Hız sabitleyici nedir, adaptif hız sabitleyici nedir, hız sabitleyici ve adaptif hız sabitleyici arasındaki fark.

Hız sabitleyici, yeni otomobillerde giderek yaygınlaşan bir özelliktir ve birçok sürücü yardım sisteminde olduğu gibi, tam olarak nasıl çalıştığını öğrendikten sonra kullanımı çok güvenlidir.

Otoyol sürücüleri arasında popülerdir çünkü sağ ayağınızı gevşetmenize olanak tanır. Hatta özellikle ortalama hız kontrolleri gibi senaryolarda sürücülerin hız cezalarından kaçınmasına yardımcı olabilir.

Manuel arabada hız sabitleyici olur mu?

Hız sabitleyici, manuel şanzımanlı arabalar da dahil olmak üzere hem manuel hem de otomatik araçlarda yer alabilir.

Hız sabitleyici ilk olarak 70 yıl önce ABD’de icat edilmiş olsa da, yalnızca son birkaç yılda Birleşik Krallık’ta ve Avrupa’da yaygınlaştı. Bir zamanlar lüks olarak sınıflandırılmıştı, ancak şimdi her türlü arabada yerini alabiliyor.

Hız sabitleyici sistemlerini daha önce hiç kullanmadıysanız biraz göz korkutucu olabilir, bu yüzden yola çıkmadan önce her zaman el kitabınızı kontrol etmelisiniz. Hız sabitleme sisteminin nasıl çalıştığı modelden modele farklılık gösterebilir. Bazı sistemler ayrıca belirli bir hızın altında, genellikle 30kmh’nin altında çalışmayacaktır.

Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Hız sabitleyici, aracınızı seçtiğiniz hızda sabit tutar. Bu sistem, özellikle uzun otoyol yolculuklarında kullanışlıdır. Çünkü sağ ayağınızı uzun süre aynı pozisyonda bekletmek yerine dinlendirmenizi sağlar.

Hız sabitleyici ile ilgili kontroller, kullanıcıların mümkün olduğunca kolay ve güvenli bir şekilde erişebilmeleri için genellikle direksiyon simidi veya bir sütun kolu üzerinde bulunur.

Hız sabitleyiciyi kapatma:

Belirli bir sistemin nasıl çalıştığına bakılmaksızın, hangi marka model olursa olsun fren pedalına basmak, güvenlik nedenleriyle hız sabitleme sistemini hemen devreden çıkaracaktır. Aynı zamanda direksiyondaki veya cruise control off tuşunuz neredeyse ona basmak, aracın hız sabitleme sistemini devre dışı bırakır.

Adaptif Hız Sabitleyici Nedir?

Genellikle ACC (adaptive cruise control) olarak kısaltılan adaptif hız sabitleyici, ilk olarak daha pahalı otomobillerde görülen ancak günümüzde daha ucuz modellere de gelen bir özelliktir.

Hızınızı öndeki araçla eşleştirmek için lazerler veya arabanın önüne monte edilmiş bir radar kullandığından, hız sabitleyicide önemli bir gelişmedir. Ayrıca araçtan memnun olduğunuz bir mesafe belirleyebilirsiniz ve sistem bunu koruyacaktır.

Sizin öndeki araca göre belirlediğiniz mesafeyi korur. Öndeki araç yavaşlarsa siz de yavaşlarsınız, öndeki araç hızlanırsa siz de hızlanırsınız.

Yalnızca otonom bir acil fren sistemi ile eşleştirilmiş sistemler, öndeki araç durursa otomatik olarak acil durdurma gerçekleştirir.

Otomobil üreticilerinin ACC için kendi adları var ve Mercedes buna “Distronic Plus“, Porsche “Porsche Active Safe” diyor. Volkswagen Passat gibi bazı araçlarda, arabayı otomatik olarak yavaşlatabilen ve ayrıca sıkışıklık durumunda düşük hızlarda hızlanıp fren yaparak sürücünün yorgunluğunu azaltan adaptif hız sabitleyicinin bir uzantısı olan Traffic Jam Assist mevcuttur.

Hız Sabitleyici ve Adaptif Hız Sabitleyici Arasındaki Fark

Hız sabitleyici, aracı sizin belirlediğiniz hızda sabit tutar ve siz devre dışı bırakana kadar devam eder. Adaptif hız sabitleyici ise, öndeki araca belirlediğiniz mesafeye göre sizi aynı uzaklıkta tutmaya çalışır. Belirlenen mesafeye ve öndeki aracın gidiş hızına göre sizin de hızınız değişir.