DPF nedir, dizel partikül filtresi ne işe yarar, otomobillerde neden dizel partikül filtresi kullanılıyor, DPF rejenerasyonu nedir, DPF hakkında bilmeniz gereken her şey.

İnsanların dizel arabalarla ilgili olarak dizel partikül filtrelerinden (DPF) ve “DPF rejenerasyonundan” bahsettiğini duymuş, ne hakkında konuştuklarını merak etmiş olabilirsiniz.

DPF Nedir?

Dizel motorlar, yakıtı benzinli motorlardan farklı yaktığı için, yanma işlemi esnasında çok fazla kurum oluşur. Bu ince, neredeyse görünmez madde hem insan sağlığı hem de çevre için önemli sorunlara neden olur. Bu gerçekleşmeden önce onları tuzağa düşürmek ve yok etmek partikül filtresinin işidir. Dizel partikül filtresi 2009’da standart hale geldi, ancak bazı dizel modellerde bu tarihten önce de zaten mevcuttu.

Üreticiler, egzozlarından zehirli partikül emisyonunu azaltmanın bir yolu olarak 2009’dan itibaren tüm dizel arabalara dizel partikül filtresini entegre etmeye başladılar. Birçok sürücü hala nasıl çalıştığını, DPF’nin tıkalı olup olmadığını nasıl anlayacağını bilmiyor.

DPF’de tıkanmayı önlemek için “yenilenmesi” gerekir ve bu yalnızca uzun süre araç kullandığınızda olur. Dizellerin çoğu zaman şehir içinde kısa yolculuklar yaparak geçiren sürücüler için uygun olmadığının söylenmesinin ana nedeni budur. DPF rejenerasyonu, filtreyle ilgili sorunların önlenmesinde esastır. Aşırı tıkanma durumlarında DPF’yi değiştirmenin maliyeti çok büyük olabilir.

DPF Temizliği

DPF temizliği nasıl olur?

Dizel partikül filtresinin amacı, zararlı partikülleri yakalayıp tutmak olsa da, onlardan da kurtulması gerekir. DPF bunu, DPF rejenerasyonu adı verilen süreçte onları çok yüksek sıcaklıklara maruz bırakarak, yakarak ve partikülleri zararsız küle dönüştürerek yapar.

DPF Rejenerasyonu: Pasif ve Aktif

DPF rejenerasyonu birkaç şekilde başlatabilir, ancak her ikisinin de aşırı ısınması için egzoz gazına ihtiyacı vardır. Sonuç olarak dizel arabalar, özellikle kısa yolculuklar yapan insanlar için uygun değildir. Çünkü egzoz, rejenerasyonun gerçekleşmesi için yeterince ısınmaz, bu da kurum biriktiği ve DPF’nin kurtulamayacağı anlamına gelir. Bu işin sonunda kurum, partikül filtresini tamamen bloke edecek ve düşük yakıt verimliliği ve tekleme gibi motor sorunlarına neden olacaktır.

Pasif rejenerasyon‘, aracınızı bir seferde birkaç dakika boyunca 65 kmh’nin üzerindeki hızlarda sürdüğünüzde gerçekleşir ve bunu düzenli olarak yapmak, DPF’deki partikülleri otomatik olarak yakar.

Sürekli bu hızlarda devam etmezseniz, motor “aktif rejenerasyon” yoluyla DPF’yi temizlemeye çalışacaktır. Bu, motorun egzoz gazlarının aracın hızlı çalışmasına gerek kalmadan kurumu yakacak kadar ısınmasına izin verdiği yerdir. Bazı dizel motorlar bunu diğerlerinden daha sık yapacak şekilde tasarlanmıştır.

Ne yazık ki, aktif yenileme yalnızca araç hareket halindeyken gerçekleşebilir, bu nedenle genellikle dur-kalk trafiğinde araç kullanan şehir içi sürücüler, araçlarının DPF’yi aktif olarak yenileyemediğini görebilir.

Dizel ve dizel partikül filtresine sahip aracınız var ise uzun yolculuklar yapmanızda fayda var.

Çoğu otomobilde iki aşamalı bir uyarı sistemi bulunur. Sarı ışık görürseniz, yaklaşık 10 dakika boyunca 65 kmh’nin üzerinde sürerek dizel partikül filtresinin kendini yenilemesini sağlayabilirsiniz. Ancak kırmızı DPF uyarı ışığı görürseniz, yolun kenarına çekmeniz ve servise gitmek için çekici çağırmanız gerektiği anlamına gelir.

DPF ışığının yanması genellikle cihazın temizlenmesi gerektiğine dair bir uyarıdır.

Aracınızın el kitabı, dizel partikül filtresi temizliğinin gerçekleşmesi için nasıl sürmeniz gerektiğini (hangi viteste ve kaç km hızda) size söyleyecektir. Bu talimatları uygularsanız ve ışık sönmezse, aracı en kısa sürede bir servise götürmeniz gerekir.

DPF Kaldırmayı Düşünmeli miyim? Dizel Partikül Filtresi İptali

Hayır.

Otomobilinizin dizel partikül filtresini iptal etmeyi teklif eden çok sayıda vicdansız kişi olsa da, bunu yapmak kötü sonuçlanacaktır. Sadece çevreye gereksiz zarar vermekle kalmayacak, arabanız otomatik olarak MOT testinde başarısız olacaktır.

Not: Dizel bir arabanız varsa, partikül filtresini nasıl yenileyeceğinizi bildiğinizden emin olun, böylece uyarı ışığının yandığını görür görmez bu işlemi halledebilirsiniz. Aracı durdurmak (ki bunu el kitabına bakmak için yapmanız gerekir) tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca, DPF rejenerasyon döngüsünden geçerken motoru sık sık kapatırsanız, ciddi motor hasarına neden olabilir. Rejenerasyon esnasında aracınızın kontağını kapatmayın.