İnsanlar, içten yanmalı motorlardan sonra elektrikli araç kullanmaya adepte olabilecek mi ? Avrupa’da ilk defa elektrikli araç satışları dizelin önüne geçti.

Elektrikli Araç Satışları Dizeli Devirdi!

Elektrikli araç satışları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Özellikle bulunduğumuz bu zorlu COVID-19 döneminde bile Avrupa’da elektrikli araba satışları artış gösterdi. Gelecekte içten yanmalı motora sahip olan arabaların piyasadan kalkıp yerini elektrik motorlu araçların alacağını artık hepimiz öngörmekteyiz. Son zamanlarda yayınlanan verilere göre Avrupa’da elektrikli ve hibrit motorlu otomobillerin sayısı içten yanmalı dizel motorlu araçların önüne geçti.

Elektrik ve Hibrit Arabalar Ne Kadar Satıldı ?

Avrupa’nın özellikle son zamanlarda uyguladığı katı emisyon kuralları sonucunda artık dizel otomobillere gösterilen ilgi gün geçtikçe azalmaya başladı. İlk kez dizel motorlu arabaların satış sayısı elektrikli otomobillerin gerisinde kaldı. Jato Dynamics tarafından yayınlanan verilere göre Avrupa’da Eylül ayında trafiğe kaydı yapılan 1.3 Milyon arabanın içerisinden 327.800 kadarını elektrikli ve hibrit araçlar oluşturdu. İçten yanmalı dizel motorlu araçlar ise 322.400 gibi bir satış rakamıyla elektrikli arabaların gerisinde kalmış oldu. Elektrikli araç satış istatiskilerine göz atabilirsiniz.

BMW Hibrit Model

Hangi Model Daha Çok Sattı ?

Jato özellikle de hafif hibrit araçların daha çok popüler olduğunu belirterek bazı modelleri de paylaşma gereği duymuş. Eylül ayı bazında model satış rakamlarını hafif hibrit versiyon olarak Ford Puma’nın % 69’u, Fiat 500’ün ise %59’u oluşturmuş. Volkswagen’in ise yeni elektrikli hatchback modeli ID.3 sayesinde iyi bir yükseliş yakaladığı bildirilmiş.

VW ID 3 Elektrik