Bosch’tan 462 milyon dolarlık mikroçip yatırımı geliyor. Bosch, 2022 yılında çip yatırımı yapmaya karar verdi.

Global otomotiv sektörü içerisinden çıkılamaz bir çip krizine girmiş ve bir türlü çıkamamış halde. Bu nedenden dolayı da tedarikçiler üretimlerini iki katına çıkarabilmek için var gücüyle çalışıyor. Dünyanın en büyük tedarikçilerinden biri olan Bosch, 2022 yılı itibariyle 462.5 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirerek çip üretimini artırmayı planlıyor.

Robert Bosch GmbH yöneticisi Dr. Volkmar Denner:

Çiplere olan talep hiç olmadığı kadar hızlı yükselmeye devam ediyor. bu gelişmelerin sonucunda bizler de yarı iletken çip üretimimizi sistematik olarak artırarak müşterilerimize en uygun hizmeti vermeye çalışacağız.

Reuters’e göre bu yatırımın büyük bir kısmı Bosch’un Dresden’de bulunan tesisine yapılacak. Ancak bunun dışında Almanya’nın Reutlingen’de bulunan tesisinde yenilenme çalışmaları başlayacak. Bu sayede çok daha verimli bir üretim hattının hayata geçmesi amaçlanıyor.

Yöneticilerden Harald Kroeger, bu yatırım hakkında şu açıklamayı yaptı:

Hedefimiz, Dresden tesisimizdeki çip üretimini planlanandan daha erken şekilde artırmak. Üretebileceğimiz her ekstra çip, sorunun yatışması anlamında yardımcı olacaktır.

Borsch’un yatırımı yapacağı son tesisi ise Malezya’nın Penang bölgesindeki test merkezi olacak. Üretici buradaki teknolojiyi artırarak Penang’ı tam teşekküllü bir çip kontrol merkezi haline getirmeyi planlıyor. 2023 yılı itibariyle bu 14.000 metrekarelik tesis içerisinde tamamlanmış çip ve sensörlerin testleri gerçekleştirilecek. Tesiste 400’den fazla kişinin çalışacağı söylentiler arasında.