Basık araba muayeneden geçer mi, coilover muayeneden geçer mi, airli araç muayeneden kalır mı, basık araba ve muayene ilişkisi.

Araç sahipleri spor yay, coilover, air süspansiyon ile daha güzel bir görüntü elde etmeye çalışırlar. Helezon yay kesimi veya preslenmesi gibi tavsiye edilmeyen ve araca zarar veren işlemlere başvuranlar da mevcut.

Peki Tüvtürk buna izin veriyor mu?

Basık Araba Muayeneden Geçer mi?

Yere çok yakın ya da yere sürten araçlar muayeneden geçmez.

Tüvtürk muayene esnasında özel olarak yükseklik ölçümü yapılmıyor ancak araba tamponunun yere sürtmesi, lastiklerin çamurluklara değmesi ve frenleme testinde aracın yere yakınlığı değerlendiriliyor.

Aynı şekilde aracın bir tarafı yüksek diğer tarafı düşükse, yere sürtme derecesindeyse ya da sürtüyorsa ve güvenlik tehlikesi oluşturuyor ise muayeneden geçemez.

Aracınızın basıklık derecesi ve muayene istasyon görevlisinin kanaatine göre aracınızın geçip geçmeyeceği belli olur.

Bu yüzden aracınızı muayeneye götürmeden önce yükseltmenizde fayda var.

Coilover Muayeneden Geçer mi?

Coiloverlı aracınızla muayeneden geçebilirsiniz.

Yalnız yukarıda bahsettiğimiz gibi aracınızın basıklık – düşüklük derecesi önemlidir. TÜV onaylı süspansiyonların belli bir yükseklik – alçaklık değerleri vardır. Coilover bu değerlerde ise aracınız sorunsuz bir şekilde muayeneden geçecektir.

Air Süspansiyon Muayeneden Geçer mi?

Air süspansiyon muayeneden geçmez.

Air süspansiyonlu aracınızın eski amortisörlerini saklamayın unutmayın. 2. el airli araba alıyorsanız, sahibinden orjinal amortisörlerini isteyin. Aksi halde aracınızın muayene konusunda sıkıntı yaşayacağını unutmayın.