CVT kısaltmasının anlamı sürekli değişken şanzıman’dır ve bir tür tek vitesli otomatik şanzımandır. CVT şanzımanı genellikle Japon otomobil devleri tercih ediyor.

CVT Şanzıman Genel Bakış

CVT, Continuously Variable Transmission yani Türkçe ismi ile Sürekli Değişken Şanzıman anlamına geliyor.

Kompakt boyutu ve üretim kolaylığı, küçük bir otomobilde kullanımının geleneksel bir otomatik şanzımandan daha uygun maliyetli olduğu anlamına geliyor. Arabalarında şu anda CVT kullanan üreticiler arasında:

  • Toyota
  • Nissan
  • Honda
  • Audi (Multitronic)
CVT Şanzıman Honda


CVT şanzımanı ve varyasyonları, motorlu arabanın doğuşundan beri içimizdeydi. Ancak CVT’nin otomobillerde daha yaygın hale geldiğini, 1950’lerde Hollandalı otomobil üreticisi DAF tarafından piyasaya sürülen Variomatic şanzımanıyla tanıdık. DAF’ın Variomatic’i, CVT otomatik şanzıman için yazılım oluşturdu ve bugün sunulan tüm sürümler benzer sistemde çalışmaya devam ediyor.


Bir CVT dişli kutusu, bunları birbirine bağlayan V şeklinde bir tahrik kayışı ile iki koni şeklindeki kasnağın nispeten basit bir düzenlemesine sahiptir. Bir kasnak motora, diğeri tekerleklere bağlanmıştır. Gaz pedalına bastığınızda istenen güç miktarına göre motor devri ve koni hareket eder. Diğer koni buna göre ayarlanır, böylece tahrik kayışı aynı gerginliği korur ve bu, arabanın nasıl hızlanacağını belirler.

İki koni bağımsız olarak hareket ettiğinden, geleneksel bir otomatik veya manuel şanzımanda bulacağınız gibi ayarlanmış dişli oranları olmadığı anlamına gelir. Bu nedenle CVT, aslında sonsuz dişli oranlarına sahip tek hızlı birimdir. Bu aynı zamanda, CVT donanımlı arabaların neden yüksek devirli karaktere sahip olduğunu da açıklıyor, çünkü motor devirleri tekerlek hızıyla ilgili değil.

Hollandalı firma DAF tarafından yapılanlar gibi CVT donanımlı arabalarda, motor devri arttıkça tanıdık bir sızlanma sesi duyuldu, ancak yol hızı yavaş ilerledi. Bugün en yeni CVT donanımlı arabalarda, iyileştirilmesini sağlamak için bol miktarda ses yalıtımı mevcut. DAF sisteminin bir başka tuhaflığı da, takıldığı arabaların geri vitese sahip olmamasıydı, bunun yerine CVT kutusunun sadece ters yönde çalışıyor olmasıydı, bu yüzden teoride bu arabaların hem geri hem de ileri giderken elde edilebilecek en yüksek hıza sahip olmasıydı.

CVT teknolojisi, günümüzde CVT şanzımanın hem sürüş keyfi hem de verimlilik açısından eskisinden daha iyi bir seçenek olmasını sağlayacak şekilde geliştirildi. Nissan, vitesler arasında ‘vites değiştirerek’ daha çok geleneksel bir vites kutusu gibi hissettirmek için güç dağıtımında ‘adımlar’ içeren Xtronic adlı bir CVT dişli kutusu geliştirdi. Bunun dışında, Prius ve Lexus IS 300h gibi hibrit modellerde kullanılan Toyota’nın Hybrid Synergy Drive (HSD), hibrit sistemin bir parçası olarak bir CVT şanzıman kullanıyor. Bu, arabanın motorunun tekerlekleri hareket ettirmesi veya aküye güç göndermesi için bölünmüş bir güç dağıtımına sahiptir.

CVT Şanzıman Alınır mı?

Bir CVT dişli kutusunun çok sayıda hareketli parçası yoktur, bu nedenle nispeten güvenilirdir. Aynı zamanda çoğunlukla düşük güçlü uygulamalarda kullanılır, ondan dolayı CVT çalıştıran arabalar genellikle sorunsuzdur. Şanzımanı yağlamak için doğru sıvılar kullanıldığı ve düzenli bir bakım programına bağlı kaldığınız sürece CVT şanzıman, geleneksel otomatik veya manuel şanzıman gibi size masraf açmaz. Sahip olabileceğiniz tek gerçek sorun, iki kasnak arasındaki tahrik kayışının aşınabilmesidir.

Vites geçişlerinde gerçek bir devir olmadığı için istediğiniz sportif hissiyatı size vermeyebilir.

Gaz tepkileri yavaştır. Motor bağırırken aslında hiç gitmediğinizi hissedebilirsiniz. Aniden hızlanmak isterseniz sizi üzebilir.

Sorunsuzluk (diğerlerine göre daha az sorunlu) ve şehir içinde konforlu sürüş isteyenler için idealdir.

Diğer otomatik şanzıman tiplerine göz atmak isterseniz; çift kavramalı şanzımanlar ve zf şanzıman yazımıza göz atabilirsiniz.