Distribütör arızası nedir, Distribütör sorunu nasıl anlaşılır, hangi araçlarda kullanılır ve ne işe yarar. Distribütör sistemi ile ilgili tüm detaylar.

Arabalarda Distribütör Nedir?

Distribütör, yaygın olarak bilinen şekilde eski nesil araçlarda yer alan ateşleme sistemini oluşturan beyin işlevini görmekte. Ortalama olarak 2000 yılı öncesinde üretilen araçlarda kullanılan Distribütör sistemi, ateşleme sisteminin beyni olarak işlev görür ve araçtaki elektrik sistemini kontrol eden önemli bir parça olarak görev alır.

Bu önemli parçanın aksaması birçok noktada problem oluşturabilir. Bu nedenle düzenli olarak bakım yapmak ve sorun oluşur oluşmaz aksatmadan onarım işlemi gerçekleşmelidir. Distribütör arızasının anlaşılması için araçta oluşan sorunlara göz atmak gerekir ve sorunun kaynağına bakmak gerekir.

Distribütör Kaynaklı Arızalar

Önemli bir parça olmasından kaynaklı olarak en ufak bir arıza yaşandığında kendini belli eder ve aracın çalışma prensibinde aksaklık meydana gelir. Arıza belirtileri kendini göstererek onarıma ihtiyaç duyduğu belli olur. Yaşanan arızalar kesinlikle ihmal edilmemeli ve en yakın zamanda tamir edilerek bu şekilde aracın kullanılmasına devam edilmelidir. Aksi takdirde yeni arızalar oluşabilir ve hem aracın çalışması aksayabilir hem de daha büyük masraflı sorunlar ortaya çıkabilir. Yeni nesil araçlarda bu işlev gören parça ateşleme bobinidir.

Distribütör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç içerisinde kilit bir görevde yer alan bu parçada yaşanan en ufak sorunlar bile diğer parçalarda oluşabilecek birçok arızaya sebep olabilir. Bu nedenle oldukça önemli bir noktada olan distribütör arızası mutlaka onarılmalı ve diğer parçaların arızalanması engellenmelidir.

Distribütör arızasını anlamanın yolları ve belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Motorda oluşan tekleme problemleri en büyük göstergesi olabilir. Bu tekleme benzinde kendini gösterebileceği gibi aynı zamanda lpg sisteminde de kendini gösterebilir. Distribütör bir ateşleme sistemi parçası olmasından kaynaklı olarak yaşanan tekleme en büyük arıza göstergesi olacaktır.
  • Aracınız devirlenme aşamasında sorun yaşıyorsa bir arıza var demektir. Ancak araç gereğinden fazla hızlandıktan sonra devrini alabilir ve bu tekleme kesilebilir. Bunun yanıltıcı olmaması lazım ve mutlaka bir onarım görmesi gerekir.
  • Aracınız olması gerekenden fazla yakıyor ve benzin tüketimi normalden fazla bir hal alıyorsa yine aynı parçada sorun var demektir. Distribütör düzgün çalışmadığı için aracınız normalden daha fazla yakıt yakar. Bu gibi bir durumu tespit ettiğinizde hemen onarmanız gerekmektedir.
  • Aracınız rolanti düzeninde devam ederken birden stop ediyorsa, yine aynı parçada sorun var demektir ve onarıma ihtiyacı vardır.
  • Aracınızda yer alan hava filtresinde oluşan patlamaların sebebi yine distribütör kaynaklı bir arızadan dolayı olabilir.

Bu ve buna benzer sorunlarla karşılıyorsanız mutlaka distribütör bakımı yaptırmanız gerekmektedir. Araçtaki hemen hemen tüm aksamlara doğrudan etki ettiği için, bu bakım ve onarımı asla ihmal etmemenizde büyük fayda olacaktır.

