Araba neden yağ yakar, araç yağ yakmasına ne iyi gelir, araç yağ yakma nedenleri ve araç yağ yakma belirtileri, araç neden yağ eksiltir diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Araç sahiplerinin özellikle kritik öneme sahip yağ yakım konusunda çokta fazla bilgi sahibi olmadığını görüyoruz. Peki araba neden yağ yakar ? Arabalar ve bazı taşıtlar 2 zamanlı ve 4 zamanlı olmak üzere içten yanmalı motorlar ile üretilmektedir. Her motorun çalışma prensipleri farklı olsada motor içerisindeki sürtünmeyi azaltmak amacıyla belirli kalınlıklara sahip olan motor yağları kullanılır.

Araba Neden Yağ Yakar – Araç Yağ Yakması Nedir?

Mühendisler tarafından incelenen ve geliştirilen bu yağ kalınlıkları oldukça önemlidir. İnce yapıya sahip bir yağ; Motor kaçaklarına, basınç oluşturamamaya, hatta yağın motorda yanması gibi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Motor içindeki yağın silindirlerin iç kısmına girip yanması ile oluşan bu genel tabire motorun yağ yakması denir.

Arabaların Yağ Yakması
Motorun Yağ Yakması Sonucu Ortaya Çıkan Beyaz Duman

Araç Yağ Yakma Nedenleri

Motorların çalışma yapısını ele alırsak içten yanmalı olan motorlarda silindir içerisinde pistonun patlamalar ile hareketi sağlanır. Genel olarak benzin, dizel ve LPG araçlarda sistem aynı şekilde, belirli bir yakıt ve hava oranı ile çalışır.

Ancak düzgün bir şekilde çalışan bu sisteme yağ karışması durumunda ise yağın yanması ve yüksek sıcaklıkların ortaya çıkmasına sebep olması kaçınılmazdır. 2 zamanlı motorlarda yağlama yapılması amacıyla yakıtın içerisine yağ katılabiliyor. Bu sebeple 2 zamanlı motorlar genelde sesli çalışırlar. Ancak 4 zamanlı motorların genel yapısı itibarıyla hiçbir çekilde içerisine yağ girişi olmadan çalışması gerekmektedir. Yağ girişi daha yüksek yakıt yakımına ve motor üzerinde kurum oluşumuna yol açar.

Silindirlerin içerisine yağ girişi olduğu zaman hareket için patlamalar sırasında yağda yanacaktır. Yağın karışmasına neden olan yaygın sorunlar; Araç yağ yakma sebepleri;

  • Silindir Kapak Contası
  • Segmanlar
  • Subap Lastikleri

Araba neden yağ yakar? Bu sorunları yakından inceleyelim.

Subap Lastikleri

Subap Lastiği

Sızdırmazlığı sağlamak amacı ile pistonların yukarısında motorun üstünde bulunan bu subap lastikler motor çalışırken ihtiyacı olan hava ve yakıt oranını alırken açılıp kapanma sırasında yağın motor içerisine sızmasını engellemektedir. Bu lastiklerin yıpranması durumunda yağ kaçaklarının başlaması kaçınılmazdır.

Eğer aracınız yağ yakıyorsa; duman atılmasına, fazla yakıt tüketimine, motorun ömrünün kısalmasına neden olabilir. Onarım fiyatları nispeten biraz yüksek fiyatlı olsada motorun ömründen yemesindense cebinizden yemesi iyi bir seçim olabilir.

Segmanlarda Yağ Kaçağı

Segmanlarda Yağ Kaçağı
Segmanlar

Silindir ve pistonların arasında bulunan segmanlar daire şeklinde olup sızdırmazlığı sağlamak amacı ile konumlandırılmıştır. Silindirdeki patlama sonucu çıkan gazların motor karteline geçmemesini sağlar. Segmanlardan kaynaklanan bir yağ yakma durumu var ise genellikle yüksek devirlerde yakım başlamaktadır. Araç ne kadar performanslı kullanılırsa o kadar fazla yağ yakımına sebep olacaktır. Belli bir süre sonra aracınızı çalıştırmakta zorlanabilirsiniz, hatta çalışmama durumuyla karşılaşılabilir.

Karşılaşılan segman sorunları kalın yağ kullanımı ile azaltılsa da ileri zamanda motorunuzun diğer parçalarına zarar vermektedir. Segman sorunlarının giderilebilmesi için ne yazık ki motorun tümüyle açılıp, kontrol edilip yeniden elden geçirilmesi gerekebilir.

Silindir Kapak Contası

Silindir Kapak Contası
Slindir Kapak Contası

Yine sızdırmazlık amacı ile kullanılan silindir kapak contası silindir kapağı ile silindir bloğu arasında bulunmaktadır. Soğutma suyu sayesinde motor yağının sızmasını önleyen bu contanın yıpranması durumunda doğrudan silindirlere yağ sızdırması kaçınılmazdır. Özellikle araçta çalışmada zorluk ve tekleme gibi belirtiler göstermektedir. En kısa zamanda contanın değiştirilmesi gerekir.

Özellikle de aracınızın ömründen yememek adına oluşan bu tür arızaları aksatmamanızı ve en kısa sürede kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.

Araç Yağ Yakmaya Çözüm

Araba neden yağ yakar? Araba yağ yakmasına ne iyi gelir?

1- Kalın Yağ Kullanmak

İlk akla gelen çözümlerin başında kalın yağ koymak geliyor. 10W-60 motor yağları ile çözüme kavuşabilirsiniz.

2- Motor Yağ Katkısı ve Koruyucusu Kullanmak

Nano reklamları ile bu soruna çözüm sunduğunu iddia eden motor yağ katkıları ve koruyucularını herkes duymuştur. Güvenilir bir markanın motor yağ katkısını deneyip çözüm arayabilirsiniz.

3- Segman ya da Subap Lastiklerinin Onarılması

En garanti ve önerdiğimiz çözümdür. Yukarıda bahsedilen ilk 2 madde kesin sonuç ve çözüm değildir. Aracınızın segmanında ya da subap lastiklerinde sorun var ise bu sıkıntının giderilmesi gerekiyor. Bu sorun giderildiğinde yağ yakma probleminden kurtulmuş olacaksınız.

Not: Lütfen önerilen tüm çözümleri yetkili servise veya güvendiğiniz bir ustaya danışmadan uygulamayın.

İpuçları ve tavsiyeler sayfamızdan diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.