Conta yanması nedir, araba conta yanması maliyeti, contası yanık araba kullanılır mı ve conta yanması nasıl anlaşılır?

Conta Yanması neredeyse her araçta görülebilecek bir problemdir.

Peki neden dikkat etmeliyiz ve bizim için önemi nedir?

Günümüzde araçların fiyatları her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden eski aracınızı değiştirerek yenisini almak herkes için zor olacaktır. Yeni bir araba almak zorlaştıkça, elinizdeki mevcut arabaya gözünüz gibi bakmanız gerekecektir. Bundan dolayı aracınızdaki en ufak bir arızayı bile erkenden fark etmek önemlidir. Özellikle aracınızın motor bölümünde oluşacak ufak bir arıza bile ihmal edildiği takdirde, size pahalıya mâl olabilir veya motoru artık kullanılmaz hale getirebilir. Bundan dolayı aracınızın motorunu iyi tanıyarak hangi arızanın oluştuğunu erkenden fark etmeye çalışmalı ve bu durumların önüne geçmelisiniz.

Araçların motorlarında oluşan birçok arıza çeşidi bulunurken bunlardan biri de Conta Yanması problemidir. Conta yanmasının ne olduğunu veya nasıl anlaşıldığını öğrenerek yapacağınız harcamaların önüne geçebilirsiniz.

Conta Yanması Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Araçların soğutma sistemleri vardır ve soğutma sisteminin aktif olabilmesi için de soğutma suyu kullanılmaktadır. Soğutma suyu olarak ise araçlarda antifriz kullanılmaktadır. Eğer antifreeze kullanılmaz ise, suda pas oluşur ve su radyatörünü çürütür. Bu durum da su sızıntısına oluşur. Su sızıntısından dolayı araçta su kalmayacağı için aracın soğuması engellenerek hararet yapmasına sebep olur. Hararet sonucunda silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki conta yanmış olur.

Peki aracınızda conta yanığı oluştuğunda bunu nasıl anlayabilirsiniz?

Conta yanmasını fark etmek pek mümkün olamasa bile bazı durumlar sizlere conta yanığı olabileceğinin habercisi olabilmektedir. Süreç oldukça masraflı olduğu için, bu durumda olabilecek belirtileri az çok öğrenirseniz, daha büyük sorunların önüne kolaylıkla geçebilir ve bu masraftan kurtulabilirsiniz.

İlk olarak aracınızda herhangi bir su kaçağı olmamasına rağmen motorunuzun soğutma hızı azalıyorsa, bu conta yanığından dolayı olabilir. Bu yüzden araba kullanırken bu duruma son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Motor soğutma suyu genleşme kabındaki kirlenme durumu da conta yanığından dolayı olabilir. Bu kirlenmeye motor soğutma suyuna yağ karışması veya egzoz gazının karışması sebep olabilir. Motor soğutma suyuna yağ karışması ise contadan dolayı olabilir. Bu da direkt olarak size contada bir sıkıntı olduğunu gösterir.

 Conta yanığı sonucunda aracınızı ilk çalıştırma sırasında zorlanma yaşayabilirsiniz veya çalıştırma sonrasında da düşük devirlerde bile aracınızın sarsıntılı bir şekilde çalışmasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu duruma %100 olarak conta yanığı demek mümkün olmasa bile, conta yanığından dolayı olabileceğini söylemek mümkündür.

Aracınız çalışır durumdayken egzozdan yoğun bir beyaz duman çıkışıyla karşı karşıya kaldıysanız, soğutma suyunda bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Soğutma suyunda yaşadığınız küçük bir sorun, ileride conta yanması gibi daha büyük bir soruna yol açacağı için aslında size arızayı önceden haber vermiş olur.

Motorunuz stop haldeyken yağ seviyeniz yükseliyorsa, motor yağınıza su karışmış demektir. Motor çalışır haldeyken bu durum sorun olmasa bile stop haldeyken oldukça büyük bir soruna yol açacaktır. Motorunuzun yağına su karışması durumu motorunuzun komple yanmasına sebep olacaktır.

Bu durumlarla karşılaşmanız durumunda, aracınızda daha büyük bir hasar oluşmasını önlemek için kesinlikle yetkili servisten veya güvendiğiniz bir oto tamircisinden yardım almanız gerekmektedir. Peki aracınızda büyük sorunlara yol açabilecek conta yanığının sizlere masrafı ne olacaktır?

Conta Yanması Tamiri Fiyatları – Conta Yanığı Maliyeti

Conta, aracın motorunu çok büyük sorunlardan koruduğu için contada oluşan en ufak bir arıza bile masraflı olacaktır. Conta yanığı sonucunda aracın içindeki birçok parça zarar göreceği için sadece yanan conta değiştirilmekle kalmaz, aynı zamanda zarar gören parçalar da değiştirilir.

Conta yanması tamiri fiyatları:

Marka ModelFiyat
Tofaş, Şahin, Doğan conta yakması fiyatı3.000 TL
Hyundai accent conta yanması fiyatı2.500 TL
Mazda 323-626 conta yakma masrafı3.500 TL
Renault Megane 1-2-3 conta yanması fiyatı 3.250 TL
Peugeot 106, 206, 306 conta yanması fiyatı3.100 TL
BMW E 30, E 46 conta yanması ve masrafı7.500 TL
Skoda Favorit, Felicia, Forman Conta yakma ücreti3.200 TL
Broadway conta yakma ücretleri3.300 TL
Mercedes E 200 , 200 E conta yanması fiyatı8.000 TL
Ford Fiesta, Focus conta yakma maliyeti4.800 TL
Lada Niva, Samara , Vega conta yakma fiyatı5.500 TL
Conta Yanması Tamiri Fiyatları

Not: Belirtilen fiyatlar, güncel piyasanın ortalamasıdır. Aracınızda zarar gören parçalara ve gittiğiniz servisin isteyeceği işçilik ücretine göre ücretlerin değişebileceğini unutmayın.