Bir dizi yeni teknoloji ile iX, BMW’nin şimdiye kadarki en şık SUV’si gibi görünüyor. BMW iX’in en iyi 10 özelliği.

BMW, piyasaya tamamen elektrikli SUV getiren ilk şirket değil. Yeni BMW iX yeni üretime girdi ve önümüzdeki yılın Mart ayına kadar satışta olmayacak. Ancak marka, tüm çabalarını iX’i teknik açıdan en gelişmiş EV SUV yapmak için harcadı. Sadece sürücü yardımı, bağlantılı teknoloji ve lüks özelliklerde değil.

iX, BMW’nin onu sadece birinci sınıf bir elektrikli crossover değil, aynı zamanda harika bir BMW yapacağına inandığı sofistike sihirbazlığa sahiptir. Bu, iX’in konfor, güç ve performans açısından yeni nesil bir BMW gibi sürmesi gerektiği ve aynı zamanda elektrikli otomobil hayatını rahat ve bağlantılı hale getirmesi gerektiği anlamına geliyor.

1. Beşinci Nesil eDrive Teknolojisi

BMW, elektrikli araç oyununda sandığınız kadar yeni değil. İlk elektrikli otomobili, 1972 Olimpiyatları sırasında maraton gibi etkinliklerde destek arabası olarak kullanılan 43 beygirlik BMW 1602 Elektro-Antrieb idi. Yeni duyurulan BMW iX xDrive50, BMW tarafından kendi bünyesinde geliştirilen ve sabit mıknatıslar kullanmayan elektrik motorları aracılığıyla 516 hp güç üretiyor.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği arka tasarım

Bu aynı zamanda iX’in herhangi bir nadir toprak materyali kullanmadığı ve BMW’nin ekolojik taahhütlerine doğru bir adım olduğu anlamına geliyor. BMW’nin 5. Nesil eDrive teknolojisi, motoru, güç elektroniğini ve tek vitesli şanzımanı tek bir birimde barındırıyor. BMW’ye göre bu tasarım, önceki elektrikli tahrik sistemlerinden yaklaşık %30 daha fazla güç yoğunluğuna sahip.

2. Amortisörler

Sağ ayağın altında sunulan 516 hp ile güç halledilir. Bu, genel performansın yalnızca bir bileşenidir ve BMW, kaldırmayla ilgili bir sönümleme sistemi olarak tanımladığı kademeli sönümleme biçimi kullanarak spor ve konfor dengesini elde etmeye çalışmıştır.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği tasarım

Esasen, ekstra hidrolik sönümleme kullanılarak, ünite sıkıştırıldıkça amortisörlerden gelen sönümleme seviyesi değişir. Büyük tümseklerde süspansiyon, gövdenin aşırı hareket etmesini engellemek için sertleşirken, daha küçük yol tümseklerinde ve orta sönümleme konumu çevresinde, amortisörler sürüşü dengelemek için daha yumuşak tepki verir.

Süspansiyon yeterince sıkıştırıldığında, ekstra sönümleme sağlamak için şokta ikinci bir piston devreye girer. Önde geri tepmeyi etkilerken arkada süspansiyonun kompresyonunu etkiler.

3. Tekerlek Kayması ve Tork Ayrımı

iX, motorlar tarafından üretilen torku gerektiği gibi bölebilen, verimlilik için arka tekerleklere veya maksimum çekiş gerektiğinde dört tekerleğe giden tüm güç olsun, akıllı elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemine sahiptir. Sistemin akıllı kısmı, yan yana tek tek tekerlekler üzerinde kontrol gerektiğinde ortaya çıkar. Geleneksel olarak bu, Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) modülü tarafından halledilir.

iX’te, BMW’nin “tekerlek kayma sınırlama işlevi” olarak tanımladığı bir çekiş kontrol sistemi, motor yönetim sistemine yerleştirilmiştir ve sinyallerin geçmesi için daha kısa bir yol sağlar. Bu, sistemin hem ön hem de arka tekerlekler için daha hızlı düzeltici girdiler ve kaygan koşullarda daha yumuşak ve daha hızlı bir kalkış oluşturmak için daha hızlı tepki verdiği anlamına gelir. Bu, DSC sisteminin kilitlenme önleyici fren sistemini, çekiş kontrolünü ve elektronik denge kontrolünü kontrol ederek yön dengesine ve güvenliğe odaklanmasını sağlar.

