Elektrikli araba nasıl şarj edilir, elektrikli araç şarj etme yöntemleri. Elektrikli pil takımını şarj etmenin birkaç yolu vardır.

Arabalar hakkında düşünme şeklimizde geçiş sürecindeyiz. Sadece birkaç yıl içinde pil takımı olmayan bir araba satın alamayacaksınız ve bundan kısa bir süre sonra herhangi bir arabada benzinli veya dizel motorlar olmayacak. Bu yüzden hepimizin bu pilleri nasıl şarj edeceğimizi bilmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Elektrikli arabanızı şarj ederken düşünmeniz gereken birkaç şey var:

  • Şarj türünün maliyeti
  • Şarj etme hızı
  • İhtiyaç duyduğunuz şarj miktarı

İhtiyacınıza göre bir yol seçmeniz gerekiyor.

Elektrikli Araba Nasıl Şarj Edilir? Şarj Etme Yolları

  1. Evde Şarj Etme

Evde elektrikli araba şarj ederken iki seçenek var. En basiti, herhangi bir elektrikli cihazda yaptığınız gibi cihazı prize bağlamaktır. İkinci yol ise, özel bir ev şarj noktası kurmaktır.

Elektrikli Araç Şarj Etme Yöntemleri

İlk seçenek, örneğin kendi şarj noktanızdan uzakta bir arkadaşınızın evindeyseniz kullanışlıdır, ancak yavaş olduğundan ve üreticiler uzun süreli kullanımı önermediğinden bunu düzenli olarak kullanmak iyi bir fikir değildir. Bazı elektrikli arabaları bu şekilde şarj etmek 24 saatten fazla sürebiliyor, bu da ne kadar yavaş olduğunu gösteriyor.

Tüm araç şarjının yaklaşık %80’i evde yapılır, bu da duvar tipi şarj cihazının avantajlarından yararlanacağınız anlamına gelir. Bunun kurulabileceği bir araba yoluna veya park yerine ihtiyacınız var. Daha hızlı ve daha güvenli şarj için bunu yapmaya değer. Ayrıca, hızlı şarj noktasının kurulmasının maliyetinin %75’ini bazı ülkelerde hükûmetin karşılayacağını da belirtmekte fayda var.

Elektrikli arabamı şarj etmem ne kadar sürer?

Elektrikli bir aracı (EV) evde şarj etmenin ne kadar süreceği, hangi araca sahip olduğunuz, pil kapasitesi ve ne tür şarj sistemi kullandığınıza göre değişir.

Şarj cihazının hızı, sağlayabileceği kilovat (kW) miktarına ve arabanızın kabul edebileceği miktara bağlı olacaktır. Arabanın kaldırabileceği watt sayısı ne kadar yüksekse, araba o kadar hızlı şarj olur.

2. Halka açık şarj noktalarını kullanma

Evde ettiğiniz şarjın gideceğiniz yere varmanıza ya da tekrar eve dönmenize yetmeyeceği durumlar olacaktır. Bu koşullar altında, hızla genişleyen halka açık şarj noktaları ağından yararlanmanız gerekecektir.

Halka açık bir şarj noktasını nasıl bulurum?

Yeni elektrikli otomobiller, sizi en yakın şarj noktasına yönlendirecek uydu navigasyon sistemi ile birlikte gelir. Alternatif olarak, şarj noktalarının konumlarını listeleyen ve hatta kullanımda olup olmadıklarını gösterebilen web siteleri vardır. Bunlar, aradığınız yere en yakın şarj noktalarını, ne tür bir konektörle uyumlu olduklarını ve arabanızı ne kadar hızlı şarj edeceklerini gösterir.

Halka açık şarj noktasında elektrikli araba nasıl şarj edilir?

Çoğu şarj cihazı temassız kart ödemelerini kullanıyor, ancak bazı halka açık şarj noktaları, şarj noktasının kilidini açmak için sağlayıcılarının ön ödemeli karta veya cep telefonu uygulamasına sahip olmanızı istiyor. Bu, şarj kablosunu arabanızdan şarj noktasına bağlamanıza olanak tanır.

Çoğu zaman şarj noktası, bağlantısının kesilmesini (kötü niyetli veya yanlışlıkla) durdurmak için kablosunun etrafında bir kilit içerir. Elektrik beslemesini kesmek ve kablonun kilidini açmak için genellikle tekrar bir kredi kartı, herhangi bir ön ödemeli kart veya uygulama kullanmanız gerekir.

3. Otoyolda Şarj

Şu anda ülkemizde olmasa da Avrupa’da örnekleri olan otoyollarda birkaç şarj istasyonu mevcuttur ve ağ şu anda büyük bir genişleme sürecinden geçmektedir. Fiyatlar sağlayıcılar arasında farklılık gösterir. Bu nedenle yolculuğunuzu tamamlamak ve en uygun maliyetli şarj cihazlarını bulmak için uzun yolculuğa çıkmadan önce planlama yapmanız gerekir.

Tesla gibi bazı üreticiler, pilleri şarj olduktan sonra elektrikli araba alanlarında park eden sürücüleri cezalandıran ‘boşta kalma ücreti‘ adı altında ceza sistemi getirdi.