Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyetleri, şarj istasyonu çeşitleri ve elektrikli araç şarj istasyonu kurulum şartları.

Elektrikli Araç Şarj istasyonu Kurulum Maliyetleri

Dünyanın birçok ülkesinde elektrikli araç kullanımı hızla artıyor. Dolayısıyla, kullanıcılar için elektrikli şarj istasyon ihtiyacı kaçınılmaz hale geldi. Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyetleri yıllık verilere göre değişebiliyor. Yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanılabilmesi ve maliyetleri düşürmek için güneş enerjisi ile şarj istasyonları kurulum tasarımları yapılıyor.

Çevrenin korunması için elektrikli araç sistemlerinin daha faydalı olduğu görülmektedir. Modern dünyada insanlar, içten yanmalı motorlar yerine elektrikli araçları tercih etmeye başladılar. Araçların daha sık ve rahat kullanılabilmesi için birçok noktada şarj istasyonlarının olması gerekiyor.

Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum maliyetleri, istasyon yapısına ve kullanılacak olan şarj ünitelerine göre değişkenlik gösterecektir. Otomobil firmaları, çevreye zarar vermemek için benzinli ve dizel araçlar yerine elektrikli araçları üretmeye başladılar. Ülkeler, elektrikli araçlar için altyapılarını tamamladıklarında ve yeterli sayıda şarj istasyonu kurulumunu yaptıklarında, elektrikli araçlar daha düşük maliyetli olarak şarj edilmeye başlanacaktır. Şarj istasyonları kurulumlarında güneş panelleri kullanıldığı için ilk kurulum maliyeti sonrasında elektrik üretim maliyeti çok düşük olacaktır. Şarj istasyonu kurulum maliyeti de, kullanılacak şarj ünite sayısına göre belirlenen güneş panelleri ve depolama sistemleri büyüklüklerine göre değişiyor.

Yenilenebilir Enerjili Şarj İstasyonları

Elektrikli araç şarj istasyonlarında kullanılacak elektrik enerjisi için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması düşünülüyor ve kullanılıyor. Elektrikli araçlar şarj edildikten sonra uzun mesafe gidilmesini sağlıyor. Aracın kullanılmaya devam edilebilmesi için birçok noktada ve güzergahta şarj istasyonları kuruluyor. Şarj istasyonlarının kurulumları basit yöntemlerle yapılabiliyor. Güneş enerji panelleri ile üretilen elektrik enerjileri, büyük kapasiteli bataryalarda depolanıyor. Araçlar, şarjları azaldığında bu istasyonlarda hızlı şarj işlemi yaparak yollarına devam edebiliyor.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Şartları Nelerdir?

Elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurulumları EPDK tarafından belirlenen standartlara göre yapılıyor. Belirlenen şartları yerine getirenler, şarj istasyonu kurulumu yapabiliyor.

Şarj istasyonu kurulu yapabilmek için istenen şartlar şunlardır;

  • Kurulum yapacak şirketin kar amacı gütmemesi,
  • Ön lisans ya da lisans sahibi olmak,
  • Şarj istasyonu kurulum ile ilgili dağıtım şirketlerine bilgi verilmeli,
  • Elektrik tedarik lisansına sahip şirketler elektrik satabilir,
  • İstasyon işletmesiyle ilgili her türlü değişiklik dağıtım şirketine bildirilir.

Belirlenen bu şartlarla gelecek dönemlerde çok daha fazla elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulumları gerçekleşecektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni sistemler kullanılmaya ve keşfedilmeye devam ediyor.

Elektrikli Araçların ve Şarj İstasyonlarının Avantajları

Elektrikli araçlar, fosil yakıt kullanmadıkları için çevre dostudur ve güvenlik riski oluşturmamaktadır. Fosil yakıtlı araçların karışmış olduğu bazı kazalarda patlama ve yanma riski yaşanabiliyor. Elektrikli araçlar ile bu risk ortadan kaldırılıyor. Elektrikli araçlar ile daha uzun mesafelere daha az maliyetlerle yolculuklar yapılabilecektir. Şarj istasyonlarının da yenilenebilir enerji sistemleri ile kuruluyor olması, hem çevre dostu yeşil enerjinin kullanılmasını, hem de elektrik hattı olmayan yerlere bile istasyon kurulmasını sağlıyor. Çeşitli enerji kaynaklarının giderek azalması, fosil yakıtlı araçların ve oluşturdukları maliyetlerin fazla olmasına neden oluyor. Elektrikli araçlar, doğal kaynakların korunmasını ve yenilenebilir enerji sistemleri ile daha ucuza kullanılmasını sağlayacaktır.

