Golf 8 GTI 45, Megane Trophy ve Cupra Leon yarışı eğlenceli dakikalar yaşattı. 3 performans aracının keyifli yarışını izleyin.

Volkswagen, bu senenin başında Şubat ayında 45 sene önce piyasaya sürdüğü orijinal Golf GTI’ı anarak Golf 8 GTI Clubsport 45‘i duyurmuştu. Bu performans arabasının özel versiyonu, klasik Golf GTI’a göre 100 km/sa hıza erişmek için 6 saniyenin altında performans sunan geliştirmeler getirdi. Golf GTI Clubsport’u referans alan özel üretim model, VW’nin 298 beygir gücüne sahip 2.0 litrelik turbo beslemeli ünitesinin daha güçlü versiyonunu baz alıyor.

Peki bu GTI’ın bu geliştirilmiş özel versiyonu ne kadar iyi? YouTube’da Motorsport Magazine kanalının hazırladığı yeni bir drag yarışı, Golf GTI Clubsport 45’i Renault Megane Trophy ve Cupra Leon ile yarışa sokuyor.

Bu eğlenceli drag yarışındaki Fransız yarışmacı, Trophy donanım seviyesinde 298 beygir gücü 420 Nm tork sağlayan 1.8 litrelik turboşarjlı sıralı dört motor kullanıyor. Fabrika verisinden yola çıkar isek 100 km/s hıza 5,7 saniyede ulaşıyor. Bu da Golf GTI’ın yeteneklerine oldukça yakın bir seviyede.

Üçüncü ve son rakip ise İspanya’dan. Cupra Leon. Altyapı olarak Golf GTI ile aynı platformu kullansa da, motor ve süspansiyon sistemleri için farklı ayarlara sahip olduğunu biliyoruz. Golf GTI Clubsport 45’in gücüyle eşleşen ikinci rakamla 244 beygir gücü veya 298 beygir gücü sunan versiyonlar mevcut durumda. Yarışta yer alan arabaların hangi ayar durumuna sahip olduğu hakkında bir bilgimiz olmasa da, daha güçlü versiyonlardan olduklarına inanıyoruz.

Bu üç performans aracı da birbirlerine oldukça yakın nitelikler taşıyor, ancak bir o kadar da farklı ayarlara ve sürüş dinamiklerine sahipler. Belki de bu yarışı keyifli yapan da bu. Aşağıdaki videodaki drag yarışı, sahip oldukları benzerliklerin ne kadar farklı sonuçlara yol açabileceğini göstermede oldukça iyi bir örnek oluyor.

Etiketler :

, , , , ,