Yeni VW Golf 8 R, kağıt üzerindeki selefine oldukça benziyor, ancak yeni VW Golf 8 R’ı performans paketi olmadan satın almayın!

VW Golf 8 R’ı Performans Paketi Olmadan Satın Almayın

Serideki en güçlü VW Golf hala 2.0 litrelik turboşarjlı dört silindirli motora sahip ve çift kavramalı şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe gönderilen 300 HP‘nin üzerinde güce sahip.

Golf 8 R performans paketi

Ne yazık ki artık manuel şanzıman seçeneği yok. Ancak buradaki büyük fark dört tekerlekten çekiş sisteminin kendisi.

Golf 8 R kar fotoğrafları

Sistem yeni nesilde de 4Motion olarak adlandırılırken, Golf R’nin dört tekerlekten çekiş sistemi bildiğiniz Haldex birimi değildir; VW, bunu iki debriyaj içeren arkadan çekiş ünitesi ile değiştirerek yeni Golf R’ye ilk kez tork vektörü sağladı. Sistem, gücü akslar arasında dağıtmanın yanı sıra artık iki arka tekerlek arasındaki torku daha hassas bir şekilde kontrol edebildiğinden, bu onu önemli ölçüde daha çevik hale getiriyor. Son Ford Focus RS‘dekine benzer bir sistem ancak Ford’dan farklı olarak, yeni Golf R en büyük parti numarasını bir seçeneğin arkasına kilitliyor, en azından Avrupa’da.

Golf 8 R görüntüleri

Avrupalı ​​müşteriler, yeni VW Golf R’nin en çok reklamı yapılan ‘Drift‘ modunun keyfini çıkarmak için isteğe bağlı R Performans Paketini almalıdır. Bu modda, tork yönlendirme sistemi arka torkun yüzde 100’ünü dış tekerleğe gönderiyor. Akslar arasındaki tork dağılımı her zaman 50:50’ye kadar çıkabilir. Yeni VW Golf 8 R’ı performans paketi olmadan satın almayın.

Paket aynı zamanda azami hızı 167 mil / saate (270 km / sa) kadar çıkabiliyor, daha büyük bir tavan rüzgarlığı ve 19 inç Estoril alaşım jantın yanı sıra adaptifi gevşeten özel bir ‘Nurburgring‘ sürüş modu ekler. Paletin viraj alma profili için tork yönlendirme sistemini sönümler ve optimize eder.

Etiketler :

, ,