Buji ne zaman değişir, buji kaç bin km’de değişmeli, Benzinli ve LPG’li araçlarda buji ömrü. Buji değişiminde hangi parçalar kullanılmalıdır?

Buji Ne Zaman Değişir?

Buji kaç km’de değişir? Buji ömrü ne kadar?

LPG’li ve benzinli araçlardaki bujilerin bir zaman sonra değişmesi gereklidir. Otomobilin sağlıklı ateşleme yapmasında çok önemli bir yere sahip olan bujilerin, ihtiyaç duyduğu zamanda değiştirilmesi gerekmektedir. Bujilerin ortalama ömrü 50 bin kilometredir. Bu ömrün marka ve modele göre değişebileceğini unutmayın!

Bujilerin değiştirilmesi kolay bir işlemdir. Bujilerdeki başlar, birçok motor arızasının habercisi olduğundan bu başların ara ara kontrol edilmesi ile olası diğer sorunların önüne geçebilirsiniz.

Buji başları dışında kullanılması gereken yedek parça temini de önem taşımaktadır. Düzgün yedek parça temini ile bujilerin değiştirilmesi mümkün olacaktır. Hem ustalık gerektiren hem de yeterli bir parça temini olan bu işlemler sayesinde, bujilerin değişimi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu sayede araba bujileri uzun süreler bozulmadan kullanılabilir.

Arabalarda bulunan bujilerin ömrü ortalama 40 – 50 bin km’dir. Bu kilometreye yaklaştığında buji kontrolleri yapılmalı ve değişime ihtiyaç olduğu durumda buji değişimi yapılmalıdır. LPG’li ve benzinli araçlarda buji km ömrü aynıdır. Sağlıklı bir ateşleme sistemi ve yakıt tasarrufu için bujiler her bakımda kontrol edilerek gerekli ise değişimi yapılmalıdır.

LPG’li Otomobillerde Buji Değişimi

Karbüratörlü araçlarda buji değişimi basit bir işlemdir. Sadece bir tork anahtarına ihtiyaç duyacağınız bu işlemde bujileri söküp yenisini takmanız yeterlidir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yeni bujiyi taktıktan hemen sonra orantılı şekilde belirtilen seviyeye göre sıkılması gerekir.

LPG’li otomobillerde buji ne zaman değişmelidir?

LPG sistemine sahip olan otomobillerde buji değişimi ortalama 20 – 50 bin km arasındadır. Bazı zamanlarda buji 5 bin km’de bir arızalanırken bazen de 50 bin km kadar sorun çıkarmayabilir. Bu yüzden her araç bakımında bujilerin kontrol edilmesi gerekir. Buji çok kararmış ise değiştirilmelidir. Aracınızın modeline uygun olan bujiyi seçmeniz doğru olacaktır.

Ateşleme bobinlerinin sökülmesi:

Konnektörleri söktükten hemen sonra ateşleme bobinini sökmeye başlayabilirsiniz. Ateşleme bobini yukarı doğru tutup çekilerek çıkartıldıktan sonra artık bujilere ulaşabilirsiniz. Bu noktada buji lokmasını kullanarak işlemlerimize devam edebilirsiniz. Cırcır anahtar ve uzatma kolu ile işlemlerimizi tamamlayabilirsiniz.

Bujileri hem sökerken hem de takarken lokma anahtarını dik bir şekilde tutmak önemlidir. Bu tür işlemlerin yapılırken kutup başlarına dikkat edilmeli ve zarar verilmemelidir. Eldiven kullanımı ile aletlerin doğru kullanımı daha güvenli bir sökme takma işini gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bu yöntemleri kullanarak kutup başlarını ve bujileri kolay bir şekilde sökebilirsiniz.

Buji değişiminde hangi parçalar kullanılmalıdır?

Güvenli bir şekilde buji değiştirmek için eldiven kullanmak ve bulunması zor olan buji lokma takımını edinmek yeterli olacaktır. Bunların yanında cırcır anahtar, buji anahtarı ve bir tornavida size yardımcı olur. Varsa cırcır anahtar yerine tork anahtarı kullanmak daha başarılı bir değişim için tercih edilebilir.

İlk aşamada motorun üst plastik kapağı sökülmelidir. Sonrasında ise hava filtresi sökülür. Bu aşamada bağlantı noktalarının doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekir. Elektrik kablolarının konnektör bağlantılarının sökülmesi ile devam edilir. Elektrik sistemlerine zarar vermemek için konnektörlerin başlarına dikkat ederek çıkarmaya çalışmanız gerekmektedir.