Elektrikli otobüs şarj durağında yangın çıktı. 1 adet araçta meydana gelen yangın sonucunda 25 otobüs kullanılmaz hale geldi.

Geçtiğimiz aylarda Stuttgart’ta toplu taşımada iki adet tam elektrikli Mercedes-Benz eCitaro otobüsü kullanılmaya başlanmıştı. Katı hal lityum iyon bataryaya sahip otobüsler, 441 kWh batarya kapasitesine sahip. Bunun dışında bu bataryaların otobüslerin çatısında bulunduğunu söylemek gerek.

Dün akşam saatlerinde bu elektrikli otobüslerden bir tanesinde çıkan yangın nedeniyle tam 25 otobüs kullanılmaz hale geldi. Ayrıca aracın park edildiği depoda da büyük bir hasara yol açtı.

eCitaro model otobüsün yangının kaynağı olduğu henüz resmi olarak doğrulanmadı, ancak depo çalışanlarından biri olayı gördüğünü iddia etti. Depo çalışanının iddiasına göre, şarj cihazına bağlı olan otobüslerden birinin çatısında aniden alevler meydana geldi.

Çıkan yangın sonrasında itfaiye ve acil durum ekipleri hemen olay yerine geldi ve yangını kısa sürede kontrol altına aldı. Yangının kontrol altına alındınmasının ardından yangının çıkış kaynağı incelendi. Yapılan incelemelerden sonra yangının kaynağı elektrikli otobüslerden biri olarak belirlendi.

eCitaros, Almanya’nın Haover ve Düsseldorf kentleri de dahil olmak üzere, Avrupa’nın dört bir yanındaki otobüs filolarının bir parçası olarak test ediliyor.

Alman üretici, otobüslerin verimli bir şekilde kullanılması durumunda 100 kilometrelik bir menzil eklenebileceğini söyledi. Mercedes, normal sürüş koşullarında otobüsün menzilini 200 km olarak açıkladı. Üretici ayrıca eCitaro’nun lansman basın açıklamasında, gücü depolamak için kullandığı katı hal bataryalarının geleneksel lityum iyon teknolojisine kıyasla daha yüksek enerji yoğunluğuna ve dayanıklılığa sahip olmasına rağmen, hızlı şarj etme sisteminin daha zor olduğuna dikkat çekiyor.