Baskı balata bittiğinde nasıl anlarız, baskı balata bittiği nasıl belli olur, kavrama testi, debriyajın bittiği nereden belli olur ve baskı balata ömrü.

Baskı Balata Nedir?

İlk olarak baskı balatanın ne işe yaradığını öğrenelim. Arabanızın rahatça ilerlemesi ve kalkabilmesi için baskı balatanın görevini en iyi şekilde yerine getirmesi gerekiyor. Motorla şanzıman arasında bulunan baskı balata, sürücü istediğinde gücün tekerlere iletimini sağlayan parçadır.

Baskı Balata Ömrü:

Baskı balata belirli zamanlarda kontrol edilmelidir. Otalama ömrü 80.000 km – 120.000 km arasında olan baskı balata, kavraması zayıflamaya başladığında araba hantallaşır ve kalkışlarda zorlanır. Özelliklede dik yokuşlarda baskı balata zayıfken aracı zorlamak, baskı balatanın komple bitmesine yol açar. Bu da sizin yolda kalmanıza sebep olur.

Baskı Balata Bittiğinde Nasıl Anlarız?

Baskı balata zayıfladığında kullanıcılar tarafından hemen hissedilecek belirtiler oluşmaktadır.

Baskı balata bittiği nasıl anlaşılır:

  • Pedalda sertleşme oluşur.
  • Debriyaj pedalı çok yukarıdan kavrar.
  • Kalkışlarda aşırı titreme olur.
  • Motor bağırır fakat araç hızlanamaz.
  • Araba dolu iken hareket zorlaşır.

Baskı balata kavrama testi yaptırarak baskı balatanın durumunu öğrenir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz.

Baskı Balata Kavrama Testi

Sürüş sırasında baskı balata kavrama testi kolaylıkla yapılır. Araç ile hızlanmaya başlanılır. Arabanızın motor devri yükseldiği halde istediğiniz performansta gitmiyorsa direkt baskı balata zayıflamış diyebilirsiniz. Halk arasında motor bağırıyor fakat araba hızlanamıyor söylemi baskı balatanın zayıfladığını gösterir.

Viteste test ederken önce aracı çalıştırın. Sonra el frenini sıkıca çekin ve vitesi bire alarak gaza değmeden debriyajdan ayağınızı yavaşça çekin. Araba ileri yol almaya çalışarak stop ederse baskı balatanın sağlam olduğunu anlarız. Fakat araç stop etmiyor ve titriyorsa baskı balatanızın bittiğini anlamalısınız.