4. Gövde ve Çerçeve Teknolojisi

BMW yaklaşık 300 mil menzile sahip ve bir SUV için bu, sadece kaygan aktarma organları teknolojisinden daha fazlasına ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Aşırı ağırlıkla mücadele etmek için iX, alüminyum bir uzay çerçeve kasası kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca yan çerçeve, tavan çerçevesi, yağmur kanalları, kaporta paneli ve arka cam çerçevesi gibi alanlar için karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) içerir ve BMW’nin gövde içinde “Karbon Kafes” dediği şeyi oluşturur. Gövdenin kendisi de hafif alüminyum ve çeliğin yanı sıra CFRP kullanıyor.

Aerodinamik, menzili optimize etmek için de önemlidir ve iX, sadece 0.25’lik bir sürtünme katsayısına sahiptir. Tipik olarak, bir SUV 0,35-0,45 arasında bir sürtünme katsayısına sahiptir ve iX’in aerodinamiğinin ne kadar etkileyici olduğunu anlamak için, BMW i8 0,1 daha yüksek 0,26 katsayısına sahiptir.

5. Hafif Alaşımlı Jantlar ve Gürültü Azaltıcı Lastikler

Standart olarak iX, 20 inç aerodinamik olarak optimize edilmiş tekerleklerle birlikte gelir. Ancak BMW, çoğu alıcının 21 inç veya 22 inç Air Performance jantlara yükseltmesini bekliyor. Alüminyum jantlar, standart alaşım jantlara göre ağırlıkta yaklaşık %15’lik bir azalmadan yararlanırken daha yumuşak hava akışı için düz bir yüzey oluşturan özelleştirilmiş uçlara sahiptir. Lastik basınçlı hava ile doldurulduğundan, yoldan gelen titreşimler için bir rezonatör görevi görür.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği jant lastik

iX’in isteğe bağlı tekerlekleri, aksi takdirde şasi ve kabine iletilecek olan titreşimleri azaltmak için özünde lastiğin iç yüzeyinde bir köpük tabakası olan “bütünleşik gürültü azaltma” ile geliştirilmiş lastiklerle birlikte gelir.

6. Fonksiyonel Izgara

Süslü böbrek ızgara motor bölmesine hava girmesine izin vermiyor, bunun yerine bir dizi sensör ve ön kamera barındırıyor. Sensörler, Park Asistanı, çarpışma uyarısı, çapraz trafik uyarısı ve BMW’nin aniden ortaya çıkan yayalar, bisikletliler veya araçlardan kaçınmaya yardımcı olmak için tasarlanmış Kaçınma Asistanı gibi sistemlere katkıda bulunur.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği ızgara

Bunların hiçbiri yeni bir teknoloji değil, ancak BMW, ızgarayı ısıtmak suretiyle buz ve kar söz konusu olduğunda sensörlerin ve kameraların karşılaştığı sorunu ortadan kaldırdı. Ayrıca, küçük çizikler söz konusu olduğunda kendi kendini iyileştiren bir poliüretan kaplamaya sahiptir. Ilık hava uygulaması ile iyileşme sadece beş dakika veya oda sıcaklığında 24 saat sürebilir. iX’teki kaputu kaldıramayacağınız için, ön cam yıkama deposunun doldurma kısmına erişmek için rozet çıkarılabilir.

