Yine bir otomobil fuarı ve yine bir iptal haberi… Bu sefer Cenevre otomobil fuarı iptal oldu. Otomotiv sektörü COVID-19 krizi ile baş edemiyor.

Cenevre Otomobil Fuarı İptal Kararı

Cenevre Otomobil Fuarı, ilk olarak 2020 senesinin Şubat ayında iptal kararı almıştı. COVID-19 salgınının zirve yaptığı günlerde bu duruma mecbur kalan organizasyon sahipleri, üreticilerin çoğunu dijital lansman yapmaya teşvik etmişti. Fuarın 2022 yılında dönmesini amaçlayan organizasyon yetkilileri, maalesef bu durumun gerçekleşmeyeceğini resmi olarak duyurdu. Cenevre Otomobil Fuarı, yeni alınan karar ile birlikte üçüncü sefer iptal edilmiş oldu.

Bu kararın arkasında hala devam eden korona virüs salgını yer alıyor. Uluslararası uçuşların büyük bir kısmının iptal edildiği bu dönemde, organizasyonun gerçekleşmesinin “imkansız” olduğunu belirten yetkililer, otomotiv sektöründeki çip krizinin de alınan bu kararda etkili olduğunu ifade ediyor. Otomobil üreticilerinin önceliğinin araç tedarik sorunlarını çözmek olduğu belirtilerek bu konuya vurgu yapılmış.

Sonuç olarak, 2023 senesine kadar Cenevre Otomobil Fuarı’nı göre şansımız olmayacak. Organizasyon komitesinin başkanı Maurice Turettini:

Cenevre Otomobil Fuarı’nı 2022 yılında gerçekleştirebilmek için çok çaba sarf ettik. Fakat bu çabalarımıza rağmen gerçekle karşı karşıyayız. Pandemi henüz kontrol altında değil ve bu sebeple bizimki gibi devasa bir fuar büyük tehlike teşkil ediyor.

Yapılan açıklama beklenen şekilde geldi. 2020 yılından bu yana otomobil fuarlarının büyük bir kısmının iptal edildiğini biliyoruz ve hasret kalmaya devam ediyoruz.