AdBlue nedir, ne işe yarar, ADB seviyesi neyi işaret eder, fiyatı ve AdBlue hakkında her şey. Tüm sorularınızın yanıtı bu rehberde.

Eylül 2015’ten sonra üretilmiş bir dizel arabanız varsa doğru yerdesiniz… Aracınız muhtemelen bir noktada buna ihtiyaç duyacaktır.

Teknoloji, bazı sürücüler için halen yeni olabilir ancak Euro 6 standartlarına uygun motorlara sahip dizel otomobil sahipleri buna çok çabuk aşina olacaktır. Bu kılavuz, AdBlue’nun ne demek olduğunu ve kullanmadığınızda ne olacağını açıklamaktadır.

AdBlue Nedir? – Ne İşe Yarar?

AdBlue: Dizel motorların egzoz sistemine püskürtülen üre ve deiyonize su karışımıdır. Nitröz oksit emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olur. Yaygın olarak tanıtımı, otomobil üreticilerinin artık karşılaması gereken daha katı emisyon hedeflerine denk geliyor. Bu teknoloji olmadan dizel otomobillerin emisyonlarını düşürmek ve en son standartlara uymalarını sağlamak çok daha zor olurdu.

Düşük kilometre performansına sahip sürücülerin hiç korkmasına gerek yok. Çünkü sıvı, genellikle normal bir servis sırasında doldurulmaktadır. Bunu kullanan çoğu otomobil, deponuzda kalmadığında sizi uyaran bir göstergeye sahiptir.

Neden AdBlue’ya İhtiyacımız Var?

Araba üreticileri çeşitli kurallara tabidir ve bunlar giderek daha fazla çevresel kaygılar tarafından yönlendirilmektedir. Euro 6 olarak adlandırılan en son emisyon düzenlemeleri 2016 yılında yürürlüğe girdi ve dizel motorların geliştirilmesi için özel bir zorluk teşkil etti. Bunların çoğu, nitrojen oksit emisyonlarını en aza indirmek için yeni yollar gerektiriyordu.

AdBlue Ne Demek?

Kullanılan teknolojiye seçici katalitik indirgeme veya SCR adı verilir; Bu, zararlı emisyonları nötralize eden bir kimyasal reaksiyon oluşturmak için aracın egzoz gazlarına hassas miktarlarda sıvı enjekte edilmesini sağlayan sistemdir.

AdBlue Nasıl Çalışır?

Euro 6 yönetmeliklerine uymak için, üretilen birçok yeni dizel motorlu otomobil, aracın egzoz gazlarına küçük miktarlarda yakıt enjekte etmek için SCR teknolojisini kullanıyor. Bu çözüm egzoz emisyonları ile birleştiğinde dizel egzozdaki zararlı mono-nitrojen oksitleri parçalar. Teknoloji, otobüslerde ve ağır kamyonlarda uzun süredir kullanılmaktadır, bu nedenle etkinliği kanıtlanmıştır ve güvenilirliği her zamankinden daha iyidir.

AdBlue Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Üreticiler, yakıt tüketimi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair herhangi bir veri yayınlamadı.

Motor teknolojisindeki gelişmeler, ekonomi rakamlarının hesaplanma şeklindeki değişiklikler ve bir dizi başka değişken, yeni ve eski otomobiller arasındaki yakıt tüketimindeki farklılıkları bulmanın ve bunları yalnızca AdB kullanımına atfetmenin esasen imkansız olduğu anlamına geliyor.

AdBlue Neyden Yapılır?

Görünüşte renksiz olan ve aslında idrarda bulunan su ve üre çözeltisi toksik olmayan bir sıvıdır. Bununla birlikte, üre istisnai olarak saftır ve kozmetikte, yapıştırıcıda veya gübrelerde kullanılandan daha yüksek kalitededir. Benzer şekilde, musluk suyundan çok daha temiz olan su demineralize edilir.

AdB satın alırken, doğru spesifikasyonu karşıladığını kontrol etmelisiniz. Bu nedenle ambalajın üzerindeki ISO 22241 numarasını arayın. Bu aynı zamanda ISO-22241-1, ISO-22241-2, ISO-22241-3 olarak da görünebilir. Bu, aracınızın SCR katalizörüne zarar vermemesini sağlayacaktır. Arıza söz konusu olduğunda pahalı bir işlemdir. Aldığınız ürünün bu özellikleri karşıladığını varsayarsak, bir marka diğeriyle hemen hemen aynı olmalıdır, tıpkı dizel yakıtın bir perakendeciden diğerine temelde aynı olması gibi.


Nereden Satın Alabilirim? AdBlue Fiyatı

AdBlue seviyeleriniz her serviste kontrol edilecek ve doldurulacaktır ve bayiniz gerektiğinde başka zamanlarda memnuniyetle yeniden dolduracaktır. Ancak beklenmedik bir yerde AdB seviyenizin düşük olduğuna dair uyarı alırsanız bunu dikkate alın. AdBlue olmaz ise araç kendini kitleyebilir ve hareket etmeyebilir!

Ayrıca benzin istasyonlarında satılmakta olup, online olarak da sipariş verebilirsiniz. Tanka nasıl erişileceğine dair talimatlar için kullanıcı el kitabına bakın ki bu zor değildir. AdBlue deposu genelde yakıt deponuzun hemen yanındadır.

AdB fiyatı, aldığınız yere ve markaya göre değişebileceği gibi, gelebilecek zamlardan dolayı net bir fiyat yazamıyoruz. Online olarak kısa bir araştırma ile veya en yakın istasyona danışarak fiyat alabilirsiniz.

Merak ettiğiniz ve ilginizi çekebilecek diğer içerikler için ipuçları ve tavsiyeler blogumuzu inceleyebilirsiniz, iyi sürüşler.