İngiltere’de E10 adı verilen yeni bir benzin türü tanıtıldı. E10 yakıtı ve aracınızın E10 uyumlu olup olmadığını öğrenin.

Aldığınız yakıtın rengi ve güncel akaryakıt fiyatlarının yanı sıra, benzin istasyonlarındaki pompalara hiç dikkat etmemiş olabilirsiniz. Benzinli bir araba kullanıyorsanız, yeni “E10” benzinin ne olduğunu ve arabanıza koymanın güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

ABD’deki akaryakıt istasyonları yeni yakıt sınıfı seçeneği sunarken, İngiltere’de yalnızca standart kurşunsuz benzin ve süper kurşunsuz benzin var. Süper kurşunsuz genellikle performans otomobilleri içindir ve maliyeti standart kurşunsuzdan daha fazladır, ancak şimdi aracınız E10 benzinle uyumlu değilse bunun için fazladan ödeme yapmayı düşünmeniz gerekebilir.

E10 Yakıtı Nedir?

E10, yerel akaryakıt istasyonunun ön avlusunda bulunan yeni bir benzindir. ‘E‘, bir alkol olan etanol anlamına gelirken, ‘10‘, benzinle karıştırılmasına izin verilen maksimum etanol yüzdesidir. Etanol ilavesi, bir motor tarafından üretilen karbondioksit (CO2) miktarını azaltır.

Etanol ekinlerden elde edilir, bu nedenle resmi olarak biyoetanol olarak adlandırılır. Bu sadece yakıtı yenilenebilir kılmakla kalmaz, aynı zamanda mahsuller, büyürken atmosferdeki CO2’nin bir kısmını emmenin ek faydasını sunar.

E10’a geçişin, her bir otomobilin karbon ayak izini %2 oranında azaltacağı ve bunun da Birleşik Krallık CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık 750.000 ton azaltacağı tahmin ediliyor. Emisyonları aynı miktarda azaltmak için 350.000 arabayı yoldan çıkarmanız gerekir.

Ancak, E10 tüm benzinli arabalar için uygun değildir. Ulaştırma Bakanlığı (DfT), bazı modern arabalar da dahil olmak üzere yaklaşık 700.000 İngiltere arabasının bunu kullanamayacağını tahmin ediyor.

E5 Benzin vs E10 Benzin

Eylül 2021’den önce benzin istasyonları E5 benzini teklif ediyordu. E5, %5’e kadar etanol içeriğine sahiptir. %5’ten %10’a bir sıçrama kulağa pek hoş gelmese de benzindeki etanol miktarını ikiye katlıyor.

Bu ekstra etanol, uzun vadede belirli motorlara, özellikle hortumlar ve yakıt hatları gibi bozulabilir parçalara zarar verebilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu birçok insanı endişelendirdi.

2011’den sonra üretilmiş tüm benzinli arabalar E10 uyumludur.

E10 Yakıtı Ne Zaman Çıkıyor?

İngiltere’de benzin istasyonları Eylül ayının başından beri E10’u satmak zorunda kaldı, ancak birçoğu ondan önce stoklamaya başladı. Pompanın üzerinde E10 etiketi gördüyseniz, Eylül ayının başlangıcından önce de olsa E10 ile dolduruyordunuz. Akaryakıt istasyonları, yeraltı yakıt depolarının boyutları nedeniyle resmi başlangıç ​​tarihinden önce E10’u kullanmaya başladı; E10 mevzuatının tam olarak yürürlüğe girdiği gün tankların yeniden doldurulması gerekmesi pek olası değildir.

E5 Benzin Almaya Devam Edebilir miyim?

Evet, süper kurşunsuz benzin hala E5’tir ancak bu yakıt pahalıdır, bu nedenle E10 kullanamayan bir araba kullanıyorsanız bunu aklınızda bulundurmanız gerekir. Alternatif olarak, hala eski moda kurşunlu benzinle çalışan klasik arabalarda olduğu gibi satın alabileceğiniz katkı maddeleri de vardır. Yine bu, araca her yakıt ikmali yaptığınızda ek bir maliyet olacaktır.

E10 Benzin Daha mı Ucuz?

Ne yazık ki, E10 eski E5 benzinden daha ucuz değil. Daha önce olduğu gibi aynı fiyat olacak (perakendeciler daha fazla şarj etme fırsatını yakalarsa muhtemelen biraz daha pahalı), ancak yine de süper kurşunsuz E5’ten daha ucuz olacak. E10, arabalar üzerinde o kadar verimli çalışmadığı için yakıt ekonominizi biraz artırabilir, ancak çoğu insan için fark etmeyecektir.

Arabam E10 Benzinle Uyumlu mu?

Arabanız 2011’den sonra üretildiyse, yeni E10 benzinle çalışır. Bundan önce yapılmış arabalar bile bu durumdan etkilenmeyebilir. Örneğin, 1992’ye kadar uzanan neredeyse tüm Ford’lar E10’da çalışabilirken, 2000’den sonra üretilen Peugeot, Nissan ve MINI’ler E10’a hazır olacak.

Kesin olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu, arabanızın kayıt numarasını, arabanızın uyumlu olup olmadığını size söyleyecek olan, E10 denetleyicisi hizmetini kullanmaktır.