Elektrikli araba pil ömrü nedir, elektrikli arabaların pilleri ne kadar dayanır ve EV’ler yılda kaç km menzil kaybeder?

Tüm EV’ler, pilin bozulma sürecini yavaşlatmak için kullanılan çok sayıda önlem sunar. Ancak bu süreç kaçınılmazdır.

Elektrikli Araba Pil Ömrü Ne Kadar?

Elektrikli araçların ICE muadillerine kıyasla önemli ölçüde daha düşük sahip olma maliyetlerine sahip olduğu kanıtlanmış olsa da, pil ömrü belirsiz bir konu olmaya devam ediyor. Tüketicilerin pillerin ne kadar dayanabileceğini sormalarına benzer şekilde, üreticiler de genellikle aynı konuyu sorguluyor.

Atlis Motorlu Araçlar CEO’su Mark Hanchett InsideEVs’e verdiği demeçte, “Her bir pil, onu her şarj ettiğinizde ve boşalttığınızda bozulmaya bir adım daha yaklaşır” açıklamasında bulundu.

Esasen, elektrikli otomobil pilinizin veya herhangi bir şarj edilebilir Li-ion pilin bir zamanlar sahip olduğu kapasitesini kaybetmesi kaçınılmazdır. Ancak, bozulacağı zaman bilinmeyen değişkendir. Şarj alışkanlıklarınızdan hücrenin kimyasal yapısına kadar her şey EV pilinizin uzun vadeli enerji depolamasını etkileyecektir.

Birçok faktör söz konusu olsa da, elektrikli araba pillerinin daha fazla bozulmasına sebep olan dört ana unsur vardır.

1. Hızlı Şarj

Hızlı şarjın kendisi mutlaka pil bozulmasının hızlanmasına neden olmaz, ancak artan termal yük, pil hücresinin dahili bileşenlerine zarar verebilir. Bu pil dahili parçalarının zarar görmesi, katottan anoda daha az Li-iyon aktarabilmesine neden olur. Bununla birlikte, pillerin karşılaştığı bozulma miktarı, bazılarının düşündüğü kadar yüksek değildir.

Son on yılın başlarında, Idaho Ulusal Laboratuvarı, ikisi 3.3kW ev şarj cihazında şarj edilmiş ve diğer ikisi 50kW DC hızlı istasyonlarda kesinlikle şarj edilmiş dört 2012 Nissan Leafs’i test etti. 40.000 milden sonra sonuçlar, DC ile şarj edilenin yalnızca %3 daha fazla bozulmaya yatkın olduğunu gösterdi. Elektrikli araba pil ömrü diğer şarj tipine göre yüzde üç daha az çıktı.

2. Ortam Sıcaklığı

Daha soğuk iklimler, bir EV’nin şarj oranını yavaşlatabilir ve genel menzili geçici olarak sınırlayabilir. Ilık sıcaklıklar hızlı şarj için daha faydalı olabilir, ancak uzun süre sıcak koşullara maruz kalmak hücrelere zarar verebilir. Bu nedenle, arabanız uzun süre dışarıda kalıyorsa, aküyü koşullandırmak için kıyı gücünü kullanabilmesi adına prize takılı bırakmak en iyisidir.

3. Kilometre

Diğer şarj edilebilir lityum iyon piller gibi, daha fazla şarj döngüsü, hücrede daha fazla aşınma anlamına gelir. Tesla, Model S’nin 25.000 mili aştıktan sonra yaklaşık %5 bozulma göreceğini bildirdi. Grafiğe göre, yaklaşık 125.000 milden sonra %5 daha kaybolacak. Bu sayılar standart sapma yoluyla hesaplanmıştır, bu nedenle, grafikte gösterilmeyen hatalı hücrelere sahip aykırı değerler olabilir.

4. Zaman

Kilometreden farklı olarak, zaman tipik olarak pillere en kötü zararı verir. 2016 yılında Mark Larsen, Nissan Leaf’in sekiz yıllık bir sürenin sonunda pil kapasitesinin yaklaşık %35’ini kaybedeceğini bildirdi. Bu oran yüksek olsa da, bunun nedeni, ciddi bozulmadan muzdarip olduğu bilinen daha eski bir Nissan Leaf olmasıdır. Sıvı soğutmalı pillere sahip seçenekler çok daha düşük bozulma yüzdelerine sahip olacaktır.

Pil Ömrü için Alınabilecek Tedbirler

Pilinizi gelecek için mümkün olan en iyi durumda tutmak adına şunları aklınızda tutmanız gerekir:

  • Mümkünse, yaz aylarında uzun süre şarj etme vaktiniz var ise EV’nizi prize takılı bırakmayı deneyin. Sıvı soğutmalı pilleri olmayan bir Nissan Leaf veya başka bir EV kullanıyorsanız, daha sıcak günlerde bunları gölgeli bir alanda tutmaya çalışın.
  • EV’nizde bu özellik varsa, sıcak günlerde sürüşten 10 dakika önce ön koşullandırın. Bu sayede en sıcak yaz günlerinde bile pilin aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz.
  • Yukarıda belirtildiği gibi, 50kW DC çoğu kişinin düşündüğü kadar zararlı değildir, ancak şehirde dolaşıyorsanız, AC şarjı daha ucuz ve genellikle daha uygundur. Ayrıca, yukarıda bahsedilen çalışma, çoğu yeni EV’nin kullanabileceği 100 veya 150kW şarj cihazlarını içermiyordu.
  • EV’nizi %10-20 pil seviyesinin altına düşürmekten kaçının. Tüm EV’lerin kullanılabilir pil kapasitesi daha düşüktür, ancak pilin kritik bölgelerine ulaşmaktan kaçınmak iyi bir uygulamadır.
  • Manuel şarj sınırlayıcılı bir Tesla, Bolt veya başka bir EV kullanıyorsanız, günlük sürüşte %90’ı geçmemeye çalışın.