu 3.0 litrelik altı silindirli içten yanmalı motor ile birleştirecek. Land Rover, P510e’nin 0-100 km/sa hızlanmasını 5.6 saniyede tamamladığını paylaştı.

2022 Yeni Range Rover arka koltuklar

Ailenin elektrik gücü kullanmayan tek türevi olan P530 ise çift turbolu bir V8 motora sahip. Land Rover, bu modelin eskisine göre yüzde 17 oranında daha tasarruflu olduğunu iddia ediyor. Tamamen elektrikli Range Rover ise 2024 yılında kullanıcılara sunulacak.