Araba almak için en iyi zamanı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Fiyatlar yükselecek mi, ikinci el fiyatlar düşer mi, şimdi araba alınır mı, ne zaman araba almalıyım ve sıfır araba alınır mı?

Araba Fiyatları Ne Zaman Düşer? Ne Zaman Yükselir?

Yeni bir araba alırken zamanlama önemli olabilir. Ne kadar harcamanız gerektiğini etkileyebilecek mevsimsel faktörleri öğrenin.

Hoşumuza gitsin ya da gitmesin, hayattaki çoğu şeyin fiyatını arz ve talep belirler. Bir aracın fiyatı, kendisine talep olduğu sürece daima sabit kalacaktır ve hatta yükselecektir. Bu talep azaldığında, talep tekrar artana kadar fiyat düşecektir. Bu bilgiyi hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor!

Her araç üreticisi arabalarının fiyatlarını belirler ancak bayiler her zaman bunlara bağlı kalmaz. Yüksek talep gören modellerde genellikle indirim yapılmaz, ancak bayiler daha az popüler olan modelleri satmak için diğerlerinin fiyatları konusunda daha cömert olabilir. Satın almak için doğru zamanı seçerek ‘sistemi nasıl yeneceğinize‘ dair ipuçları için okumaya devam edin.

Yeni piyasaya sürülen bir arabayı satın almayı düşünüyorsanız, bayilerde hali hazırda stokta olan eski modelleri unutmuş olabilirsiniz. Dikkatin son modele dönmesiyle, bayiler eski stoklarını değiştirmeye ve müşteri çekmek için fiyatları düşürmeye istekli olacaklardır. Hemen son modele yönelmek yerine önceki nesili beğeniyorsanız ona bakmanızda fayda var.

Kasım ve Aralık ayları, normal piyasa şartlarında araba almak için en iyi zamandır. Ocak ayını da buraya dahil edebiliriz. Ayrıca yeni yıla girdikten sonra Mart, Nisan ve Mayıs aylarını unutmamak gerekiyor. Anormal durumların olmadığı vakitlerde bu aylarda yapılan kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Sıfır araba almayı düşünenler için bu tarihler çok önemli.

Özellikle bayram öncesi dönemler, talebin en çok arttığı dönemlerdir ve ikinci ele büyük oranda yansır. Bu dönemlerden önce hızlı davranmanızda fayda var.

Araba Almak İçin En İyi Zaman

Araba almak için en iyi zaman: Normal şartlar altında Aralık, Nisan ve Mayıs aylarıdır. Bu aylarda yapılan kampanyalardan faydalanmalısınız.

Beğendiğiniz arabanın en son modeli duyurulduğu anda satın almak her zaman cazip görünüyor, ancak sabırlı olmak için birçok neden var. Üreticilerin en iyi hazırlıklarına rağmen, ilk birkaç arabanın diş çıkarma sorunlarından muzdarip yeni bir üretim hattından çıkması ve birkaç ay sonra çözülmesi duyulmamış bir şey değil. Bununla birlikte, çok uzun süre beklememek iyi bir fikirdir.

Bir aracın yeni modeli çıktığında, elde stok kalan eski nesili daha uygun fiyatlardan satılacaktır.

Normal piyasaya şartlarını, bayilerin yapacağı kampanyaları ve ufak tavsiyeleri kenara bırakacak olursak, Döviz kuru ve ÖTV oranları, ülkemizde araba fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Ekonomi alanında iyi öngörülere sahipseniz, ÖTV zammı veya ÖTV indirimi konusunda sağlam kaynaklarınız var ise, yeni araç almak için en uygun zamanı zaten biliyorsunuz demektir.

İpuçları ve tavsiyeler sayfamızdan diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.