Aslında arabalarımızdaki teknolojileri kullanmıyoruzJ.D. Power, çok ilginç bir araştırma yaptı ve araçlarımızdaki birçok teknolojiyi kullanmadığımızı ortaya çıkardı.

Otomobillerimiz her geçen gün daha da teknolojik hale geliyor. Arabadan inmeden ödeme yapabileceğiniz sistemler, yapay zeka ile kuşatılan güvenlik asistanları ve otonom teknolojiler bu gelişmenin önemli parçalarını oluşturuyorlar. Peki bu teknolojilerin gerçekten hepsini kullanıyor muyuz?

İşte J.D Power’ın “Teknoloji Tecrübe Endeksi” araştırmasının sonucu bu soruya yanıt arıyor. ABD genelinde yapılan araştırmada, her 3 araçtan 1’inin yüksek teknolojiler ile donatıldığı tespit edilmiş.
Ancak bu araçların %50’sinde söz edilen teknolojiler sadece 90 gün boyunca kullanılıyor. Hatta ankete katılan kişilerin %61’i bazı teknolojileri hiç kullanmadığını belirtmiş.

J.D. Power yöneticilerinden Kristin Kolodge: Yeni otomobil fiyatları son yılların en üst seviyelerinde. Bu durum tabii ki araçların içerisine yerleşen yeni ek teknolojilerden kaynaklanıyor. Kullanıcıların paralarının karşılığını alması güzel fakat bazı teknolojiler kullanılmadığı için adeta boşa para kaybı gibi görünüyor.

Araştırmaya göre özellikle kamera sistemleri, kullanıcılar için olmazsa olmaz denilen hale gelmiş durumda. Hatta şu anda yeni otomobil alımlarında kamera sistemlerinin ciddi bir etken haline geldiği tespit edilmiş. Hareketle ve sesle çalışan bilgi eğlence sistemleri ise sadece baş ağrıtıyor. Ankete katılan kullanıcıların %41’i, bu sistemlerin doğru çalışmadığını belirtmiş.