Apple şirketi, birkaç yıl içinde sürücüsüz elektrikli otomobil üretimine başlamak istiyor. Evet… Apple otomobil üretecek!

Apple Otomobil Üretecek – Musk Takipte

Apple, gözünü otomotiv endüstrisine çevirdi ve haber kaynağı Reuters’e göre, teknoloji devi 2024 yılında bir araç üretimine başlayacak.

Apple tarafından planlanan ve kendi kendine giden elektrikli otomobilin takma adı ‘Project Titan‘.

Apple, Temmuz 2020’de dünyanın en değerli şirketi haline geldi ve şu anda 2,242 trilyon ABD Doları veya ABD hükümetinin toplam yıllık bütçesinin neredeyse yarısı olan piyasa değeri değerine sahip. Şirketin nakit olarak yaklaşık 200 milyar doları olduğu tahmin ediliyor.

Bazı endüstri yorumcuları, Reuters’in son raporunda, sızıntının şirket için bir işe alma aracı olabileceğini öne sürerek kaşlarını kaldırdı.

2018’de Apple’ın emektarı Doug Field, Tesla’da görev yaptıktan sonra Project Titan’ı denetlemek için şirkete döndü ve programa dahil olan yaklaşık 200 çalışanı kovmaya devam etti.

Toplu işten çıkarmalar, Apple’ın başarısız bir sürücüsüz teknoloji şirketini satın almasıyla aynı zamanda gelişti.

En son raporlar, Apple’ın şu anda enerjiyi en üst düzeye çıkarmak için daha verimli ambalaj tasarımı ve lityum demir fosfat pil yapısını kullandığı söylenen tek hücreli pil araştırdığını iddia ediyor.

Yeni Apple Arabasına Elon Musk Bakışı

Bu arada Tesla patronu Elon Musk, şirketin planlarıyla ilgili son haberlerin yayınlanmasının ardından Twitter üzerinden Apple’a bir tokat attı.

Musk rapora cevaben;

tuhaf, doğruysa

dedi.

Tesla, Şangay fabrikamızda üretilen orta menzilli otomobiller için halihazırda demir-fosfat kullanıyor

diye devam etti.

Mayıs 2019’da, Apple’ın 2013’te Tesla’yı geri almayı denediğini söyledi. Anlaşma, Musk’ın CEO olarak görevinden ayrılmayı reddetmesinin ardından düştü.