DPF iptali nasıl yapılır, dizel partikül filtresi iptal edilmeli mi ve partikül filtresi iptal edilirse ne olur? DPF iptali ve iptal süreci detayları.

DPF İptali

Partikül filtresi, dizel otomobillerde olan ve yakıt yanması sırasında ortaya çıkan zehirli gazları filtre eden emisyon sistemidir.

Egzoz sistemine bağlı DPF, yanma sırasında ortaya çıkan zehirli gazın %75’ini filtrede korur fakat geriye kalan kısım filtreyi tıkamaktadır. Bu olay zaman içinde partikül filtresinin tıkanmasına yol açar ve sistem ekranda uyarı verir.

DPF tıkandığında araçlar rejenerasyon yaparak temizlenirler. Fakat bu temizleme geçicidir ve ortalama 25.000 – 30.000 km sonra yine DPF arıza ışığı yanar. Rejenerasyon işlemi de devamlı olursa parça hasar görür ve bir süre sonra parçanın yenisi ile değişimi gerekir. Bu nedenle birçok kullanıcı DPF ile uğraşmak istemediğinden partikül filtresi iptali yapar.

DPF nedir makalemize göz atarak partikül filtresi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Dizel Partikül Filtresi İptali Yapılmalı Mı? DPF İptal Etmeli miyim?

İptal etmeden önce DPF temizliğini düşünebilirsiniz. Temizleme ve filtre değişimi işlemlerinin sonunda aynı sorunlar devam ederse DPF’yi iptal edebilirsiniz. İptal durumu maliyet yönünden sürücüleri genellikle daha mutlu ediyor ve filtre değişimi sonucu çıkan maliyetlerin önüne geçilmiş olunuyor. Elbette iptal sonrası avantaj ve dezavantajlar mevcut.

DPF Nasıl İptal Edilir?

Dizel partikül filtresi iptali iki şekilde yapılır. Bunlar mekanik ve yazılım ile sağlanan yöntemlerdir.

 1. Mekanik DPF iptali

Dizel partikül filtresinin hemen üzerinden kapak açılır ve içeride olan filtre tamamen boşaltılır. Sonra filtre içinde ses oluşumunu önlemek için bölümler halinde sıra ile parçalar kaynatılır ve DPF iptali yapılmış olur.

2. Yazılım ile DPF iptali

Mekanik olarak içi boşalttıktan hemen sonra yazılım ile filtre iptal edilebilir. Arabayı kontrol eden yazılımda DPF haritaları bulunmaktadır ve bunların iptali gerçekleştirilir. Sonra güncellenen yazılımı yeniden motor kontrol ünitesine yazdırarak iptali sağlanmış olur. Bunlardan sonra DPF arıza ışığı da görünmez.

DPF İptal Edilirse Ne Olur?

DPF arıza lambası yanarsa araç rejenerasyon işlemine başlar. Bu durumda her 25.000 km’ de bir tekrar eder. Rejenerasyon yaparken yüksek bir basınç olur ardından enjektör memeleri etkilenir. Bu durum yinelendiğinde enjektör memeleri zarar görmektedir. DPF iptal edildiğinde ise araç rejenerasyon yapmayacağından enjektörler zarar göremez.

Bir de rejenerasyon sırasında aracın yakıt tüketimi oldukça fazla olur. Mazot tüketiminde ortalama 2,5 litre artış görülmektedir. Partikül filtresi iptaliyle arabanın yakıt tüketiminde düşüş görülmektedir.

Ayrıca rejenerasyon olayında motor yüksek ısı oluşturur ve bu durum aracın bazı bölümlerinin aşınmasına sebep olabilir. Partikül filtresi iptali sonrasında otomobil rejenerasyon yapamadığından yüksek ısınma sorunu da olmaz.

DPF İptalinin Faydaları:

 • Yakıt tüketiminde düşüş görülür,
 • Rejenerasyon sırasında oluşan yüksek ısı sorunu olmaz,
 • Enjektör ömrü uzar,
 • Çekiş daha seri olur,
 • Arıza lambası söner,
 • Performansta gelişme olur.

DPF İptalinin Zararları:

 • Emisyon değerlerinde değişiklik olur ve çevreye zarar verir,
 • Motor aksamındaki parçalar zarar görebilir,
 • Araçta duman atma problemleri görülebilir,
 • Yasal bir işlem değildir.
DPF İptal Araç Muayeneden Geçer mi?

Sürücülerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi de DPF iptalinden sonra otomobilim muayeneden geçer mi?

DPF iptali olan araç muayenede sorun ile karşılaşmaz. Partikül filtresi iptal araba muayeneden geçmektedir.