GM’nin yeni batarya tesisi yatırımı, otomobil maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor. Elektrikli otomobil kullanımı arttıkça, tesis daha da büyüyecek.

General Motors, batarya teknolojisi yatırımını çok önemsiyor. GM, çalışmalarını hızlı bir şekilde artırması beklenen yeni nesil bir batarya tesisine yatırım yapıyor. Wallace Batarya Hücresi İnovasyon Merkezi, ABD’nin Michigan eyaletinin Warren şehrinde yer alıyor.

General Motors, bu tesislerde daha uzun menzilli, daha uygun fiyatlı elektrikli araç bataryalarını geliştirmeyi amaçlıyor. Bunun yanında tesisin, GM’nin tamamen elektrikli bir gelecek vizyonunu geliştirmede çok önemli bir rol oynaması ve elektrikli otomobillerin daha fazla benimsenmesini sağlaması bekleniyor.

GM ayrıca tesisi, markaya bağlı pil üreticilerinin çalışmalarını entegre etmek için aracı olarak kullanacak. Bunun dışında şirketin yeni nesil Ultium teknolojisi ile en az %60 daha düşük batarya maliyeti hedefine ulaşmasına yardımcı olacak ve otomobil maliyetlerini düşürecek.

Şu anda proje aşamasında olan tesis, 2022 yılının üçüncü çeyreğine doğru bitmiş olacak. EV otomobillerin kullanımı arttıkça tesisin başlangıçtaki halinden 3 kat daha büyük bir hale gelebileceği öngörülüyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması halinde yeni alana ihtiyaç duyulacağı kesin.

ABD’li marka, Wallace Center’ın lityum-metal, silikon ve katı hal bataryaları gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesinde kullanılacağını açıkladı. Bunun yanı sıra batarya hücrelerini ürettiği tesislerinde üretim taktiklerini hızlandırmasına izin vereceğini de söyledi. Aynı zamanda GM’nin Ohio ve Tennessee’de LG Energy Solution ile ortak olarak batarya ürettiği tesisleri mevcut.

Proje ile alakalı olarak General Motors Başkan Yardımcısı açıklamaları:

Wallace Center, yeni nesil Ultium bataryalarımızın geliştirilmesini ve üretimini ve yeni nesil elektrikli otomobil bataryalarını pazara sunma yeteneğimizi önemli ölçüde artıracak. Wallace Center, batarya geliştirme planlarımızın büyük bir adımı olacak. Aynı zamanda gelecekte daha uzun menzilli ve daha uygun fiyatlı elektrikli otomobillerin temeli olacak hücreler oluşturma planımızın önemli bir parçası olacak.