Arabanızın egzozundan duman mı çıkıyor? Egzozdan çıkan duman ve anlamı. Siyah, mavi, gri ve beyaz dumanın nedeni ve anlamları.

Elektrikli veya hidrojenle çalışan bir araba kullanmıyorsanız, arabanızın kaputunun altında benzinli veya dizel motor bulunur. Bu motorlar, egzoz emisyonları üreten içten yanma yoluyla güç üretir.

Egzozdan zaman zaman farklı duman renkleri, genellikle siyah, mavi, gri veya beyaz görülebilir. Ancak bunların hepsi mutlaka bir sorun sebebi değildir. Sıcak motorda oluşan gazların tamamının hızlı bir şekilde uzaklaştırılması gerekir. Egzoz sistemi bunların güvenli ve kontrollü bir şekilde çıkışını sağlar. Hızlanırken ara sıra egzozdan duman çıkması endişelenecek bir şey değildir.

Bu durum özellikle dizel motorlu bir araba kullanıyorsanız geçerlidir. Bir süre sonra ilk yüksek hızlı otoyolda giderken, egzozunuzdan başlangıçta isli bir bulut çıkabilir. Bu, egzoz sisteminde atık birikmesinin sonucu olabilir.

Araba Siyah Duman Atma Sorunu – Siyah Duman Neden Olur?

Özellikle dizel bir araba kullanıyorsanız, siyah egzoz dumanı muhtemelen en az endişelenecek türdedir. Bununla birlikte, modern motor ve emisyon kontrol sistemlerinde siyah duman çok nadir görülür. Bu nedenle sık siyah duman bir arızaya veya aşınmış bir motora işaret edebilir.

Dizel egzozundan siyah duman gelmesinin en sık olduğu zamanlar, motorun ilk çalıştırıldığı an ve özellikle soğuktan veya aniden ani hızlanma istendiği anlardır. Bu durumlarda, siyah duman çok kalın boyutlarda kendini gösterir. Motordan tamamen yanmadan geçen dizel yakıt bu dumana neden olur.

Bu yanmamış yakıtın dizel motorlarda benzinli motorlara göre daha yaygın olmasının nedeni, yakıtın benzinli motorlarda olduğu gibi bujiden çıkan bir kıvılcımla yakılmasından ziyade onu ateşlemek için sıkıştırılmasıdır. Dizel yakıtı ateşlemek için bir basınç ve ısı kombinasyonu gereklidir; Bu, kızdırma bujileriniz içindir ve motorunuz normal çalışma sıcaklığına ulaşmadan önce dumanın daha olası olmasının nedeni budur.

Dizel aracınızın egzozundan sürekli siyah duman çıkıyorsa, bir şeylerin yanlış gittiği muhtemeldir. En olası problem, aşınmış yakıt enjektörleridir. Yakıt enjektörü dizeli çok ince bir ağızlıktan püskürtür ve yerleşik bilgisayar yakıtın içinden hangi hızda geçebileceğini bildiği için ne kadar yakıt tedarik edeceğini hesaplar. Bu parça zamanla aşınır ve genişlerse, bilgisayar çok fazla yakıt tedarik edebilir ve bu, motordan tamamen yanmadan geçerek siyah duman bulutlarına neden olabilir.

Modern otomobillerin çoğunda, siyah dumanın veya kurumun egzozdan çıkmasını önlemeyi amaçlayan Dizel Partikül Filtresi (DPF) bulunur. Kurumu yakalamak ve depolamak için özel olarak tasarlanmış metal bir ağ kullanır ve sensörler bilgisayara dolduğunda haber verir. Ardından bilgisayar, örneğin hızlı bir otoyol gezintisi sırasında, DPF’nin sıcaklığını yükseltmek ve kurumu yakmak için motorun tam sıcaklıkta çalıştığı bir zamanı seçer.

Sıcaklık çok yüksek olduğu için kurum çok az dumanla yakılır ve işlem sadece birkaç dakika sürer. Tamamlandığında, filtre temizdir ve yeniden dolana kadar kanserojen partikülleri yakalamaya devam edebilir. Filtre tıkanırsa veya bozulursa, genellikle gösterge panelinde bir uyarı ışığı ve gözle görülür bir güç kaybı yaşarsınız.

Benzinli araçların DPF’si yoktur, ancak egzozdan çıkan herhangi bir siyah duman örneği, dizel ile aynı şekilde aşırı yakıt doldurmaya işaret edebilir. Aracınız turboşarjlıysa, deneyimlenmesi daha olasıdır. Turboşarj, motora ekstra havayı zorlayan egzoz tahrikli bir pompa görevi görür ve burada ek yakıtla birleşerek daha fazla güç sağlar. Bu ekstra yakıt ancak yeterli hava sağlanırsa düzgün şekilde yanacaktır.

Turboşarjınız aşınmışsa veya boru tesisatında ‘takviye’ sızıntısı varsa, turboşarj bu ekstra yakıtın düzgün şekilde yanması için yeterli havayı sağlayamayabilir ve bu durumda egzoz yoluyla atılır.

