Elektrikli araba nedir, elektrikli arabalar nasıl çalışır, neden elektrikli arabaya geçiş yapıyoruz, elektrikli arabaların motorları, elektrikli arabaların özellikleri.

Günümüzde artık otomobil firmaları elektrikli araba teknolojilerini geliştirmek için ciddi bütçeler ayırıp arge çalışmaları yapmaya devam ediyor. Her geçen gün araba üreticilerinin neredeyse tamamından elektrikli arabalar hakkında bir inovasyon haberi duyuyoruz. Birçok Avrupa ülkesi özellikle dizel motorların dünyaya saldığı karbon yüzünden kirliliğin artmasıyla merkezi şehirlerde içten yanmalı dizel araçların girişini yasaklamaya başlamıştır. Bunun ardından bazı markaların aldığı karar ile dizel motorların üretimi yavaş yavaş durmaktadır. Artık üreticiler dizel motorlara yatırım yapmaktan vazgeçip geleceğin teknolojisi elektrikli otomobillere yönelmiştir. Örneğin Volkswagen markasının Golf modeli artık sadece benzinli ve elektrikli motorlar ile üretilip pazarlanmaktadır. Golf modelinin detaylı motor seçeneklerini merak ediyorsanız sitemizdeki Golf Motor Seçenekleri yazımızı inceleyebilirsiniz. Gelecekte her yıl yeni özelliklere sahip tam elektrikli arabaları daha fazla görmeye başlayacağız gibi duruyor. Türkiye’de ise bazı modelleri yollarda görmeye başladık.

elektrikli arabalar nedir
Tamamen Elektrikli Volkswagen e-Golf

Elektrikli Araba Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elektrikli arabalar herhangi bir aktarma organına ihtiyaç duymadan batarya sisteminde depolanan elektriğin direkt olarak elektrik motorları ile yürüyen aksama aktarılması ile hareket eden araçlardır. Elektrikli arabaların çalışma mantığı budur.

Bu aktarılan güç, bir yazılım ile kontrol edilmektedir. Yazılımı ne kadar iyi ise o kadar verimli sürüşe sahip olurlar. Günümüz otomobilleri ile kıyaslama yaparsak yakıt yerine şarj olabilen pilleri ve bataryayı kullanan arabalar olarak düşünebiliriz.

Bütün elektrik kaynaklarından şarj edilebilen bu bataryalar ile arabaya sürekli olarak güç sağlanır. Aynı zamanda fren yapma durumunda ise elektrik motoru pillere geri elektrik kazanımı sağlar. Egzoz sistemi ve herhangi bir çevre kirletici unsur araçlar üzerinde bulunmamaktadır. Gürültü kirliliğini, motor devrini ve çevre kirliğini bu araçlar için yok sayabiliriz. Günümüz teknolojisinde yazılımlar ve güçlü bataryalar sayesinde, elektrikli otomobiller tam şarj ile ortalama 500 km’ye kadar yol gidebilmektedir.

Elektrikli Arabaların Özellikleri

  • Performansları çok iyidir ve serilerdir.
  • Neredeyse hiç ses çıkarmazlar.
  • İçten yanmalı motorlara göre daha tasarrufludur.
  • Yürür halde çevre kirletici değildir.
  • Motor tek bir hareketli parçadan oluşur.
  • İçten yanmalı motorlara göre dayanıklılardır.
  • Yağ değişimi gibi masrafları yoktur.

Elektrikli arabaların hayatımıza girmeye başlaması ile artık alışkanlıklarımızda değişecek gibi gözüküyor. Artık yola çıkmadan önce menzil hesabı ve bir şarj istasyonu durak planı yapıp yola çıkmakta fayda var gibi duruyor. Türkiye’de yavaşta olsa şarj istasyonları altyapısı için atılmış adımlar var. Eninde sonunda içten yanmalı motorların tarihe karışacağı artık herkes tarafından öngörülebilir oldu.