Benzin pompası arızası nasıl anlaşılır, yakıt pompası arıza belirtileri, benzin pompası rölesi arızası ve yakıt pompası ile ilgili tüm detaylar.

Benzin pompası arızalı otomobillere çok rastlıyoruz. Abalarda olan yakıt pompaları zamanla bozularak aracın çalışmasını önlemektedir. Bu tür arızaların önüne geçmek için araç kontrolleri yapılmalı ve gerekiyorsa bakımları geciktirilmemelidir.

Benzin Pompası Arızası Belirtileri

Arabanızda yakıt pompası arızası varsa bunun belirtilerini fark edebilirsiniz. Motorunuz soğuksa yani arabanızı bir süre sonra çalıştırıyorsanız motor, çalıştırma sırasında zorlanarak çalışacak ya da hiç çalışmayacaktır. Sabahları aracınızın zor çalışması akıllara hemen benzin pompasını getirmelidir. Benzin pompası arızası belirtileri:

  • Sabahları motorun güçlükle çalışması veya hiç çalışmaması,
  • Benzin az kaldığında motorun zor çalışması,
  • Rölantide tekleme ve araç ilerlerken gaz yememe,
  • Otomobilde marş süresinin uzaması,
  • Yakıt tüketiminin artması,
  • Hava soğuk olduğunda 3-4 marşla aracın çalışmasıdır.

Benzin pompası rölesinde arıza nasıl anlaşılır?

Bazen benzin pompası rölesinde arıza olmaktadır. Benzin pompası üzerinde yer olan röle, arıza durumunda arabaya benzini iletemez duruma gelir. Bu durumda, röle yanmış ya da oksitlenmiş olabilir. Benzin pompası rölesi arızasında tamir maliyetiniz düşük olacaktır. Arızalı rölenin tamiri tavsiye edilmez. Yapılması gereken sıfır bir parça almaktır. Rölenin markası iyi olursa uzun yıllar arıza vermeden kullanılabilir.

Benzin Pompası Arızası Neyden Kaynaklanır?

Bu tür arızaların nedeni kalitesiz ve ucuz yakıt kullanmaktır. Benzin pompası kalitesiz yakıtları süzemez ve yakıt iletiminde zorlanır. Bu durum tekrarlandığında arıza olur. Bazen benzin pompa rölesi de arızalanabilir. Bu durum rölenin değişitirilmesi ile düzelirken, benzin pompası arızasında tüm pompa değişimi yapılır. Güncel pompa fiyatları marka ve modele göre değişir. Yakıt deposu temizleyici maddeler temizlendikten sonra yeni ya da tamir edilmiş benzin pompası yerleştirdiğinde bir sorun kalmaz.

Yeni Benzin Pompası ve Tamir Fiyatları Ne Kadar?

Benzin pompası ücretleri ortalama olarak 400 – 500 TL civarındadır.

Marka ve modele göre benzin pompası tamir fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ama bazen tamir işlemi sıfır parça fiyatına denk gelebilir. Bu nedenle parça fiyatı bütçenize uygunsa her zaman sıfır parça almanızı tavsiye ediyoruz.