Elektrikli Araç İstasyonları Kaç KW Olmalı?

Elektrikli araç şarj istasyonları, evlere ve iş yerlerine kurulabiliyor. İş yerlerinde kullanılan şarj istasyonları için 7 kW ve 22 kW arasında akım gücü olması isteniyor. İş yerlerine kurulacak olan istasyonlarda aynı anda iki araç şarj edecek şekilde tasarım yapılması ve çift soket bulundurulması öneriliyor. Elektrikli araçlar, elektriğin olduğu her yerde şarj edilebilir. Normal şebekelerde şarj süresi uzun sürerken, şarj istasyonlarında elektrik akımı daha yüksek olduğu için şarj süresi daha kısa olur.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulumu

Elektrikli araçlar, gaz salınımı yapmadığı için çevre dostudur. Gürültüsüz çalışır ve çevrede gürültü kirliliği oluşumunu önler. Türkiye’de isteyen firmalar ve kişiler, elektrik dağıtım şirketleri ile anlaşarak şarj istasyonu kurulumu yapabiliyor. İstenilen tüm prosedürleri tamamlayanlar, şarj istasyonu kurulumu yaparak hizmet vermeye başlıyor. İstenilen her noktaya şarj istasyonu kurulumu yapılabiliyor. Daha az enerji maliyeti için güneş panelli sistemler tercih ediliyor. Şarj istasyonlarında ödemeler önden alınıyor ve ödeme yapıldığı kadar enerji veriliyor. Sürücü kendisi soketi takarak aracın şarj edilmesini sağlıyor. Bu yöntem sayesinde daha az personelle en iyi hizmet verilebiliyor.

Elektrikli Araç Şarj Yöntemleri

Elektrikli araçlar için kurulan şarj istasyonlarında şarj işlemleri iki farklı yöntemle yapılabiliyor. Bu yöntemler normal şarj ve hızlı şarj sistemleridir. Şarj istasyonları kurulumu yapılırken tüm istasyonlarda bu yöntemlerin kullanılması gerekiyor ve kurulum elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyetleri ona göre hesaplanıyor. Transit yollarda daha çok hızlı şarj yöntemi kullanılır. Sürücü fazla zaman kaybetmeden aracını şarj ederek yoluna devam etmek ister. Normal şarj konaklama ya da süre sorunu olmadığı zamanlarda kullanılır.

Şarj İstasyonunun Ortalama Maliyeti Nedir?

Şarj istasyonları kurulurken maliyetler, şarj ünite sayısına göre hesaplanır. Bir adet şarj istasyonu ünitesi için günümüz şartlarında 4 bin TL ortalama maliyet çıkartılıyor. İstasyonda yer alacak şarj ünitesi sayısı, Elektrikli araç şarj istasyonu kurulum maliyetlerini doğrudan etkiliyor. Güneş enerji panelleri kullanılarak kurulan sistemlerde istasyon kurulma maliyeti kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Çalışması Ve İstasyon Sayısı

Elektrikli şarj istasyonlarında elektrik şebekesinden ya da güneş enerjisi bataryalarından araç batarya sistemine tek faz ya da üç faz AC enerji aktarılır. Bu enerji, araç içerisinde çeviri ile doğrultarak araç bataryasının şarj edilmesini sağlar. Şarj istasyonları elektrik şebekelerindeki ya da depolanan akülerdeki AC enerjiyi araca aktarma yaparlar. Günümüzde Türkiye genelinde 600 şarj istasyonu ve 2.000 civarında elektrikli araç bulunuyor. Ortalamaya göre her 3 araca bir şarj istasyonu düşüyor. Bu sayı giderek artıyor.