Araç krikosu nedir, araç krikosu nasıl kullanılır, krikoların çalışma mantığı ve kriko hakkında merak edilen tüm detaylar.

Lastik değiştirme işleminde kullanılan kriko tüm arabalarda bulunur. Peki krikonun çeşitleri nelerdir, kriko kullanırken nasıl ilerlemek gerek? Bunları öğrenelim.

Araç Krikosu Nedir?

Kriko, taşıyamayacağımız ağır yükleri kaldırmak için kullanılan aletin adıdır. Araç lastiğini değiştirmek için sık sık kullanılan bu alet, çıkrık ve kaldıraç gibi basit makine sistemiyle çalışmaktadır.

Kriko sayesinde geniş hacimli nesneler bulundukları yerden yukarıya kaldırılır.

Servislerde çok büyük yapıda olanlarının kullanıldığını görebilirsiniz. Bu sistemle servis yetkilileri arabanın alt kısmında rahatlıkla çalışmaktadır.

Kriko Çeşitleri Nelerdir?

Krikoların kaldıracağı yükün boyutuna ve çalışma prensibine göre çeşitleri vardır. Bazıları manuel olarak kullanılır. Bazı modeller ise hidrolik sistemle ya da elektrik ile çalışmaktadır. Kriko çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

Araç krikosu: Dişli bir çubuk sistemi olan bu kriko çeşidi 25 tona kadar yük kaldırabilmektedir.

Vidalı krikolar: Levye ile kullanılan bu kriko çeşidi bir tona kadar yük taşıyabilmektedir.

Elektrikli kriko: Piyasada farklı boyutları bulunan bu tür, yükü kaldırırken elektrik gücünden yararlanmaktadır.  Elektrikli kriko türleri çakmak yuvasına takılarak çalıştırılır.

Hidrolik kriko: Hidrolik krikolar adındanda tahmin edileceği gibi yükü hareket ettirirken suyun basıncını kullanırlar.

Günümüzde en çok tercih edilen çeşit hidrolik krikodur. Çünkü kullanımları pratik ve çok güç gerektirmez. Hidrolik krikolardan sonra elektrikli krikoların da oldukça yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu tip krikolar aracın elektrik aksamında sorun olduğunda çalışmayacağından bu çeşide güvenmek risklidir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kendi ihtiyacınıza uygun ürünü tercih etmektir. Bir başkasının kolay kullandığı üründe siz zorlanabilirsiniz. Bu konuda kullanıcı yorumlarına bakarak farklı kriko fiyatları ve modelleri arasından size uygun olana karar verebilirsiniz.

Araç Krikosu Nasıl Kullanılır?

Her sürücü kriko kullanımını bilmelidir. Çünkü bazı durumlarda lastiği sizin değiştirmeniz gerekir. Özellikle şehirlerarası yolculuğu sık yapan sürücüler, gerekli durumlarda kolay bir şekilde araç krikosu kullanmalıdır.

İşte araç tekerini kolayca değiştirebileceğiniz adımlar:

  • Krikoyu aracın altına yerleştirmeden önce arabanızı düz yola çekin. Güvenli değişimi sağlamak için tekerleklerin önüne takozlar yerleştirebilirsiniz.
  • Sonra arabanızın ağırlık merkezini bulmalısınız. Doğru noktaya yerleştirmediğinizde verimli sonuçlar elde edemezsiniz. Arabanızın ağırlık bilgilerine ulaşmak için kullanma kılavuzuna bakabilirsiniz.
  • Doğru yeri tespit edip yerleştirdikten sonra arabanız istediğiniz yüksekliğe gelinceye kadar kolu çevirmelisiniz.

Eğer krikonuz hidrolik veya elektrikli ise işiniz oldukça basitleşir. Hidrolik krikolar çıkrık kolu ile rahatlıkla kullanılırlar. Elektrikli olanlar ise çakmak yuvasına takılarak çalıştırılır. Fakat arabanızda bulunan kriko manuel ve eski tipse kolu çevirirken daha dikkatli olmalısınız.

Kriko Çalışma Mantığı

Kriko oldukça basit bir prensiple çalışmaktadır. Basit makine mantığıyla tasarlanan bu sistem, destek noktası doğru ayarlandığında ve kuvvet uygulanan kol boyutları düzgün seçildiğinde rahatlıkla işinizi görmektedir. Küçük bir kuvvet uygulayarak çok büyük yükler kaldırılıp hareket ettirilebilir.

Hidrolik kriko Pascal Prensibi ilkesinden faydalanılarak üretilmektedir. Bu kriko türünün içinde tek yönde sıvıyı yönlendiren vanalar ve farklı çaplarda pistonlar vardır.

Kol hareket ettirildiği zaman pistonlardan birine uygulanan basınç diğer piston yardımıyla içerisindeki sıvıya iletilir. Bu sayede arabayı yukarıya doğru itmek için gerekli kuvvet elde edilmiş olur.