Audi Grand Sphere, Audi Grand Sphere konsept aracı, Audi Grand Sphere nedir, Audi konsept aracı, Audi’nin yeni elektrikli konsepti

2021 Audi Grand Sphere

Audi Sky Sphere markanın “küre” adlandırılma yapısındaki ilk aracı olarak Ağustos ayında Pebble Beach’te tanıtılmıştı. Tamamen elektrikli olarak tanıtılan 2 koltuklu Cabrio 4.seviye özerkliğe sahipti. Münih’teki yeni fuara günler kala ise Audi 2. “küre” konsept aracı olan Grand Sphere’i tanıtıyor.

audi-grand-sphere-concept-farlar
Audi Grand Sphere

Audi Grand Sphere Özellikleri

Sky Sphere’in aksine 4 kapılı olarak ortaya çıkan Grand Sphere konsepti tamamen elektrikli olarak yine 4. seviye özerkliğe sahip bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yol jeti olarak adlandırılan bu konsept aracının aerodinamisi ve uzun gövde dışı yapısıyla dikkat çekiyor.

Uzunluk5.4 Metre
Genişlik2.0 Metre
Aks Aralığı3.2 Metre
Grand Sphere Araç Ölçüleri

Arka kapıları Rolls Royce gibi geriye doğru açılan Grand Sphere konseptin sürücü kabininin Audi’nin modellerine çokta benzer olmadığını görüyoruz. Oldukça lüks olan bu kabinde belirlenen modlara göre ayarlanan koltuklar, istenilen sıcaklığa göre ayarlanan ortam ısıtma veya soğutması bulunuyor. Oldukça büyük genişliğe sahip bilgi-eğlence ekranı gövde boyunca uzanıyor.

audi-grand-sphere-concept-ic-tasarim
Grand Sphere Kabini

VW grubunun Premium Platform Electric bünyesinde yer alan Grand Sphere konsept aracı, aksların arasındaki 120 kw/s lik kapasiteye sahip akü modülü ile birlikte iki adet elektrik motoruyla 720 hp güç ve 960 NM tork değerleriyle maksimum gücü vermeyi amaçlıyor.

audi-grand-sphere-concept-surus
Grand Sphere Konsept Sürüş

Yeni nesil 10 dakikada 300 km menzil şarja ulaşabilme altyapısı sunan bataryalara sahip olacak bu model ise 750km menzile kadar yol gidebileceğe benziyor.

Ayarlanabilir yol koşullarına göre otomatikte ayarlanabilme özelliğine sahip havalı süspansiyonlar ile çekişin arka veya öne yönlendirilmesinin isteğe göre ayarlanabilmesi standart olarak sunuluyor.

Konsept aracı olarak ortaya çıkan Audi Grand Sphere gelecekte Audi’nin elektrikli arabalarda atabileceği adımlara ipucu oluyor.