Yeni 2023 Audi A4 benzinli ve dizel motordan devam edecek. Yeni nesil Audi A4, içten yanmalı motorlara sadık kalacak.

Audi, bu on yılın sonunda tamamen elektrikli bir üretici olacağını belirtti. Ancak bu arada şirket, A4 kompakt yöneticisinin yeni, potansiyel olarak nihai versiyonunda içten yanmalı motorlar için son bir hamle planlıyor.

2023 yılında gelmesi beklenen bir sonraki Audi A4, mevcut nesil ile aynı MLB platformunda üretilecek. Ancak hafif ve plug-in hibritler de dahil olmak üzere artırılmış elektrifikasyona sahip olacak olsa da, Audi’nin teknik geliştirme başkanı Oliver Hoffman tarafından “şimdiye kadar piyasaya sürdüğümüz en iyi motor” olarak tanımlanan yeni nesil benzinli ve dizel motorlar ile birlikte gelecek.

Yalnızca Auto Express‘e konuşan Hoffman, Audi’nin küresel satışlarının yaklaşık beşte birini oluşturan A4’ün firma için “süper önemli” bir model olduğunu söyledi.

“Yeni nesil A4’ün gelişimi devam ediyor” dedi. “O arabayı ve A6’yı uzun yıllar sunacağız. Son yeni içten yanmalı motorlu modelin üretimi 2025’te başlayacak ve 2033’te normal bir yaşam döngüsü ile sona erecek. Ancak bazı modelleri çok daha erken piyasaya süreceğiz” açıklamasında bulundu.

A4’ün 2023’e kadar bu zaman çizelgesine uyması bekleniyor ve bir dizel versiyonu mevcut olacak olsa da, serinin büyük bir kısmı VW Group’un her yerde bulunan EA888 2.0 litrelik turboşarjlı benzinli motorunun daha da geliştirilmiş versiyonunu kullanacak.

VW’nin turboşarjın içinde, daha yüksek toplam güç çıkışı sağlarken düşük hızlarda gaz kelebeği tepkisini iyileştirmek için tasarlanmış değişken bölümlü türbinler üzerinde çalıştığı söyleniyor. Daha yüksek bir yakıt enjeksiyonu basıncı da beklemeliyiz, çünkü şu anda 2.0 litrelik motor, birçok SEAT, Skoda ve VW’de bulunan daha mütevazı 1.5 litrelik TSI ünitesi tarafından bu konuda dövülüyor.

Hoffman, yeni benzinli motorların “kesinlikle standartları karşılamak için daha fazla elektrifikasyona” sahip olacağını ve bunun hafif hibrit versiyonlar için güçlendirilmiş 48 voltluk teknolojiyi ve arkaya monte edilmiş daha büyük bir pili içereceğini söyledi.

A4 PHEV’lerin 14,4kWh kullanılabilir kapasite ile diğer MLB modelleriyle, özellikle Q5 ile eşleşmesini bekleyebiliriz. Bu durum, Audi mühendislerinin en yeni Mercedes C300 e tarafından sunulan 62 millik elektrik menzilini hedef alacağını gösteriyor.

A4’ün şasi kurulumu büyük ölçüde değişmeden kalacak, ancak 48 voltluk elektrik, seçenek olarak sunulacak aktif viraj demirleri gibi teknolojiler için daha fazla kapsam veya daha yüksek performanslı varyantlarda standart olarak sunulacak.

Özel görselimiz, mevcut oranlarına sadık kalarak Audi’nin elektrikli üretim otomobillerinden ve konseptlerinden ipuçları alarak A4’ün nasıl gelişeceğini gösteriyor. Sadece birkaç milimetre daha uzun olması beklenirken, dingil mesafesi büyük ölçüde aynı olacak.

İçeride, 48v‘ye kadar olan adım, daha da az fiziksel kontrole sahip olacak, azaltılmış bir gösterge panosunun parçası olarak daha fazla bağlantı getirecek. Audi’nin mühendisleri, orta konsolu geçişli vites seçicilerin etrafına küçültebilecekler, çünkü otomobilin sadece çift kavramalı ve tork konvertörlü otomatik şanzımanlarla sunulması muhtemel.

Audi, benzinli ve dizel motorları elde tutma kararına rağmen, BMW’nin çok övülen tamamen elektrikli i4’ünün yanı sıra Tesla Model 3’ün beğenisine rakip olması için saf elektrikli bir versiyon da sunabilir.

Doğrudan elektrikli bir A4’ün (muhtemelen A4 e-tron rozetli) normal versiyonların yanında satılıp satılmayacağı sorulduğunda, Hoffman şunları söyledi: Grup içinde güçlü bir ortaklığa sahip olmaktan gerçekten mutluyuz. Porsche for PPE [platformu], MEB [platform] için VW ve kendi platformumuz MLB ile gayet iyiyiz. Çoğu teknoloji için özel platformlar geliştirme ve üretme gücüne sahibiz.

Her iki motora da sahip olabileceğimiz bir platforma baktık, ancak bu bir uzlaşma. Bu yüzden yapabildiğimiz ve her ikisini de yapabilecek güce sahip olduğumuz için gerçekten mutluyum.

Böyle bir arabanın A4’ün yaşamının ilerleyen zamanlarında, ya gelecek Q6 e-tron’un altında yer alacak KKD platformunun değiştirilmiş bir versiyonunu ya da VW Group’un 2025 yılına kadar beklenen birleşik SSP mimarisini kullanarak gelmesi muhtemel görünüyor.

Etiketler :