Distribütör Arızası Tamiri

Bahsettiğimiz şikayetlerden birini ya da bir kaçını yaşıyorsanız distribütör kaynaklı bir arızayla karşı karşıyasınız demektir. Sorunu tespit ettikten sonra oluşturacağınız kontrol planı sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde bu sorundan kurtulabilirsiniz. İşe distribütör kapağını kontrol etmekten başlayabilirsiniz.

Islak ya da çatlak olan distribütör kapağı bujilere aktarılan ateşlemenin eşit miktarda dağılmamasına neden olur ve bu eşitsizlik düzensiz bir çalışmaya sebep olur. Aynı şekilde distribütör kapağını kapatırken doğru bir şekilde kapatmalı ve kesinlikle açık ya da eğri bir şekilde kapatmamanız gerekir. Bu şekilde kapatma gerçekleşirse aracın çalışmasına engel olacaktır.

Distribütör Kömürü Bakım ve Onarımı

Dikkat etmeniz ve kontrol etmeniz gereken bir diğer nokta ise distribütör kömürleri olacaktır. Bitmiş distribütör kömürlerinin değiştirilip yerlerine yenisi takılırsa yaşadığınız sorun çözülecektir. Bu işlemi arıza olmadığı zamanlarda da düzenli olarak yaparsanız arıza oluşmadan önce önleminizi alabilir ve sorun yaşamadan motorunuza sağlıklı bir şekilde bakabilirsiniz. Bu yöntemler ile birlikte distribütör arızası genel olarak giderilebilir. Farklı bir arıza yaşıyor ve tespit edemiyorsanız mutlaka yetkili bir servisle görüşmenizde büyük fayda olacaktır.

Distribütör Kapağında Oluşan Arızayı Giderme Yolu

Tamir edilebilen bir parça olan distribütör kapağını onarmak oldukça basit bir işlemdir. Sorun yaşadığınız distribütör kapağı parçasını tamir etmek için öncelikle tamir takımı almakla işe başlayabilirsiniz. Sonrasında tamir takımı ile içerisindeki parçalar değiştirilerek neredeyse sıfır bir distribütör elde edebilirsiniz. Bu işlem hem kolay hem de oldukça ucuz bir işlem olacaktır. Bu şekilde paranızın büyük bir kısmı cebinizde kalırken aynı zamanda yeni bir distribütöre sahip olacaksınız.

Tevzi Makarası İşlevi ve Görevi

Distribütör sisteminin içerisinde otomobil için oldukça hayati bir önem taşıyan parçalardan biri olan tevzi makarası, çalışma prensibi olarak araç bobini ile ortak bir çalışma halindedir. Bobin ile birlikte eş zamanlı hareket eden tevzi makarası bobin vasıtasıyla bujilere aktarılan enerjiyi dengelemekte ve bu denge sayesinde sistemin doğru ve verimli şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Bu sistem araçlarda bulunan dört zamanlı motor teknoloji ile birlikte kullanılır. Tevzi makarası eşit seviyede aktardığı ateşleme işleviyle birlikte araç için oldukça önemli bir noktada görev alır ve herhangi bir aksamada kesinlikle ihmal edilmeden onarılması gerekir.

Tevzi Makarası Arıza Oluşumu

Aracınız hiç çalışmadığında bilin ki tevzi makarası problem oluşturuyor. Bu makaraya ulaşmak için distribütör kapağı sökülerek altındaki makaraya ulaşılabilir. Makara hasar görmüşse, kırılmış, çatlamış ya da ezilmişse, mutlaka değişmesi gerekir.

Tevzi Makarası Arıza Belirtileri

Tevzi Makarası arıza yaptığında araç hiç çalışmaz, hava filtre kutusu içerisinden normalin dışında sesler gelir. Araç herhangi bir şekilde çalışmadığından ötürü aracı vurdurmaya çalışsanız bile kesinlikle çalışmaz. Bu belirtiler aracınızda oluştuğunda tevzi makarası işlevini kaybetmiş demektir ve değişmesi gerekmektedir. Zaman kaybetmeden değişim işlemini yaparak aracınızı tekrar çalıştırabilirsiniz.