7. Düşünceli İç Tasarım

BMW’nin ABD lansman etkinliğinde, iç mekana “çok geniş bir his veren sıcak ve minimalist iç tasarım” demenin sadece pazarlama konuşması olmadığını fark edildi. Örneğin, altıgen direksiyon simidi, kavisli gösterge kümesi ekranının kolayca görülebilmesi için tasarlanmıştır ve orta konsol, kontrollerde yerleşik olarak dokunsal geri bildirime sahiptir. Ayrıca arka koltuklara ısıtma ve gösterge paneli, torpido gözü, kapı panelleri gibi yüzeylere, orta kol dayama ve direksiyon simidi gibi temas yüzeylerine radyant ısıtma ekleyen bir Radyan Isı paketi de var. BMW’ye göre sistem, yolcuları sıcak havada pompalamaktan daha hızlı ısıtır ve soğuk sabahlarda iyi hissettirir.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği iç mekan

iX’te panoramik bir tavan standarttır ve sıcak günlerde gölge vermek için iç kaplama kullanmak yerine, cam, ışığı kontrol etmek için bir Polimer Dağıtılmış Sıvı Kristal katman kullanır. İki cam tabakası arasına sıkıştırılan film tabakası, elektrik enerjisi kullanılarak değiştirilir. Voltaj uygulanır, polimer matris aracılığıyla kabine ışık girmesine izin verilir. Yük uygulanmadığında matris kapanır ve gölge oluşturur.

Yeni Nesil Bowers & Wilkins Diamond Ses Sistemi

BMW iX’in en iyi 10 özelliği arasında standart olarak bu ses sistemini es geçemezdik, iX, 18 hoparlörü ve 655 watt ses gücü ile genellikle bir arabada yükseltme olacak bir Harmon Kardon ses sistemi ile birlikte gelir. Bununla birlikte, 30 hoparlörlü ve toplam 1,615 watt çıkışlı isteğe bağlı Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi de mevcuttur.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği kavisli ekran

Sistem, arka koltukların altında iki merkezi bas hoparlörü ve iki subwoofer kullanıyor ancak ön koltuklara bas çalkalayıcılar ve ön ve arka koltuk başlıklarına entegre sekiz hoparlör ekleyerek işleri bir sonraki seviyeye taşıyor.

9. Bağımsız Kavisli Ekran

Resimler iX’in kavisli ekranının hakkını vermiyor. Hafif bir magnezyum mahfazaya sahiptir ve kokpit boyunca uzanan tek parça cam çerçevesizdir. iX, yansıma önleyici cam kullanılarak mümkün kılınan mevcut BMW modellerindeki herhangi bir ekrandan daha büyük ve daha keskin olan kavisli ekrana sahip ilk BMW modelidir.

BMW iX'in En İyi 10 Özelliği iç tasarım

Farklı menüleri seçmek için orta konsolda yeniden tasarlanmış bir kontrol paneli tarafından kontrol edilen yeni BMW iDrive 8 bilgi-eğlence sistemi ekranda çalışıyor.

10. İç Kamera

iX xDrive50, tepeden iç mekan kamerasına sahip ilk BMW’dir. Hareket, dokunma veya ses kontrolü ile çalıştırılabilir. Ayrıca otomatik zamanlayıcıda veya en az bir kişi gülümsediğinde fotoğraf çekmek üzere ayarlanabilir, ancak iç kamera sadece ‘Gram’ ile ilgili değildir. iX’e Uzaktan Hırsızlık Kaydedici geliyor ve hırsızlık önleme alarm sistemi tetiklendiğinde kamera entegre edilecek. Bu da araç sahibinin telefonuna, ön, arka ve yan ayna kameralarından görüntü ya da görüntülere erişebilecekleri hızlı bir mesaj gönderecek.

Gizlilik açısından, çekilen görüntüler araçta yerel olarak depolanır ve My BMW Uygulaması aracılığıyla sahibine iletilmeleri istenmelidir. BMW, sunucularında hiçbir görüntünün saklanmadığını söylüyor.