Arabanın tekerinden ses gelme nedenleri, araç tekerinden gelen sesler ve çözümü, araç lastiğinden neden ses geliyor?

Arabanın Tekerinden Ses Gelmesi

Bazı araç arızaları fazla masraf yapılmadan çözülebiliyor. Genellikle tüm sürücülerin başına gelmiş olan lastikten ses gelme sorunu, düşünüldüğü kadar sıkıntılı bir durum değildir. Peki bu durum nasıl çözülür? Araba tekerleğinden niye ses gelir?

Tekerden Gelen Metal Sürtme Sesi

Tekerden metal sürtme sesi geliyorsa, sorun oldukça ciddi olabilmektedir. Aks arızası durumunda bu sesler gelebilir. Ön Aks kafası yani Aks lalesi arızalanmışsa, metal sürtme sesleri gelir. Bu durumlarda otomobil yeterince sakin kullanılmalıdır. Ani kalkışlar yapılmamalı ve araç tamir merkezine gidene kadar dikkatli kullanılmalıdır.

Tekerden Tak Tak Sesi Gelmesi

Bu ses ani kalkışlarda meydana gelerek tak-tak şeklinde olur. Aks tümden ömrünü bitirmişse bu sesler meydana gelebilir ve her an yolda kalmanıza sebep olabilir. Bu nedenle bu şekilde teker seslerini duyarsanız, hemen servise gitmenizi öneririz.

Direksiyondan Gelen Sesler

Araç direksiyonundan dönüşlerde, kalkışlarda ve normal hızlarda ses duyulursa bunların her birinin sebebi farklı olabilmektedir. Araç hareket halinde değilken, direksiyon yerde sağ ve sola çevrildiğinde hafif bir tıkırdama sesi gelmekteyse sorun amortisör bilyesi ve takozundan olabilir. Ani kalkışlarda ses oluyorsa ve dönüşlerde metal sesi geliyorsa sorun aks başlıklarında olabilir. Detaylı inceleme sonunda tespit edilebilir. Amortisör bilyası ve takozu da ses yapabilmektedir.

Amortisör bilyası içinde yağ bulunur. Bu yağ özelliğini yitirdiğinde direksiyon sertleşir, bunun sonucunda çevirmelerde ses yapar. Amortisör takozu ve bilyası sağlamsa bir usta sökerek yağlayabilir.

Araba Lastiğinden Niye Ses Gelir?

Araç tekerleğinden ses geliyorsa öncelikli olarak nasıl ve ne şekilde bir ses olduğunu saptamalıyız. Düz yolda ilerlerken lastiklerden ses geliyorsa başka bir sorun, çukurlu ya da bozuk bir yolda tekerlekten ses geliyor ise başka bir sorundur. Bozuk yolda lastiklerden ses geliyor ise, sorun amortisörlerden kaynaklanmaktadır. Ufak bir mola ve dikkatin ardından sesin hangi lastikten geldiğini bularak bir ustaya gösterin.

Aracınız düz yolda ilerlerken lastikler tıkırtı şeklinde ses yapıyorsa, fren balatalarınızı göstermeniz gerekiyordur. Balataların arasına sıkışan küçük taşlar ya da zift kalıntıları sürtünmelerden ses yapabilir.

Araç Tekerleğinden Ses Geliyor

Tüm bunlardan farklı bir ses duyuyorsanız lastik basınçlarını kontrol edebilirsiniz. Lastik basıncınızı kitapçıkta bulunan normal seviyeye getirin. Eğer lastiklerinizin ömrü doldu ise, lastiklerden tabi ki ses gelir. Yapılan büyük hatalardan biri de bu durumdur ve bu konuda daha dikkatli ve farkında olmalısınız. Lastiklerinizi 4 – 5 sezon kullanıyorsanız bu lastiklerin bittiği anlamına geliyor.

Arabanın tekerinden ses gelmemesi için lastik basınçlarınızı, fren balatalarınızı ve amortisörlerinizi kontrol ettirip, araç lastiklerinizi zamanında değiştirebilirsiniz.