Antifriz nedir? Antifrizin motorunuzun aşırı ısınmasını nasıl engellediğini ve seviyesini neden düzenli olarak kontrol etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

Antifriz Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi antifrizin birincil işlevi, aracınızın soğutma sıvısının düşük sıcaklıklarda donmasını önlemektir. Tüm sıvı soğutmalı arabalar, soğuk havalarda çalışmaya devam etmek için antifriz kullanır.

Sıvının renkleri, genellikle pembe/kırmızı, mavi veya yeşil olur ve hepsi aynı önemli işi üstlenir. Soğutma sıvısının donmasını önleyerek motordaki fazla ısıyı taşımaya devam etmesine, radyatör aracılığıyla dağıtmasına ve motoru optimum çalışma sıcaklığında tutmasına izin verirler.

Soğutma sıvısı, motor çalışırken motorun aşırı ısınmasını önlemek için çalışır, ancak motoru kapattığınızda soğutma sıvısı akışı durur ve sıcaklıklar düşer. Antifriz, özellikle daha soğuk iklimlerde, karışımdaki suyun donmasını ve genleşmesini önlemeye çalıştığı için burada devreye girer. Soğutma sıvısı genişlerse, sızıntılar ve hatta çarpık bir silindir kapağı dahil olmak üzere bir dizi soruna neden olabilir.

Antifriz, karışımın donma noktasını düşürmenin yanı sıra başka bir amaca da hizmet eder. Motorun iç kısımları için bir yağlayıcı/koruyucu görevi görür. Çoğu motor ya demirden ya da alüminyumdan ve her ikisi de su ile aşınabilen malzemelerden yapılır. Bu nedenle, modern antifriz soğutma sıvısı, bir motorun içini korozyondan koruyan kimyasallar içerir. Buna genellikle uygunsuz yerlerde bulunan ve onarımları pahalı hale getiren su pompası da dahildir.

Farklı markaların farklı derecelerde (-37, -40, -56, -70 gibi) organik ve yarı organik antifrizleri bulunur. Aracınıza ve yaşadığınız bölgeye göre en uygun antifrizi seçtiğinizden emin olun.

Arabanızın Soğutma Sıvısı Seviyesini Nasıl Kontrol Edersiniz?

Bunu yapmanın iki yaygın yolu vardır ve bu, aracınızın sahip olduğu soğutma sistemine bağlıdır. İlk olarak, sistem ısınırken soğutma sıvısı seviyesinin değişmesine izin veren bir soğutma sıvısı deposuna sahip sistemler vardır. Bunun gibi bir sistemin seviyesini kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Rezervuarlı araçlarda motor soğutma sıvısını kontrol edin

  1. Motorun tamamen soğumasını bekleyin
  2. Motor bölmesindeki soğutma sıvısı deposunun konumunu bulmak için el kitabınızı kullanın.
  3. Kaputu açın ve soğutma sıvısı deposunu bulun. El kitabınız yok ise, genelde davlumbazın üzerindedir.
  4. Rezervuarın bir tarafında, soğutma sıvısı seviyesinin nerede olması gerektiğini gösteren minimum ve maksimum işareti olacaktır. Sıvı seviyesini bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Diğer yöntem ise:

  1. Yine motorun tamamen soğumasını bekleyin.
  2. Kaputu açın ve radyatörü bulun.
  3. Bir bez veya havlu yardımı ile radyatör kapağını dikkatlice açın. Motorun tamamen soğumasını beklemediyseniz buhar çıkabilir, dikkatli olun.
  4. Kapağı çıkardıktan sonra radyatöre bakın. Soğutma sıvısı yukarıya kadar çıkmalıdır.

Soğutma sıvınız minimumun altındaysa, ya doldurmanız ya da daha iyisi, sistemi boşaltmanız ve soğutma sıvısını değiştirmeniz gerekecektir.