Bebek oto koltuğu seçimi nasıl yapılır, oto koltuğu seçerken nelere dikkat edilmeli? Bebek oto koltuğu seçim rehberi.

Bebek Oto Koltuğu Seçimi

Çocuklu aileler, araca çocuklarıyla birlikte binerken daha dikkatli olmalıdırlar. Çünkü çocuklarını oluşabilecek tehlikelerden koruyabilmeleri için güvenli alan oluşturmaları gerekmektedir.

Anne ve babalar, kendilerini her ne kadar emniyet kemeri ile tehlikelerden koruyabilse de, çocuklar belli bir yaşa ve kiloya gelene kadar emniyet kemerini kullanamazlar. Bu yüzden onları koruyabilmek adına anne babaların mutlaka arabaları için oto koltuğu alması gerekir.

Bebekler için araba koltuğu alırken de birçok çeşit arasından uygun olanı almaları gerekecektir. Bu sayede bebekleriniz daha güvenli bir yolculuk yapacaktır. İşte bu hususta bebeğinizi tehlikelerden korumak adına size yardımcı olacak olan bebek oto koltuğu alırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Peki, bu hususlar nelerdir?

Bebek Oto Koltuğu Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk olarak piyasada yer alan 5 farklı grup bebek oto koltuğu arasından ihtiyacınıza uygun olan koltuğu seçmeniz gerekmektedir. Bu gruplar ise bebeğin kilosuna ve kaç aylık olduğuna göre değiştiği için bu kriteri kesinlikle dikkate almalısınız.

Eğer bebeğinizin içinde bulunduğu grup dışında bir oto koltuğu seçimi yaparsanız, bebeğinizi korumazsınız aksine onu daha büyük bir tehlikeye atmış olabilirsiniz.

Oto koltuğu almak istediğinizde ilk olarak “Grup 0” olarak bilinen gruptaki bebek oto koltuklarını 0-10 kilo arası olan 0-12 aylık bebekler için, “Grup 0+” olarak bilinen gruptakileri ise 0-13 kilo arası 0-15 aylık olanlar için kullanabilirsiniz. “Grup 1” olarak bilinenleri 9-18 kilo arası 9 ay ile 4 yaş arası olan çocuklar için, “Grup 2” olarak bilinenleri 15-25 kilo arası 4-8 yaş arası çocuklar için, “Grup 3” olarak bilinenleri ise 22-36 kilo arası 8-12 yaş arası çocuklarınız için kullanabilirsiniz.

Bu gruplara göre oto koltuğunu satın aldıktan sonra aldığınız ürünün Avrupa Birliği güvenlik standardı olarak bilinen ECE R44 / 03 ve ECE R44 / 04 sertifikasına sahip olup olmadığına bakmalısınız.

Eğer satın alacağınız bebek oto koltuğu bu standartları sağlamıyorsa kesinlikle satın almamalısınız. Bu standarda sahip olmayan bebek oto koltukları bebeklerinize zarar verebilir. Bu yüzden bu kriteri mutlaka göz önünde bulundurmalı ve satın alırken dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında oto koltuğu alırken darbeyi emen bariyerlere sahip ve ekstra boyun korumalığı olan bebek oto koltuklarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi daha çok koruyabilirsiniz. Peki, bebeğinizi ne zaman bebek oto koltuğuna oturtmaya başlamalısınız?

Bebek Oto Koltuğu Ne Zaman Alınmalı?

Bebekler, Oto Koltuğuna Oturmaya Ne Zaman Başlamalıdır?

Bebekler, doğumlarından itibaren bebek oto koltuklarında oturtulabilir. Yeni doğan bebekler için “Grup 0” ve “Grup 0+” olarak bilinen bebek oto koltuklarını kullanabilirsiniz.

Yeni doğan bebekler için oto koltuğu kullanmaya karar verdiğinizde bebeğinizin daha rahat ve konforlu bir şekilde oturabilmesi için 45-50 derecelik açıyla bu koltukları kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi her zaman daha rahat hissettirebilirsiniz.

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren bebek oto koltuğu kullanmaya başladıktan sonra, bebeğiniz 12 yaşına gelene kadar bebek oto koltuğu kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede bebeğinize her zaman güvenli bir alan oluşturabilirsiniz.