Avrupa’da araç satışları yine düşüşte. Otomotiv krizine çare bulunamıyor. Otomobil satışlarındaki düşüş devam ediyor.

Avrupa’da Araç Satışları Yine Düşüşte – Kriz Devam Ediyor

Avrupa’da araç endüstrisi kriz durumunda. Giderek azalan satışlar, geçtiğimiz ay sektörü rahatlamış olsa da çip krizi durumu tekrar kötüleştirdi. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği‘nin (ACEA) verilerinde Ağustos ayında yeni araba satışının yüzde 18 oranında düştüğü görülüyor.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştıracak olursak, yüzde 18 düşüşte olan satışlar, Temmuz ayında ise yüzde 24‘lük bir düşüş görmüştü. Tüketici talebinde eskisine oranla artış olsada, ACEA’nın resmi açıklamasında satışlardaki düşüşe çip krizinin neden olduğu görülüyor.

Volkswagen, BMW ve Daimler gibi markalar çip krizinin 2023 yılına kadar devam edeceğine düşünüyor. Bu süreçte üretimin nasıl olacağı ya da satış miktarında nasıl bir dalgalanma yaşanacağı bilinmiyor.

2021 yılının Ağustos ayında gerçekleşen satışlar, uzun zaman sonra ilk defa 1 milyon bandının altında kaldı. Hatta geçtiğimiz Ağustos ayı pandeminin ilk zamanı olan 2020 yılının satış rakamlarının bile altında kaldığı görülüyor. Bu ciddi bir düşüşün olduğunu gösteriyor.

Avrupa’nın büyük pazarları olan Almanya, İtalya, Fransa, İspanya ve İngiltere’de toplu bir düşüş görüldü. ACEA’nın verilerine baktığımızda geçtiğimiz ay, 2020 yılının aynı zamanına göre bu ülkelerin hepsinin satışlarında büyük düşüşler yaşandı.

Üreticiler de bu durumun ciddiyetinin farkında. Daimler’de düşüş yüzde 38 oranında yaşanırken; Stellantis’te yüzde 29, Renault Grubu’nda yüzde 23, BMW Grubu’nda yüzde 18 ve Volkswagen Grubu’nda yüzde 14 düşüşler gözlendi.

Çip krizi yazımızı okuyarak bu sorun hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.