İster benzinli ister dizel araçta siyah duman sık veya sürekli hale gelirse, aracınızı acil çözüm için servise göndermeniz hayati önem taşır. Yakıt tüketiminiz artmakla kalmaz, egzoz sistemindeki sensörlere, bileşenlere ve ayrıca benzinli motorlardaki katalitik konvertöre zarar verme riskini alırsınız ve bunların hepsinin onarımı maliyetli olabilir.

Araba Mavi Duman Atma Sorunu – Mavi Duman Neden Olur?

Kalınlığa bağlı olarak çeşitli tonlarda ortaya çıkan mavi egzoz dumanı, motor yağının yandığının bir işaretidir. Tüm motorlar az miktarda yağ yakar. Silindirler, pistonların yukarı ve aşağı ittiği yüzeylerde ince bir yağ süzgeci ile yağlanır ve bunun bir kısmı, özellikle yeni motorlarda doğal olarak yanma odasına girer. Bu nedenle motorunuzun yağ seviyesi doğal olarak düşer ve renginin değişmesinin bir nedeni de budur.

Ancak sağlıklı bir motorda, görünür duman üretecek kadar yağ yakımı olmamalıdır. Mavi duman görebiliyorsanız veya kendine özgü aromasını koklayabiliyorsanız, büyük olasılıkla servise gitmeniz gerekir. Sorunun ciddiyeti değişebilir, bu nedenle pahalı bir onarım olmayabilir, ancak herhangi bir onarımda olduğu gibi, sorunu ne kadar erken teşhis edip düzeltirseniz, muhtemelen o kadar az maliyetli olur.

Araştırılması gereken ilk şey, yanan yağın nereden geldiğidir. Genel olarak sorunlu parça turboşarjdır. Bir arabanın turboşarjının hareketli parçaları, sürtünmeyi azaltmak ve verimliliği korumak için arabanın karterinden yağ beslemesi ile yağlanır. Bununla birlikte, bu beslemenin sızma olasılığı vardır ve motora pompalanan hava akışına yağ katılırsa, silindirlere girecek ve yanacaktır. Arıza beslemenin kendisindeyse, onarım ucuz olabilir. Yine de turboşarjın kendisi hatalıysa, yeniden inşa edilmesi veya değiştirilmesi gerekecek ve bu maliyetli olabilir.

Daha eski arabalar veya yüksek kilometre kat etmiş olanlar, doğal aşınma ve yıpranma nedeniyle zamanla dumanlı hale gelebilir. Silindir duvarları, pistonlar ve valfleri sonunda aşınacak ve yağın olmaması gereken yerden geçmesine izin verecektir. Bu olmaya başladığında, motorun onarılması, yeniden yapılması veya değiştirilmesi gerekecektir. Silindirlere giren yağın da kapak contası arızasının bir işareti olması mümkündür.

Araba Beyaz Duman Atma Sorunu – Beyaz Duman Neden Olur?

Egzozunuzdan beyaz bir duman geldiğinde, baktığınızın gerçekten duman mı yoksa sadece buhar mı olduğunu belirlemek çok önemlidir, ki bu küçük miktarlarda tamamen normaldir. Yılın bazı zamanlarında, özellikle dışarısı çok soğuk olduğunda, park halindeyken arabanızın egzozunda nem birikebilir ve araba ısınırken egzozdan oldukça güçlü beyaz bulutların çıkmasına neden olabilir.

Çoğu otomobil, çalıştırma sırasında egzozdan buhar yayar. Motor ve egzoz, doğal çalışma sıcaklığına ulaştıkça yavaş yavaş söner. Ancak, daha önce tartışılan diğer renklerde olduğu gibi, aracınız tamamen ısınmışsa ve egzozdan herhangi bir duman çıkıyorsa, otomobilde arıza olabilir.

Beyaz duman aslında çok açık bir mavi tonu gibi gelebilir. Bu da yağın silindirlere girdiğini ve yandığını gösterir. Sürekli kalın beyaz duman, genellikle soğutma sıvısının yandığının bir işaretidir ve bunun olmasını kesinlikle istemezsiniz.

Bunun en geleneksel nedeni kafa contası arızasıdır. Kafa contası, çoğu motorun üst ve alt parçaları olan silindir kafası ve blok arasına sıkıştırılmış ince, şekillendirilmiş bir metal levhadır. İki parça arasında bir conta oluşturmak ve motoru çevreleyen ceketten soğutma sıvısının sızmasını önlemek için oradadır.

Bazen aşınma ve yıpranma bu contanın bozulmasına neden olur ve soğutma sıvısı artık su ceketi veya motor boyunca çalışan soğutma kanalları içinde bulunmaz. Bir silindirin etrafında arızalanırsa, soğutucunun silindire akmasına izin verecek, burada yanacak ve egzozdan yüksek basınçta buhar çıkacaktır. Aşınma arttıkça silindire daha fazla soğutma sıvısı akacak ve buhar artacaktır.

Böyle bir durumda motoru mümkün olan en kısa sürede durdurmanız çok önemlidir. Soğutucunun damlaması bir sele dönüşürse, her zaman tamir edilemeyen ciddi motor iç hasarına neden olabilir. Dahası, motorda soğutma sıvısı biterse aşırı ısınabilir ve daha fazla hasara yol açabilir.