Çift kavramalı şanzıman nedir? Nasıl çalışır? Kronik sorunları ve kullanım maliyetleri, bu şanzıman tipini kullanan marka ve modeller.

Çift kavramalı şanzıman, temelde debriyaj pedalı olmayan bilgisayar kontrollü bir manuel şanzıman sistemidir.

Çift Kavramalı Şanzıman Nedir ve Nasıl Çalışır?

Çift kavramalı şanzımanlar (DCT’ler), İlk kez 1980’lerde yarış araçlarında ortaya çıktılar ve üretimi 2003’te VW Golf’te yaptılar. Günümüzde birkaç otomobil üreticisi, daha iyi yakıt tüketimi ve emisyon düzenlemelerini karşılamak için bu şanzımanı esas olarak orta ve düşük segment binek otomobillerde kullanıyor.

Çift kavramalılarla ilgili en büyük başarıyı VW elde etti. Daha sonra Ford gibi diğer üreticiler denedi ancak birçok sorunla karşılaştılar. En büyüğü, normal performansta sürücü memnuniyetinin olmaması. Debriyaj pedalı olmadığında çoğu sürücü, durma noktasından vitesler arasında yumuşak ve kesintisiz bir hızlanma bekler. Çift kavramalı şanzımanlar, dahili kontrolleri bir konumdan diğerine hızlı, bazen dalgalı bir şekilde vites değiştirdiğinden tamamen farklı bir his verir. Özellikle düşük hızlı, hafif gaz uygulamalarında dikkate değer olabilir. VW, Ford ve bu teknolojiyi kullanan diğer üreticiler, yazılımlarında sürekli iyileştirmeler yapıp geliştirdiler.

Çift Kavramalı Şanzıman Türleri

Çift debriyajlı şanzımanlar ıslak ve kuru kavrama olarak ikiye ayrılıyor.

 1. Islak Kavrama: Islak tipler düzenli aralıklarla sıvı değişimi gerektirir ve çoğunlukla tamamen sentetik sıvı kullanır. Bu, başınıza gelecek en büyük bakım faturasını temsil etmese de, bunu satın alma denklemlerinize dahil etmek için önerilen aralıkları ve maliyetleri kontrol etmelisiniz. Islak kavramalı şanzımanlarda belli dönemlerde sıvı değişimi gerekiyor.
 2. Kuru Kavrama: Her iki tür çift kavramalı şanzımanla ilgili sorunları duymuş olsak da, şanzımanın kuru debriyajlı versiyonlarının çok daha sorunlu olduğu genel kanıdır.

Çift Kavramalı Şanzıman Kronik Sorunları

Çift kavramalı şanzımanların en büyük sorunu yanlış kullanımdır.

Bilinçsiz ve agresif kullanımlar, özellikle kuru tipte olanlar için büyük risk temsil eder.

Şanzımanın problemli olduğunu gaz pedalından ayağınıza gelen titreme ve vites geçişlerindeki sarsıntı ile anlayabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda aracınızın hata vermesini ya da yolda kalmasını beklemeden servisinize göstermenizde fayda var.

Çift Kavramalı Şanzıman Kullanan Markalar

 • VW, Seat, Skoda – DSG
 • Audi – S Tronic
 • Renault – EDC
 • Porsche – PDK
 • Ford – Powershift
 • BMW – M DCT ( M modelleri)
 • Fiat – TCT
 • Kia – DCT
 • Mercedes – 7G-DCT
 • Lamborghini – LDF
 • Ferrari – DCT

Çift Kavramalı Şanzıman Alınır mı?

Düşük – orta segment araçlarda yakıt tüketimi ve konfor isteyen kullanıcılar için idealdir.

Doğru ellerde uzun ömürlü olur.

Üretim maliyetleri düşük olduğundan araç alım aşamasında daha ekonomiktir.

Trafiğin yoğun olduğu bir şehirde yaşamıyorsanız ya da sürekli trafik saatlerinde gezmiyorsanız bu şanzıman tipi ile sorun yaşamanız çok düşük bir ihtimal.

Kullanımı çok keyiflidir, vites geçişlerini neredeyse hiç hissetmezsiniz.

Diğer şanzıman tiplerini merak ediyorsanız otomatik şanzımanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.