Aston Martin DB6 elektrikleniyor. Bu da gerçekleşir ise önümüzdeki süreçte her aracın elektriklenebileceğinin kanıtı olarak düşünebiliriz.

Lunaz isimli İngiliz firma, klasik otomobillerin elektrikli otomobillere dönüşümü üzerine proje başlattı. Bu klasik otomobiller de genellikle İngiliz marka ve modeller oluyor. Lunaz firmasının en son çalışması ise eski James Bond filmlerinden yakınen bilinen Aston Martin DB6 isimli klasik araç oldu. Bu firma, aracın sıralı 6 silindirli motorunu bir elektrik motoru düzeni ile değiştirip elektriklendirmek istiyor.

Aston Martin DB6 lunaz fabrikası

Lunaz’ın bu elektrikli Aston Martin DB6 projesi için belirlediği bütçe ise 1 milyon dolar yani yaklaşık olarak 9 milyon TL’nin biraz üzerinde bir fiyata tekabül ediyor. Marka, bu otomobillerin teslimatının 2023’ün son çeyreğinde gerçekleşeceğini ve müşteri talebi olur ise DB4 ve DB5 modelleri üzerinde de çalışabileceğini açıkladı.

Aston Martin DB6 şarj yeri

Lunaz markasının bu elektrikli dönüşümü uyguladığı DB6 aracını görsel olarak ele aldığımızda, aracın elektrikli bir model olduğunu hemen anlayamadığımız ortada. Sadece 2 adet olan depo kapağı aracın elektrikli olduğunu ele veriyor diyebiliriz. Firma, eğer müşteri ileride orjinal benzinli motora dönmek isterse diye aracın orijinal benzinli motorunu da sakladığını da belirtti.

Aston Martin DB6 görselleri

Lunaz, bu araçta aracın orijinal performans değerlerine çok yakın bir motor sistemi üzerinde duracağını açıklarken, 80-120 kWh arasında bir kapasiteye sahip batarya seçeceğini olacağını da belirtti. Bu kapasitede bir batarya ile aracın 400 km menzile sahip olacağını öngörebiliyoruz.

Aston Martin DB6 fotoğrafları

Lunaz firması ayrıca, bu geliştirmelere ek olarak aracın frenlerini, süspansiyon sistemini ve direksiyon sistemini de elden geçiriyor. Çünkü araca sonradan eklenen elektrik motoru ve bataryalar, aracın ağırlık değerini oldukça değiştiriyor. Aracın iç mekanında da geri dönüştürülebilir bazı malzemelere yer verilerek, firmanın çevreci olduğuna vurgu yapılıyor.

2018 yılında kurulan Lunaz firması, 35 kişilik ekip kapasitesini yakın zaman içerisinde 2 katına çıkaracağını da duyurdu.