Elektrikli arabaların şanzımanları var mı? Elektrikli otomobillerde vites olur mu? Elektrikli otomobil ve şanzıman ilişkisi.

Daha önce hiç elektrikli araba kullanmadıysanız, otomobilin size hissettirdiklerini bilmiyor ve merak ediyor olabilirsiniz.

Elektrikli otomobillerin içten yanmalı muadilleriyle benzerlikleri var ancak güç aktarma organları söz konusu olduğunda çok farklılar.

Elektrikli Arabaların Şanzımanları var mı?

Benzinli ve dizel motorlar, hem manuel hem de otomatik şanzımanlara bağlanabilirken, elektrikli otomobillerin şanzımanı yoktur.

Elektrikli motorlar, araç tekerleklerine geleneksel otomobillerden farklı bir şekilde güç sağladığından, şanzımana ihtiyaç duymaz.

Elektrikli araba kullanmak nasıl bir duygu?

Araba hızlanıp yavaşlarken, vites değiştirme hissine sahip olmadığını fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz.

Sebebi ise, elektrikli otomobillerin dizel veya benzinli araçlar gibi farklı hızlarda vites geçişine ihtiyaç duymamasıdır. Bunun yerine, genellikle tersine çevrilebilen tek bir vitesle işi çözerler.

Bu, bazı elektrikli araçların ne kadar hızlı olabileceği düşünüldüğünde oldukça etkileyici.

Örneğin Tesla Model S Performance, 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,3 saniyede çıkabiliyor ve bu da onu çoğu süper otomobilden daha hızlı bir aile sedanı yapıyor.

Elektrikli otomobiller ile bu hızı yakalamak mümkündür çünkü elektrik motorları, geleneksel yakıt yakan motorlardan daha esnektir. Bir EV motoru, gaz pedalına basar basmaz tüm gücünü anında üretebilir.

Elektrikli motorlar aynı zamanda bu devir aralığında güç açısından verimlidir, yani optimum performans sağlamak için içten yanmalı motor gibi küçük, dar bir devir bandında kalmaları gerekmez.